wtorek, maj 28, 2024
poniedziałek, 18 październik 2021 13:25

Beton architektoniczny – materiał pożądany w branży budowlanej

płyty z betonu architektonicznego płyty z betonu architektonicznego pixabay

Beton nie jest nowym i nieznanym surowcem, ale przeciętna osoba nie zdaje sobie sprawy, że występuje on w różnych odmianach. Jedną z nich jest beton architektoniczny, którego walory wizualne pozwalają na wykorzystanie przede wszystkim w branży wykończeniowej.

Jakie właściwości posiada beton spotykany także pod innym nazwami? Czy nadaje się do zastosowania tylko wewnątrz obiektów, czy również na zewnątrz?

 

Beton nie jest nowym i nieznanym surowcem, ale przeciętna osoba nie zdaje sobie sprawy, że występuje on w różnych odmianach. Jedną z nich jest beton architektoniczny, którego walory wizualne pozwalają na wykorzystanie przede wszystkim w branży wykończeniowej.

Jakie właściwości posiada beton spotykany także pod innym nazwami? Czy nadaje się do zastosowania tylko wewnątrz obiektów, czy również na zewnątrz?

Płyty z betonu architektonicznego – trwałość i estetyka

Beton architektoniczny występuje również pod nazwami betonu strukturalnego lub fasadowego. Posiada właściwości, dzięki którym nadaje się do wykorzystania w branży wykończeniowej, do przygotowania elementów dekoracyjnych, ale i o walorach użytkowych. Równie dobrze sprawdza się w przestrzeniach zewnętrznych, na przykład jako element fasady.

Materiał ten cechuje trwałość i odporność na działanie czynników zewnętrznych, w tym atmosferycznych. Niestraszne mu niskie oraz wysokie temperatury, opady, wiatr czy silne promieniowanie słoneczne. To dlatego płyty z betonu architektonicznego są chętnie stosowane na zewnątrz obiektów użytkowych oraz mieszkalnych.

Te same płyty mogą się pochwalić trudnopalnością i niską nasiąkliwością. Trudno jest je uszkodzić. Odpryski, zarysowania, uszczerbki – ryzyko ich powstania jest minimalne. Ponadto tak wykonane płyty sprawdzają się wszędzie tam, gdzie użytkownicy liczą na dodatkowe wyciszenie ścian oraz stworzenie warstwy termoizolacyjnej.

Baza w postaci cementu hutniczego

Beton strukturalny bazuje na tak zwanym cemencie hutniczym. W jego składzie znajdują się ponadto dodatki – upłynniacze, plastyfikatory i inne. Takie połączenie decyduje nie tylko o wspomnianej trwałości, ale i unikalnej estetyce.

Nie sposób znaleźć dwie identyczne płyty z betonu architektonicznego. Zawsze będą się one nieco różnić od siebie – odcieniem, strukturą, porowatością. To zaś sprawia, że są unikalne, a każdej aranżacji z ich zastosowaniem można nadać indywidualnych cech. W tym wszystkim nie brakuje miejsca na walory uniwersalności, czyli możliwości dopasowania do praktycznie dowolnego wystroju wnętrza bądź architektury zewnętrznej wybranego obiektu.

Czas na wybór!

Na rynku można znaleźć całkiem sporo firm zajmujących się produkcją oraz dystrybucją płyt z betonu architektonicznego. Na którą ofertą się zdecydować? Czym się kierować podczas wybierania?

Kluczowym elementem jest zapoznanie się ze składem dostępnych płyt betonowych, a także posiadanymi dokumentami potwierdzającymi ich oryginalność. Niestety brak uregulowań prawnych w zakresie definiowania omawianego surowca, powoduje dostępność podróbek, które wizualnie są trudne do odróżnienia, za to właściwościami nie dorównują oryginałom. Już niewielkie zmiany w składzie mieszanki służącej do wyrobu płyt z betonu architektonicznego, decydują o pogorszonych właściwościach, głównie trwałości surowca.

Odbiorcy powinni wiedzieć, że w składzie takiej mieszanki nie mogą się znaleźć sztuczne dodatki, chemikalia, włókna ani gips. Zapewnieniem odpowiedniej jakości produktu będzie opatrzenie certyfikatem, atestem higienicznym PZH oraz wykonanie zgodnie z obowiązującymi normami jakościowymi.

Wśród producentów, którzy zasługują na uwagę, znalazła się Manufaktura SLABB. Firma stawiająca na procesy produkcji w całości przeprowadzane w Polsce. Przedsiębiorstwo, w którym płyty z betonu architektonicznego powstają przy udziale nie tylko fachowców z zakresu techniki czy inżynierii, ale i artystów. Zespół składający się ze specjalistów tak różnych dziedzin finalnie wpływa na tworzenie produktu, który łączy w sobie walory użytkowe wraz z niebanalną estetyką.