niedziela, czerwiec 23, 2024
czwartek, 23 marzec 2023 14:37

Jak znaleźć dobrego pracownika?

poszukiwanie pracownika poszukiwanie pracownika Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Mimo wielu kandydatów chętnych do pracy, przedsiębiorcom ciężko jest znaleźć odpowiednie osoby na wolne stanowiska. Częsty problem w tym przypadku stanowi brak niezbędnych kwalifikacji aplikanta, choć duży wpływ na tą sytuację ma również konkurencja na rynku. Jak znaleźć pracownika, który spełni wymagania firmy? Gdzie go szukać? Odpowiadamy w poniższym artykule. 

Dlaczego znalezienie odpowiedniego kandydata bywa wyzwaniem?

Dynamiczny rozwój praktycznie każdej z branż sprawia, że przedsiębiorcy coraz częściej mierzą się z problemem stworzenia doskonałego teamu. Chociaż wielu kandydatów zgłaszających się na wolny wakat posiada istotne zalety, bardzo często posiadają oni jednak niewystarczające kwalifikacje na dane stanowisko. Należy zwrócić uwagę jednak również na podejście pracodawców.

Obecnie pracownicy przykładają dużą uwagę do zachowania balansu pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym i mimo atrakcyjnych benefitów, coraz rzadziej są chętni do pozostawania po godzinach czy bycia pod telefonem nawet w wolne dni. Istotną kwestią jest zatem podejście pracodawcy do pracownika oraz jego wymagania, które niekoniecznie wpisują się w dzisiejsze standardy panujące na rynku pracy.

Kolejnym utrudnieniem bywa również duża konkurencja w danej branży, jak i przeciwna sytuacja - profesja, która wraz z upływem czasu staje się coraz mniej popularna. W pierwszym przypadku pracownicy posiadający wysokie kwalifikacje będą szukali pracy, która pozwoli im na stały rozwój, a także zapewni satysfakcjonujący dochód i komfortową atmosferę. Poważniejszym problemem niż konkurencja może jednak okazać się poszukiwanie pracownika z mało popularnej branży. Chociaż znalezienie kandydata może stanowić trudne zadanie, szczególnie pomocna może okazać się agencja rekrutacyjna.

Czym się zajmują i jak działają agencje rekrutacyjne?

Z usług agencji rekrutacyjnych korzysta coraz większa ilość pracodawców poszukujących kandydatów na stanowiska specjalistyczne. Podczas samodzielnego procesu rekrutacji, znalezienie pracowników między innymi na stanowiska kierownicze bywa sporym wyzwaniem. W tym przypadku warto zgłosić się po pomoc do firmy, która świadczy usługi rekrutacyjne, czyli agencji rekrutacyjnej. Firmy rekrutacyjne, o których więcej dowiedzieć się można na stronie bigram.pl/aktualnosci/agencje-rekrutacyjne-w-warszawie, dokładnie poznają potrzeby i cele przedsiębiorcy, aby następnie zaplanować proces rekrutacji, pozwalający następnie zrealizować jego potrzeby. Istotne w tym przypadku jest również dobre porozumienie danej agencji z osobami aplikującymi na konkretne stanowisko. Wybierając posiadającą wieloletnie doświadczenie agencję rekrutacyjną można zyskać doskonałych pracowników, posiadających niezbędne umiejętności i kwalifikacje na oferowane stanowisko.