wtorek, maj 28, 2024
poniedziałek, 22 marzec 2021 12:34

Co cechuje dobrego adwokata? Kilka najważniejszych aspektów

Adwokat Wrocław Adwokat Wrocław Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Wybór dobrego adwokata może przyprawić o ból głowy. Wybór prawników na rynku jest bardzo duży i trudno zdecydować się na tego jednego konkretnego. Nawiązując współpracę z tego rodzaju specjalistą, warto wiedzieć, jakimi cechami powinien się on charakteryzować. Oto kilka czynników wyróżniających dobrego oraz skutecznego pełnomocnika.

 Trzeba mieć świadomość, że prawnik prawnikowi nierówny. Nie każdy adwokat ma na tyle dostateczną wiedzę, by skutecznie poprowadzić daną sprawę. Ważne jest również doświadczenie pełnomocnika, pozwalające podjąć mu odpowiednie kroki w konkretnych przypadkach. Ogromną rolę odgrywają także indywidualne cechy każdego specjalisty. Zawód adwokata należy potraktować jako swojego rodzaju powołanie. Posiadanie odpowiednich predyspozycji zdecydowanie ułatwia wykonywanie tego zawodu i co najważniejsze – zwiększa szanse na wygrywanie podejmowanych spraw.

Skrupulatność

Dobry adwokat musi być przede wszystkim skrupulatny i drobiazgowy. Pozwala to możliwie najdokładniej zapoznać się z każdym aspektem analizowanej sprawy. Taka cecha sprawia, że zarówno klient, jak i jego prawnik, nie powinni zostać zaskoczeni przebiegiem konkretnego postępowania. Co więcej – absolutna dbałość o każdy szczegół może pomóc znaleźć niekonwencjonalne, ale z punktu widzenia klienta, o wiele korzystniejsze rozwiązanie, na które nie byłby w stanie wpaść adwokat myślący schematycznie i działający w sposób niedokładny.

Empatia

Do adwokatów zgłaszają się ludzie potrzebujący realnej pomocy. Często ich sytuacje życiowe są bardzo skomplikowane i bolesne. Dobry prawnik rozumie to i przy całym swoim profesjonalizmie potrafi wczuć się w położenie klienta. Jednocześnie, dobrzy adwokaci nie pozwalają sobie na zbytnie spoufalanie. Muszą zachować odpowiedni dystans, by na chłodno móc ocenić daną sytuację prawną.

Dyskrecja

Adwokaci objęci się tajemnicą zawodową. Wszelkie informacje udzielone przez klienta nie mogą wyjść na światło dzienne, chyba że sam zainteresowany uzna, że chce się nimi podzielić przed sądem. Bez tego prawnik nie ma prawa zdradzać tego, co wyjawiła mu osoba, której sprawę aktualnie prowadzi.

Lojalność

Jeśli adwokat podejmuje się pewnej sprawy, musi być wobec niej oddany. To z kolei oznacza, że powinien być lojalny wobec klienta i nie działać na jego szkodę. Fundamentem wykonywania tego zawodu jest szukanie zawsze najkorzystniejszego rozwiązania dla osoby, jaką się reprezentuje oraz broni.

Kontaktowość

Adwokat musi wiedzieć, że klienci nie mają w większości przypadków rozległej wiedzy prawniczej. Wszelkie zawiłości dotyczące sprawy powinny więc być wytłumaczone w taki sposób, by osoba, której dotyczy konkretna sprawa, wiedziała, na jakim etapie postępowanie się znajduje oraz jakie są szanse na uzyskanie korzystnego wyroku.

Wsparcie merytoryczne: Adwokat Wrocław