czwartek, maj 30, 2024
wtorek, 18 lipiec 2023 21:02

Malowanie proszkowe zalety

Malowanie proszkowe Malowanie proszkowe mat. prasowe

Malowanie proszkowe jest bardzo dobrym sposobem na pokrywanie lakierem wszelakich elementów zrobionych z metalu. Koszt takiej procedury będzie jednorazowo większy niż w wypadku tradycyjnego malowania na mokro, ale jest ona znacznie trwalsza, dzięki temu nie musimy ponawiać często takiego zabiegu. Jakie ma jeszcze malowanie proszkowe zalety?

Lakiernia proszkowa Warszawa - czym jest stosowana przez nią metoda malowania?

Lakiernia proszkowa Warszawa stosuje technikę malowania, która za sprawą swoich zalet jest najpopularniejsza, jeżeli chodzi o nakładanie powłoki lakierniczej, nie tylko w przemyśle motoryzacyjnym. Na czym polega takie malowanie, dla wielu z nas pozostaje ciągle zagadką.

Po pierwsze od zwykłego malowania odróżnia je typ użytych farb. Jak wskazuje nazwa, jest to malowanie z użyciem farb w formie proszku. Ma ona właściwości fizykochemiczne, dzięki którym skutecznie przyczepia się do powierzchni.

Cząsteczki farby nanoszone są na wcześniej przygotowane oraz oczyszczone elementy za pomocą specjalnych natrysków. Później umieszcza się je w piecu konwekcyjnym oraz poddaje działaniu wysokiej temperatury celem utwardzenia powłoki.

Jakie są zalety malowania proszkowego?

Po pierwsze malowanie proszkowe odznacza się trwałością. Nawet bardzo drogie farby nałożone na mokro nie będą w stanie zapewnić tak dobrej powłoki, która pozostanie odporna na liczne czynniki i będzie się trzymała na elementach przez tak długi czas. Malowania proszkowego nie trzeba ponawiać tak często, jak malowania metodą tradycyjną.

Po drugie przedmioty oraz części pomalowane proszkowe zyskują wytrzymałość na działanie różnorodnych czynników zewnętrznych. Stają się odporne na wilgoć, promieniowanie UV, uszkodzenia mechaniczne, zmienne warunki atmosferyczne oraz czynniki chemiczne.

Lakier nakładany opisywaną metodą tworzy na wybranym elemencie idealnie jednolitą powierzchnię, która jest pozbawiona pomarszczeń, pęcherzyków, zacieków, spękań, równa oraz jednorodna. Po czasie farba proszkowa nie zmienia swojego pierwotnego koloru, jak ma to miejsce nierzadko w przypadku malowania na mokro. Nie płowieje, nie matowieje, nie łuszczy się i nie kruszy. To właśnie dlatego karoserie aut maluje się taką metodą.

Lakierowanie proszkowe jest również bardzo ekologiczną metodą nakładania farby. W czasie takiej procedury nie są wykorzystywane szkodliwe dla środowiska naturalnego rozpuszczalniki. Malowanie proszkowe będzie wymagało nałożenia tylko jednej warstwy lakieru, który odpowiada trzem warstwom zwykłej farby.

Takie lakierowanie wykonuje się w zamkniętych lakierniach, które będą w stanie odzyskać niezużytą farbę w 100%. Dzięki temu nie ma problemów z późniejszą utylizacją odpadów. W czasie utwardzania powłoki nie występuje też emisja niebezpiecznych substancji do atmosfery.