sobota, maj 18, 2024
środa, 03 czerwiec 2020 17:53

Zastosowanie tabliczek do znaków drogowych

Tabliczki do znaków drogowych Tabliczki do znaków drogowych

Oznakowania na polskich drogach pozwalają na bezpieczną jazdę. Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że o tym, co trzeba robić na jezdni czy chodniku informują klasyczne znaki drogowe.

 

Jednak czasami pod nimi pojawiają się mniejsze tabliczki z różnorodnymi informacjami. Co dokładnie one oznaczają? Kiedy się je stosuje?

Czym są tabliczki do znaków drogowych?

Tabliczki do znaków drogowych mają stanowić uzupełnienie informacji na znakach umieszczanych na drogach, o ile zajdzie taka konieczność. Informacje o tym, kiedy dokładnie są stosowane umieszczone są w Rozporządzeniu w sprawie znaków i sygnałów drogowych, a także w Rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.

Ich wygląd zależy od tego, to znaku, z jakiej grupy są umieszczone. Cechą wspólną jest prostokątny kształt z czarnym lub białym obrazem oraz tłem w kolorze znaku, pod jakim zostały umieszczone. Istotne jest również to, że w większości krajów europejskich stosowane są tabliczki o zbliżonym wyglądzie. Mogą one różnić się detalami.

Jakie jest zastosowanie tabliczek do znaków drogowych?

Jak to zostało wyżej wspomniane, tabliczki do znaków drogowych pozwalają przekazać szerszą informację dla użytkownika drogi. Przykładowo, gdy pod znakiem ostrzegawczym znajduje się prostokąt z cyfrą np. 100 m, oznacza to, że za tyle metrów pojawi się niebezpieczeństwo, przed którym ostrzega znak. Jeżeli natomiast cyfra znajduje się pomiędzy dwoma strzałkami, zagrożenie pojawia się cyklicznie na wskazanym odcinku drogi. Znaki mogą też wskazywać, która dokładnie ulica skrzyżowania ma pierwszeństwo przejazdu, czy też wskazywać koniec drogi lub długość tunelu.

Tabliczki mogą też informować o wyłączeniach dla obowiązującego znaku drogowego. Przykładowo, że zakaz ruchu na danym odcinku drogi nie dotyczy rowerów oraz ruchu pieszego.

Na takich tabliczkach są też informacje dotyczące miejsca oznaczenia wyjazdu służb ratowniczych – straży pożarnej lub karetek pogotowia.

Media