Wydrukuj tę stronę
piątek, 30 sierpień 2019 18:30

Podstawowe wyposażenie konia

Wyposażenie konia Wyposażenie konia

Jeździectwo jest niezwykle popularnym sportem, który stale zyskuje nowych fanów.

Nie trzeba być właścicielem konia – wystarczy wizyta w stajni, by móc cieszyć się kontaktem z naturą na końskim grzbiecie. Choć jazda konna bez wyposażenia jest możliwa, znacznie wygodniej jest skorzystać przynajmniej z podstawowych akcesoriów dla konia. Mają one szczególne znaczenie zwłaszcza dla początkującego, niewprawnego jeźdźca.

Jednym z najważniejszych sprzętów jest ogłowie, zakładane na głowę konia. Dzięki przypiętym do niego wodzom, służy ono do kierowania oraz komunikacji ze zwierzęciem. Zazwyczaj będzie wykonane z rzemienia; do wyboru mamy także wersję z wędzidłem lub bez niego. Dla początkującego jeźdźca najlepszy będzie jak najprostszy model ogłowia.

Kolejnym ważnym elementem jest czaprak, zwany także potnikiem. To pierwsza warstwa, jaką nakładamy na grzbiet konia pod siodło i pozostałe akcesoria. Czaprak chroni plecy zwierzęcia przed otarciami, oraz wchłania pot, zapobiegając odparzeniom. Jednocześnie izoluje skórzane, często bardzo drogie siodło od końskiego potu. Zazwyczaj jest on wykonany z filcu, futra lub innego materiału. W sprzedaży dostępne są czapraki dedykowane pod konkretne siodła – wszechstronne, skokowe bądź ujezdniowe (zwane też ujeżdżeniowymi).

Warstwą układaną na czaprak jest podkładka żelowa. Jest to dodatkowa ochrona zarówno dla jeźdźca, jak i konia. Pozwala na ustabilizowanie siodła na końskim grzbiecie. Jednocześnie amortyzuje wstrząsy, chroniąc plecy konia. Najczęściej jest wykonana z pianki memory lub żelu, można ją także zastąpić odpowiednio dużym futerkiem.

Ostatnią warstwę dla jeźdźca stanowi siodło. Zapewnia ono odpowiedni komfort i stabilną podporę dla osoby jadącej konno. Można zdecydować się na uniwersalne siodło wszechstronne, odmianę skokową – do ćwiczenia skoków, lub ujeżdżeniową – do ujeżdżania. Na rynku dostępne są siodła w różnych rozmiarach i ciężarach, dostosowanych do rasy konia i sylwetki jeźdźca.

Do zamocowania siodła niezbędny będzie popręg. To specjalny gruby pas, przeciągany pod końskim brzuchem i przypinany do siodła z dwóch stron. Pomaga utrzymać siodło w jednej pozycji, zapewniając jeźdźcowi niezbędną równowagę.

Aby wsiadanie i jazda były wygodne i bezpieczne, należy wyposażyć się także w strzemiona, zawieszone po dwóch stronach siodła na skórzanych paskach, zwanych puśliskami. Ułatwiają one wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu, a w trakcie jazdy – stanowią podporę dla nóg, pozwalając na stabilne utrzymanie się w siodle. Zazwyczaj strzemiona wykonane są ze stali nierdzewnej z antypoślizgową, gumową nakładką.