czwartek, maj 30, 2024
wtorek, 21 marzec 2023 11:47

Jak uzyskać odszkodowanie za utratę wartości handlowej swojego pojazdu?

odszkodowania odszkodowania mat.prasowe

W życiu każdego z nas dochodzi do wielu różnych sytuacji. Niektóre z nich sprawiają, że korzystamy z odszkodowań. Jednym z takich przypadków jest utrata wartości handlowej swojego pojazdu. Nie każdy wie, jak uzyskać odszkodowanie w takiej sytuacji. Sprawdźmy zatem, co możemy zrobić, aby otrzymać środki pieniężne z odszkodowania. O czym warto wiedzieć? Jak starać się o odszkodowanie za utratę wartości handlowej swojego pojazdu?

Utrata wartości handlowej pojazdu

Czego dotyczy ta kwestia? Okazuje się, że termin ten odnosi się do pojazdów, których wartość zmalała ze względu na kolizję drogową. Najprościej rzecz ujmując, chodzi tutaj o wartość pojazdu po naprawie. Faktem jest, że spadek wartości auta to raczej naturalna rzecz. Jednakże trzeba mieć na uwadze, że utrata wartości handlowej samochodu po naprawie jest bardzo duża. Jak uzyskać odszkodowanie za utratę wartości handlowej swojego samochodu?

Odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu

Pamiętajmy o tym, że utrata handlowej wartości auta jest normalną konsekwencją wypadku na drodze. To oznacza, że po wypadku z winy innego kierowcy, można starać się o odszkodowanie. Jak to zrobić? Należy zwrócić się do ubezpieczyciela o pokrycie kosztów naprawy pojazdu oraz pokrycie kosztów z tytułu spadku wartości samochodu. Ta pierwsza kwestia jest oczywista dla kierowców.

Niestety często zwrot różnicy między wartością auta przed wypadkiem i po nim bywa pomijany. Musimy o tym pamiętać i upomnieć się o należne odszkodowanie – sami lub za pomocą firmy pokroju Helpum, wykwalifikowanej w prowadzeniu tego typu spraw. W tym celu składamy wniosek do firmy ubezpieczeniowej. Każdy poszkodowany ma do tego prawo, co wskazane zostało w przepisach Kodeksu cywilnego. Nie ma znaczenia to, że po naprawie nasze auto odzyskało sprawność. Jest to samochód powypadkowy, dlatego traci na wartości.

Dla kogo odszkodowanie po utracie wartości handlowej auta?

W tym wypadku prawo stoi po stronie osób poszkodowanych. Jednakże nie każdemu i nie zawsze przysługuje odszkodowanie po utracie wartości handlowej auta. Możemy się o nie ubiegać w następujących sytuacjach:

  • Pojazd uszkodzony bez serwisowany, zgodnie z zaleceniami producenta.
  • Doszło do szkody częściowej, a nie całkowitej.
  • Samochód był wcześniej uszkodzony, ale szkoda nie odnosiła się do elementów metalowych (trzeba to udowodnić).
  • Doszło do pierwszej szkody na elementach metalowych pojazdu.

Warto wiedzieć, że przebieg pojazdu uszkodzonego nie wpływa na nasze prawo do ubiegania się o odszkodowanie po utracie wartości handlowej. Co ciekawe, niższy stan licznika w tym przypadku może zwiększyć kwotę uzyskanego odszkodowania. Jak widać, utrata wartości handlowej pojazdu w wielu sytuacjach pozwala ubiegać się o odszkodowanie od swojego ubezpieczyciela.

Oczywiście kierowca musi być osobą poszkodowaną, czyli wypadek nie może powstać z jego winy. Całkowicie normalne jest to, że po naprawie auta spada jego wartość handlowa. Składamy zatem wniosek do swojego ubezpieczyciela o wypłatę odszkodowania. Ogromne znaczenie mają tutaj przepisy prawne, które stoją po stronie poszkodowanego. Chcesz wiedzieć więcej? A może potrzebujesz pomocy w tej konkretnej sprawie? Zgłoś się do helpum.pl – pomożemy Tobie!