sobota, maj 18, 2024
czwartek, 28 styczeń 2021 16:58

Jak sprzedawać za granicę?

sprzedaż za granicę sprzedaż za granicę

Możliwość wyjścia z ofertą na nowe rynki to doskonały sposób na dywersyfikację sprzedaży i dobra okazja do zwiększenia obrotów.

Oczywiście nie jest to proste, ale dzięki możliwościom zapewnianym przez handel internetowy jest znacznie łatwiejsze do zorganizowania niż kilkanaście czy nawet kilka lat temu. Sprzedaż za granicę może być realizowana samodzielnie lub za pośrednictwem globalnych portali sprzedażowych, takich jak Amazon. Od czego zatem zacząć?

 

Sprzedaż samodzielna czy przez marketplace

Największe możliwości zapewnia sprzedaż samodzielna, bez konieczności uwzględniania wymogów pośredników. Zorganizowanie takiej sprzedaży poza granicami kraju jest jednak skomplikowane i wymaga dość dużych nakładów pieniężnych. Trzeba zainwestować w magazyny i własne kanały dystrybucji. Oczywiście można prowadzić sprzedaż wysyłkową, ale wówczas również trzeba zadbać o stworzenie systemu obsługi zagranicznych klientów, a także przygotować zagraniczną wersję sklepu internetowego. Zdecydowanie łatwiejszym rozwiązaniem jest sprzedaż za granicę za pośrednictwem międzynarodowych serwisów typu marketplace, takich jak eBay czy Amazon. Szczególnie atrakcyjną opcją jest sprzedaż w modelu Amazon FBA, gdzie za dystrybucję towarów do zagranicznych klientów odpowiada właśnie ta firma.

Czy to się opłaca?

Niezależnie od wybranej formy sprzedaży, wejście na zagraniczny rynek stwarza dodatkowe możliwości rozwoju, przede wszystkim zapewnia dostęp do zupełnie nowej grupy odbiorców. Co warte podkreślenia, ze względu na niższe koszty produkcji w naszym kraju, sprzedaż za granicę rodzimych wyrobów może być niezwykle opłacalna pod względem finansowym. Takie produkty mogą konkurować nie tylko jakością wykonania, ale i ceną, a to dla wielu konsumentów wciąż najważniejszy czynnik przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Dzięki opcji dropshippingu do sprzedaży zagranicznej nie trzeba również specjalnie się przygotowywać, co pozwala ograniczyć koszty wstępne. Wybierając usługi typu Amazon FBA, wystarczy dostarczyć swój towar do lokalnego magazynu Amazon, a on zajmie się całą resztą. Oczywiście wszystko za określoną opłatą, co odpowiednio pomniejsza marżę.

Najprostszym sposobem na rozpoczęcie sprzedaży za granicą jest otwarcie sklepu internetowego i prowadzenie sprzedaży wysyłkowej. Można stworzyć obcojęzyczną wersję sklepu, zainwestować w reklamę i podpisać umowę z firmą kurierską, która zagwarantuje szybkie dostawy. Można również skorzystać ze sprzedaży za pośrednictwem internetowych targowisk, takich jak Amazon, co jest znacznie łatwiejsze, ale wiąże się z koniecznością ponoszenia stałych opłat.