czwartek, maj 30, 2024
poniedziałek, 02 październik 2023 10:52

Rozwój sztucznej inteligencji - jakie zawody mogą zniknąć w niedalekiej przyszłości?

sztuczna intelitgencja sztuczna intelitgencja pexels

Hasło „sztuczna inteligencja” nie jest nowe, ale chyba nikt nie spodziewał się, że zrobi tak dużą rewolucję na rynku pracy. Już teraz mówi się, że znikną z niego wszystkie zawody tzw. umysłowe. Czy to prawda? Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja obecnie.

 

Do czego można wykorzystać sztuczną inteligencję?

Chociaż nie zdajemy sobie z tego sprawy, towarzyszy nam od dawna. To dzięki niej otrzymujemy spersonalizowane reklamy lub podpowiedzi przy zakupach online. Znamy ją dobrze z internetowych translatorów oraz gier komputerowych. Jednak sztuczna inteligencja to nie tylko rozrywka. Coraz więcej mówi się o zastąpieniu nią cenionych zawodów.

Niezagrożone mogą czuć się zawody rzemieślnicze i wymagające pracy fizycznej. Sporna pozostaje kwestia magazynierów (https://portalplock.pl/rozmaitosci/praca-na-magazynie-czy-zawod-magazyniera-jest-przyszlosciowy/V1xFiJYQOWngg2POnwlm). Dziś jeszcze wykorzystanie AI w spedycji i logistyce jest znikome, ale niewykluczone, że i ten zawód zniknie z rynku pracy.

Kto może się czuć zagrożony przez sztuczną inteligencję?

Wśród zawodów zagrożonych wyginięciem z powodu pojawienia się sztucznej inteligencji na pierwszym miejscu stoją graficy komputerowi. Obrazowo można powiedzieć, że dzięki sztucznej inteligencji komputer obsłuży się sam. Już teraz wiele grafik wykorzystywanych na portalach internetowych to dzieło AI. Niewykluczone, że w przyszłości sztuczna inteligencja będzie w stanie malować obrazy.

Kierowcy wydają się nietykalni, ale także powinni oglądać się za siebie. Są już pierwsze próby transportu kołowego bez udziału kierowców. Jednak zanim całkiem przestaną być potrzebni minie kilka dekad, póki co warto robić prawo jazdy.

Copywriterzy już odczuli spadek liczby zamówień, szczególnie na teksty niskiej jakości. Eksperci nadal mogą czuć się pewnie, ale czy tak będzie stale? Niewykluczone, że z czasem AI będzie w stanie pisać eksperckie, wartościowe merytorycznie teksty, ale na razie to pieśń przyszłości.

Bariści także mogą myśleć o zmianie zawodu. Już teraz można kupić kawę z automatu, a nowoczesne urządzenia przyrządzają ją niemal tak finezyjnie, jak człowiek.

Więcej o zawodach zagrożonych wyginięciem dzięki AI znajdziesz w tym artykule: https://www.egospodarka.pl/180425,Rynek-pracy-jakie-branze-powinny-obawiac-sie-rozwoju-AI,1,117,1.html.

Jest i dobra wiadomość

Sztuczna inteligencja nie jest samowystarczalna i zapewne nigdy nie będzie. Zawsze będą potrzebni specjaliści do jej obsługi. Wbrew pozorom nie zrobi wszystkiego za nas, jeśli nie wydamy jej odpowiednich, precyzyjnych i dobrze skonstruowanych poleceń.

Specjaliści od AI to nowy zawód na rynku. Dziś może jeszcze nie jest mocno poszukiwany, ale jest wielce prawdopodobne, że przyszłość to zmieni.