wtorek, maj 28, 2024
środa, 23 listopad 2022 18:12

Gdzie zastosowanie znajdują druki na papierze samokopiującym?

standardowy arkusz samokopiujący standardowy arkusz samokopiujący pixabay

Druki samokopiujące to jedne z najchętniej wykorzystywanych blankietów w firmach. Bez względu na rodzaj branży w jakiej działa firma, druk samokopiujący, stał się obowiązkowym wyposażeniem biura, magazynu lub innego działu firmy.

Jaka jest zasada działania tego typu druków? Gdzie zastosowanie znajdują druki na papierze samokopiującym?

Do czego służy druk samokopiujący?

Głównym zadaniem standardowego arkusza samokopiującego, jest, jak sama nazwa wskazuje, automatyczne kopiowanie treści pisanej na pierwszym arkuszu, bardzo często nazywanym oryginałem, na inne, dolne arkusze, które są nazywane kopiami.

Druk samokopiujący oprócz samej oszczędności czasu, pozwala na uzyskanie kilku identycznych dokumentów jednocześnie, co oznacza, że nie występuje w tym przypadku, prawdopodobieństwo pomyłki.

Jaka jest zasada działania druku samokopiującego?

Technologia produkcji tego typu bloczka samokopiującego nie jest prosta. Do produkcji takiego bloczka wykorzystuje się kilka różnych rodzajów papieru, które posiadają specjalną warstwę mikrokapsułek. Podczas pisania, nacisk który powstaje, niszczy wspomniane kapsułki, co prowadzi do zajścia reakcji chemicznej, które powoduje zaciemnienie papieru w konkretnym miejscu. Standardowy arkusz samokopiujący składa się z:

  • pierwszej warstwy, która na odwrocie posiada mikrokapsułki;
  • środkowej warstwy, która składa się z tzw. warstwy chłonnej uniemożliwiającej rozmazywanie tuszu. Na odwrocie warstwy środkowej, znowu występują mikrokapsułki;
  • ostatniej warstwy, która potocznie jest nazywana odbiornikiem. Jej zadaniem jest pochłanianie tuszu, a na jej odwrocie nie uświadczymy mikrokapsułek;

Gdzie zastosowanie znajdują druki na papierze samokopiującym?

Na druku samokopiującym, można wydrukować wiele blankietów pustych dokumentów takich jak:

  • faktury,
  • dokumenty magazynowe,
  • raporty,
  • sprawozdania,
  • dokumenty logistyczne,
  • wnioski,
  • umowy.

Co bardzo ważne, bloczek druków samokopiujących może zostać wydrukowany w różnych formatach oraz zostać odpowiednio spersonalizowany przez drukarnie, która może dodać na nim, np.: logo naszej firmy.

Nawet pomimo obecności komputera, druki samokopiujące, są w dalszym ciągu podstawą funkcjonowania dokumentów, wielu instytucji. Ręczne wypełnianie dokumentów bywa niezwykle monotonne, a bloczek samokopiujący znaczne taką pracę przyspiesza. Firmy turystyczne, księgowe, serwisy samochodowe, firmy gastronomiczne, firmy logistyczne, te wszystkie branże z powodzeniem korzystają z tego typu dokumentów.

Warto również pamiętać, że wykorzystywanie bloczków samokopiujących ogranicza czas i koszty jakie ponosi firma. Zużycie kserokopiarki, papier do niej, prąd oraz toner, to wszystko to części składowe kosztu wydruku jednej strony, których nie ponosimy decydując się na ręczną formę wypełniania dokumentów. O ile w przypadku ich małej ilości, ponoszone koszty mogą nie być, aż tak wielkie, o tyle, w przypadku dużych ilości dokumentów, efekt skali robi swoje. Przeliczając to na liczbę dni pracujących, może się okazać, że tego typu forma wypełniania dokumentów, jest dużo bardziej atrakcyjna finansowo dla przedsiębiorcy, niż wykorzystanie standardowej drukarki lub kserokopiarki.