Wydrukuj tę stronę
piątek, 01 grudzień 2017 13:33

Wybieramy dobry telefon dla seniora. Na co zwrócić uwagę?

Dla wielu osób starszych obsługa smartfonów, które zdominowały rynek telefonów komórkowych, jest jedną wielką tajemnicą. W takim przypadku świetną alternatywą są telefony zaprojektowane z myślą zarówno o osobach starszych, jak i niedowidzących lub niedosłyszących. Czym jednak powinien wyróżniać się dobry telefon dla seniora?

Współcześnie telefony komórkowe są podstawowym narzędziem wykorzystywanym do komunikacji z rodziną, przyjaciółmi czy współpracownikami. Co więcej, pełnią one coraz więcej funkcji, zastępując aparaty fotograficzne, kamery czy papierowe kalendarze bądź notatniki. Od kilku lat pozycję lidera na rynku telefonów komórkowych zajmują smartfony, których obsługa, dla wielu intuicyjna, nie przychodzi już z taką łatwością osobom starszym.

Jaki powinien być telefon dla seniora?

Na szczęście rynek nie znosi próżni, dlatego nie musieliśmy długo czekać, by w ofercie sklepów pojawiły się urządzenia stworzone wyłącznie z myślą o potrzebach osób starszych, w dodatku w bardzo przystępnych cenach. Jak jednak mieć pewność, że kupujemy dobry telefon komórkowy dla seniora w Euro?

Wybierając telefon, który ma być użytkowany przez naszych rodziców lub dziadków, sprawdźmy, czy posiada on solidną, wykonaną z dobrej jakości materiałów obudowę, zapewniającą wytrzymałość i odporność na ewentualne upadki.

 

 

 

Bardzo istotnym aspektem będzie także wielkość ekranu. Wiele osób starszych ma problemy ze wzrokiem, dlatego odpowiedniej wielkości wyświetlacz zapewni im komfort użytkowania urządzenia. Klasyczne modele telefonów dla seniorów są wyposażone w ekran o przekątnej 2-2,4 cala, co jest wartością optymalną przy korzystaniu z menu czy pisaniu wiadomości. Upewnijmy się też, że wyświetlacz jest czytelny, jasny, ma wysoki kontrast i kolorowe menu.

Dobry telefon komórkowy dla osoby starszej musi być również prosty w obsłudze. Ważne, by wybrany model miał duże przyciski z łatwymi do odczytania literami i cyframi oraz dużą, czytelną czcionkę, którą w razie potrzeby będzie można powiększyć. Warto, by dany model posiadał także funkcję szybkiego wybierania numerów, umożliwiającej szybkie nawiązywanie połączeń z bliskimi.

Przycisk SOS

Telefony komórkowe dla seniorów bardzo często wyposażone są też w specjalny przycisk SOS, który, zdaniem wielu osób, jest najważniejszym elementem całego urządzenia. Przycisk SOS za pomocą tylko jednego kliknięcia umożliwia nawiązanie połączenia z wcześniej zaprogramowanymi numerami. To niezwykle przydatna funkcja, bezcenna w przypadkach, gdy dana osoba potrzebuje pomocy lub źle się poczuła.

 

Pozostałe funkcje

Oczywiście telefony dla osób starszych mogą również posiadać szereg dodatkowych funkcji. Wśród najpopularniejszych wymienić możemy radio, budzik, kalkulator czy latarkę, które nierzadko przydają się w codziennych sytuacjach. Modele urządzeń dla seniorów coraz częściej są wyposażone także w proste w obsłudze aparaty fotograficzne.