wtorek, maj 28, 2024
poniedziałek, 02 sierpień 2021 18:19

Przeglądy techniczne budynków - czy warto w nie zainwestować?

 przeglądy techniczne budynków przeglądy techniczne budynków pixabay

Z posiadania własnej nieruchomości, można czerpać naprawdę wiele korzyści. Trzeba jednak przyznać, że podobnie jak o każdą inną własność, o budynek również trzeba dbać. Nie chodzi tutaj jednak o regularne remonty i gonienie za standardami pod względem wyposażenia. Znaczenie ważniejsze są kwestie techniczne, o których dość często się zapomina.

Co obejmują przeglądy techniczne budynków? 

Wiele firm zajmuje się obecnie świadczeniem swoich usług w zakresie obsługi technicznej nieruchomości. Taką powinność na rynku spełnia między innymi przedsiębiorstwo INWEMER -obsługa techniczna nieruchomości i przeglądy techniczne budynków. Zajmuje się ono zarządzaniem nieruchomością i wykonywaniem cyklicznych przeglądów. Obejmują one między innymi regularne sprawdzaniem wyposażenia, poszczególnych urządzeń oraz instalacji. Weryfikowane jest ich bezpieczeństwo dla użytkowników. Obsługa jest profesjonalna, a wśród pracowników znajdują się wykwalifikowani i doświadczeni fachowcy z poszczególnych dziedzin. Posiadają oni niezbędne uprawnienia do wykonywania przeglądów.

Przeglądy techniczne to tylko jedna z usług, jaka jest świadczona przez firmę. Zajmuje się one również obsługą w zakresie eksploatacji oraz konserwacji w kontekście wszystkich urządzeń oraz instalacji, które znajdują się na terenie danego budynku.

Warto skorzystać w tym wypadku bez wątpienia z kompleksowej obsługi technicznej, która obejmuje między innymi przeglądy urządzeń oraz przeglądy budowlane. Ponadto również prace remontowo-wykończeniowe, bieżące naprawy, usługi "złotej rączki", a także konserwacje, przeglądu, serwisy urządzeń i systemów ochrony przeciwpożarowej.

Jak prawo odnosi się do kwestii przeglądów technicznych? 

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że przeglądy techniczne nieruchomości nie wynikają z dobrej woli właściciela budynku, ale przede wszystkim z wymogów prawnych. Według art. 62 Ustawy Prawa budowlanego oraz licznych rozporządzeń, dotyczących przykładowo ochrony przeciwpożarowej, przeglądy są obowiązkowe. Aby mieć zapewnione stosowne dokumenty i przegląd techniczny wysokiej jakości, warto skorzystać z usług profesjonalnych firm zajmujących się tym zawodowo.

W ramach spełnienia swoich podstawowych obowiązków należy wykonywać między innymi kontrole, które będą miały na celu sprawdzenie sprawności budynku pod względem technicznym, jeśli chodzi o instalacje oraz poszczególne urządzenia znajdujące się na terenie nieruchomości. Do tego powinna być również przygotowana pełna dokumentacja poprzeglądowa i stworzenie harmonogramu kolejnych przeglądów, a także kontrolowania ich. Firma zewnętrzna zajmująca się przeglądami, jest w stanie wywiązać się z wszystkich tych obowiązków w ramach współpracy z nami.

Aby znacznie ułatwić sobie codzienne zarządzanie budynkiem, warto również skorzystać z usługi pogotowia technicznego. Reaguje ono w nagłych wypadkach, gdy następuje jakaś awaria czy też usterka, mogąca stwarzać potencjalne niebezpieczeństwo. Obejmuje to między innymi naprawy elektryczne, w obrębie instalacji odgromowej, elektrycznej oraz niskoprądowej. Ponadto również w zakres wchodzą kwestie sanitarne, związane z instalacją gazową, wodociągową, grzewczą, kanalizacyjną oraz chłodniczą. Takie usługi są świadczone również jeśli chodzi o instalację wentylacyjną, tryskaczową oraz hydrantową.

Zajmowanie się nieruchomością, nawet jeśli tylko jedna jest w naszym posiadaniu, to naprawdę ogromne obciążenie. Aby wywiązywać się ze swoich obowiązków jak najlepiej, warto podjąć współpracę z firmą zewnętrzną.