sobota, maj 18, 2024
czwartek, 31 marzec 2022 11:22

Praktyki w szpitalu. Co musisz o nich wiedzieć?

fartuchy medyczne fartuchy medyczne pixa

Każdy, kto podejmuje się nauki zawodu, w pewnym momencie musi nabrać praktyki w jego wykonywaniu.

W tym celu organizowane są praktyki zawodowe w miejscach, gdzie uczeń może nauczyć się wiele od osób z dużym doświadczeniem. W przypadku zawodów medycznych, tego rodzaju praktyki często odbywają się w szpitalach. Zobacz, najważniejsze informacje związane z tematyką praktyk zawodowych w szpitalach.

W jaki sposób załatwić sobie praktyki w szpitalu?

Praktyki zawodowe są jednym z ważniejszych elementów w kształceniu młodych ludzi. Pozwalają one nabyć im doświadczenie przed wejściem na rynek pracy. Warto pamiętać, że załatwienie tego typu nauki leży po stronie szkoły. Najważniejsze informacje dotyczące praktyk zawodowych dla uczniów znajdują się w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie praktycznej nauki zawodu z 22 lutego 2019 r. Związane ono jest z przeprowadzaniem praktyk w szkołach branżowych I i II stopnia, a także techników i szkół policealnych. Miejsce odbywania praktyk powinno być odpowiednio dobrane do tego, jakiego zawodu będzie uczył się uczeń. W przypadku praktyk studenckich osoby zainteresowane muszą mieć skierowane z uczelni adresowane do konkretnej jednostki medycznej, a także przejść szkolenia z zakresu BHP, ale i zakażeń szpitalnych i ochrony danych osobowych.

Jak się przygotować do odbycia praktyk w szpitalu?

Podejmując się rozpoczęcia praktyk uczeń powinien posiadać już określoną wiedzę teoretyczną, tak aby łatwiej było mu wykonywać powierzone zadania w tym okresie. Dodatkowo jego nauka w czasie praktyk powinna też obejmować informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy w danym miejscu. W przypadku praktyk w szpitalu ważne jest też przygotowanie odpowiedniego stroju, w którym codziennie będzie się wykonywać swoją pracę. Potrzebne tu będą m.in. wygodne fartuchy medyczne, a także zapewniające swobodę ruchów spodnie. Na czas pracy warto też zaopatrzyć się w wygodne buty, które pozwolą na zachowanie komfortu w czasie wielu godzin spędzanych na praktykach w szpitalu.