piątek, maj 31, 2024
środa, 12 maj 2021 12:39

Czym zajmuje się drukarnia cyfrowa?

usługa personalizowanego druku cyfrowego usługa personalizowanego druku cyfrowego pixabay

.Drukarnie cyfrowe mogą wykorzystać naprawdę wiele możliwości. Dzięki dzisiejszej technologii przy zastosowaniu odpowiednich maszyn i wykorzystując różnego rodzaju urządzenia jest w stanie zapewnić klientowi spełnienie jego oczekiwań.

Drukarnie cyfrowe oferują wykonywanie coraz bardziej wykorzystywane na rynku techniki - chociażby druk cyfrowy, druk offsetowy.

Druk cyfrowy

Druk cyfrowy jest to jedna z najpopularniejszych technik druku, jest to druk bezpośredni, w którym nie ma konieczności korzystania z dodatkowych maszyn, nośników, form czy blach drukarskich. Drukowanie odbywa się bezpośrednio z pliku, dlatego też druk cyfrowy jest wykorzystywany do produkcji małych nakładów, czy personalizowanych, różnorodnych projektów - usługa personalizowanego druku cyfrowego staje się coraz bardziej popularna.

Zalety druku techniką cyfrową możemy spotkać na każdym kroku. Cały proces drukowania przypomina druk laserowy, ale jest on wykonywany szybciej i taniej. Jakość takiego wydruku także jest dużo lepsza.

Wydruki dzięki tej technologii wykonywane są od ręki i dzięki temu możliwa jest dalsza ich obróbka. Wykorzystanie druku cyfrowego do projektów o bardzo różnych gramaturach czy podłożach staje się coraz bardziej popularne, szczególnie w przypadku zamieszczania na wydrukach zmiennych danych. Wykorzystanie tej technologii bardzo dobrze nadaje się do małonakładowych, nietypowych, personalizowanych wydruków.

Zaletą drukarni cyfrowych jest możliwość wykonania zleconych materiałów już po kilku godzinach. Obraz wykonywany jest bezpośrednio na bębnach maszyny cyfrowej, więc warto mieć na uwadze to, że możemy dokonywać zmian nawet w ostatniej chwili. Elektronicznie stworzony obraz na bębnie maszyny cyfrowej umożliwia personalizację. Druk cyfrowy daje możliwość zamieszczania odmiennych danych na każdym osobnym wydruku.

Druk offsetowy

Druk offsetowy to tzw druk płaski. Oznacza to, że poszczególne elementy matrycy drukarki offsetowej znajdują się na tym samym poziomie. Za pomocą tej techniki możemy realizować wydruki w miarę szynko i tanio. Tego typu druk stosowany jest przede wszystkim przy dużych nakładach. Matryca w drukarniach wykorzystywana w druku offsetowym jest wykonana z lekkiego aluminium.

Jest ona założona na cylindrze i do jej celów należy przekazywanie obrazu projektu na bęben pokryty gumą. Z bębna obraz przenoszony jest na interesujące nas materiały, chociażby papier kredowy. Wykorzystanie druku offsetowego pozwala uzyskać szybkie oraz tanie realizacje na bardzo różnego rodzaju materiałach, w tym papierach powlekanych, offsetowych czy kartonach.

Proces drukowania polega na unieruchomieniu w cylindrze formy drukowej, a następnie przy pomocy obciągu gumowego, farba z formy przenoszona jest na podłoże. Forma drukowa wykorzystywana w druku offsetowym wymaga obróbki w celu uzyskania zadowalających nas efektów. Do wykonywania druku wykorzystywane są specjalistyczne farby, dzięki czemu drukarnia jest w stanie wykonać bardzo dokładnie nadruki tą techniką.

Druk offsetowy ma zastosowanie przy druku:

Różnice druku cyfrowego a offsetowego

Czym się różni druk cyfrowy od druku offsetowego? Największe różnice w formie druku polegają na tym, że druk offsetowy jest stosowany przede wszystkim w dużych nakładach. Małe nakłady w druku offsetowym są dla drukarni kosztowne, gdyż proces przygotowania jest długi. Przy dużych projektach druk offsetowy jest o wiele bardziej korzystny.

Zalety jakie oferuje druk cyfrowy to przede wszystkim niska cena, dlatego daje to możliwość wydruków projektów w niewielkich nakładach, w atrakcyjnych cenach. Cyfrowy druk często jest wykorzystywany w drukowaniu wizytówek, ulotek reklamowych czy nawet biletów. Technologia ta pozwala drukarni na wydruk bardzo małych nakładów broszur, raportów do pracy czy prezentacji.

Druk cyfrowy jest rozwiązaniem, które pozwala na wykonywanie różnych personalizowanych projektów, chociażby w przypadku produkcji zaproszeń. W przypadku wyboru formy offsetowej nie mamy możliwości wykonać personalizacji jak w drukach cyfrowych.

Czy przy tak niewielkich różnice w realizacjach druków nie warto zrezygnować z techniki offsetowej?

Nie, gdyż przy dużych nakładach odbitek, jest on bezkonkurencyjny cenowo. Minimalny, ale już opłacalny nakład wydruków offsetowych to około 250 sztuk w przypadku większości produktów poligraficznych.