środa, maj 29, 2024
czwartek, 07 lipiec 2022 17:49

Jakie zalety ma system MES?

system MES system MES pixabay

Do zarządzania procesami produkcyjnymi coraz częściej wykorzystywane są dzisiaj specjalne programy komputerowe. Jednym z systemów przeznaczonych do zarządzania produkcją jest system MES.

Firmom, które zdecydują się na jego wdrożenie, przyniesie on bardzo wiele korzyści. Stosowanie systemu MES to lepsze zarządzanie realizacją procesów produkcyjnych. Efektem jest więc znaczny wzrost wydajności. Istotne jest nie tylko to, że system MES dostarcza kompleksowej informacji o produkcji, ale także to, że może zostać wdrożony w zakładach produkcyjnych z bardzo różnych branż, na przykład w branży motoryzacyjnej.

Co umożliwia system MES?

System MES to bardzo nowoczesne, zaawansowane i mocno rozbudowane narzędzie informatyczne. W firmach, w których system ten został wdrożony bardzo szybko zauważono, że skróceniu uległ czas przeznaczony na zrealizowanie poszczególnych etapów produkcji. Wraz z wdrożeniem systemu MES zaczęto bardziej oszczędnie gospodarować nie tylko materiałami, ale także energią. Zwiększyła się także jakość produkowanych wyrobów. System MES ma modułową budowę, co umożliwia dostosowanie jego możliwości do indywidualnych oczekiwań każdego klienta. Modułowa budowa systemu przekłada się na jego pełną skalowalność. Dodatkową maszynę czy też dodatkową funkcję można wprowadzić do systemu w dowolnym momencie. Jest to jedna z jego rozlicznych zalet.

Jak działa system MES?

Jak wspomnieliśmy, system MES ma wiele zalet. Dla użytkowników bardzo istotne jest to, że można go zintegrować z wieloma systemami, w tym z systemem WMS, ERP, CMMS i APS. Ponadto umożliwia on obliczenie wskaźników OEE/KPI. Dzięki temu wskaźnikowi można ocenić stopień efektywnego wykorzystania maszyn i wydajność produkcji. Informacje, które dostarcza system widoczne są na dowolnych urządzeniach, które mają dostęp do Internetu i są połączone z siecią przemysłową danego zakładu produkcyjnego. Korzyści płynące z wdrożenia aplikacji, między innymi efektywne zarządzanie czasem, redukcja kosztów, są widoczne w bardzo krótkim czasie.