piątek, kwiecień 26, 2024
czwartek, 11 wrzesień 2014 18:02

Zadbaj o niższe rachunki zimą!

Obniżanie rachunków jest proste, wystarczy stosować kilka zasad Obniżanie rachunków jest proste, wystarczy stosować kilka zasad

Domowe wydatki to przede wszystkim rachunki. To one pochłaniają ponad połowę budżetu. Jesień i zima to okres kiedy wydatki rosną, bo dochodzi do nich między innymi koszt ogrzewania. Co zrobić aby zoptymalizować domowy budżet i zaoszczędzić?

Jesienno – zimowe wieczory nie zachęcają do aktywnego spędzania czasu wolnego. Przygnębiająca pogoda i niskie temperatury powodują, że zdecydowanie więcej czasu spędzamy w domowym zaciszu. To również czas, kiedy nasz budżet domowy się uszczupla ze względu na… rosnące rachunki. Zużycie gazu czy energii elektrycznej w okresie jesienno - zimowym wzrasta niekiedy nawet dwukrotnie. Jak zaoszczędzić? Poniżej 10 praktycznych porad, które oszczędzą Twój portfel!

1. Postaraj się wyregulować temperaturę panującą w pomieszczeniach – temperatura 21st. C w zupełności wystarczy.

2. Zamykaj drzwi do pomieszczeń, w których nikt nie przebywa.

3. Zadbaj o izolację drzwi i okien.

4. Zmień sprzedawcę gazu i prądu – to realne oszczędności. Oferty alternatywnych sprzedawców znajdziesz w Internecie. Niektórzy sprzedawcy, jak np. Energetyczne Centrum SA, gwarantują stała i niską cenę, dzięki czemu możesz dodatkowo zabezpieczyć się również przed ewentualnymi podwyżkami. Warto sprawdzić aktualne cenniki i porównać oferty.

5. Podczas gotowania używaj palnika odpowiedniego do wielkości garnka - płomienie mają podgrzewać naczynie od spodu, a nie rozchodzić się po jego ściankach. W ten sposób nie dość, że energia marnuje się uciekając po bokach, to narażamy się również na przypalenie uchwytów.

6. Gotuj pod przykryciem - jeśli gotujemy coś pod przykrywką, możemy być pewni, że osiągnie pożądaną temperaturę przynajmniej o kilka minut szybciej niż gdyby pozostało odkryte.

7. Zmniejsz płomień po zagotowaniu - Na początku przygotowywania posiłku dobrze jest użyć dużego gazu, jednak do podtrzymania temperatury nie potrzeba aż takiej ilości ciepła.

8. Nie syp soli przed zagotowaniem wody - Woda zagotuje się szybciej jeśli poczekasz z jej posoleniem.

9. Zadbaj o czystość garnków i patelni - Szczególnie w przypadku patelni koncentrujemy się najczęściej na czystości jej wierzchniej części, natomiast przypalone spody potrafią znacznie zakłócić sprawność przekazywania ciepła.

10. Sprawdź, czy meble bądź zasłony nie przysłaniają kaloryferów w Twoim domu. To niestety złodzieje ciepła.

Wprowadzenie w życie chociaż kilku z wyżej wymienionych porad, na pewno pomoże nam osiągnąć cel – zredukować zużycie gazu i energii a co za tym idzie - obniżyć rachunki! Jesień i zima zbliżają się nieubłaganie, dlatego już teraz warto przemyśleć co możemy zrobić aby w tym roku zaoszczędzić!