środa, maj 29, 2024
środa, 09 listopad 2022 16:59

Jak napisać list motywacyjny?

pisanie listu motywacyjnego pisanie listu motywacyjnego pixabay

List motywacyjny to – obok CV – jeden z podstawowych dokumentów przygotowywanych przez osoby ubiegające się o pracę. Wiele osób poszukujących zatrudnienia ma jednak problem z jego stworzeniem. Ty również? Dowiedz się, jak napisać list motywacyjny, który będzie dobrą wizytówką i skłoni rekrutera do kontaktu.

Jakie informacje muszą znaleźć się w liście motywacyjnym?

List motywacyjny jest dokumentem sformalizowanym. Oznacza to, że niektóre dane muszą znaleźć się w każdym liście. Reguła ta dotyczy m.in. danych osobowych oraz informacji o posiadanym wykształceniu i doświadczeniu.

Jak napisać list motywacyjny? Pula niezbędnych informacji obejmuje:

  • Twoje dane – przedstaw się, podaj swoje imię i nazwisko,
  • nazwę firmy, w której chcesz pracować,
  • stanowisko, na które aplikujesz,
  • opis Twojego doświadczenia i kwalifikacji zawodowych,
  • zaznaczenie chęci wzięcia udziału w osobistym spotkaniu z pracodawcą.

Dodatkowo w liście motywacyjnym możesz napisać o swoich planach rozwoju, np. studiach podyplomowych czy szkoleniach, które zamierzasz odbyć w bieżącym roku.

Jak dopasować list motywacyjny do oferty?

Jednym z częstszych błędów popełnianych przez osoby ubiegające się o pracę jest korzystanie z uniwersalnego listu motywacyjnego. Niestety, taki dokument w żaden sposób nie jest rozwinięciem CV, nie pozwala też pracodawcy czy osobie prowadzącej rekrutację lepiej poznać kandydata. Jak zatem napisać list motywacyjny, aby jego treść rzeczywiście przekonała rekrutera do zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną?

Załóżmy, że ubiegasz się o posadę specjalisty ds. zakupów strategicznych. W liście motywacyjnym możesz napisać:

  • w jakiej branży się specjalizujesz,
  • jak dobrze znasz rynek,
  • o ile udało Ci się zredukować koszty dla ostatniego pracodawcy.

List motywacyjny możesz też spersonalizować, odwołując się do informacji zawartych w ogłoszeniu o pracę. Innym sposobem jest zaadresowanie listu bezpośrednio do osoby, która będzie go czytać. Jeżeli jednak nie masz pewności, w czyje ręce trafi ten dokument, najrozsądniej będzie zastosować formę „Szanowni Państwo”.

Dlaczego wygląd listu motywacyjnego ma znaczenie?

Współczesny świat charakteryzuje się natłokiem informacji. Nie omija to osób odpowiedzialnych za rekrutację. Właśnie dlatego warto sprawić, aby list motywacyjny „wpadał w oko” – zachęcał do zapoznania się z jego treścią. Z pomocą przychodzą narzędzia, dzięki którym w zaledwie kilka minut można przygotować list motywacyjny z atrakcyjną szatą graficzną – wystarczy wybrać jeden z dostępnych szablonów.

Przykładając wagę do warstwy wizualnej listu, możesz zasygnalizować pracodawcy, że istotne są dla Ciebie również szczegóły. Jeżeli ubiegasz się o pracę, w której liczy się skrupulatność, sposób przygotowania dokumentów aplikacyjnych może sporo powiedzieć na Twoją korzyść.