Wydrukuj tę stronę
czwartek, 30 sierpień 2018 17:58

Wentylator do domu – jaki wybrać?

Korzystanie z wentylatora to najprostszy sposób na ochłodzenie się w domu, ale także biurze. Ma przystępną cenę, jest mobilny i działa natychmiastowo – przynosi ulgę zaraz po włączeniu. Wybierając go, powinieneś kierować się kilkoma kwestiami. Jakimi?

Dobór wentylatora do wielkości pomieszczenia

Wiatraki domowe różnią się wielkością, a co za tym idzie również przeznaczeniem. Inny model lepiej sprawdzi się w małym pokoju lub podczas pracy przy laptopie, inny nada się do schłodzenia salonu, gdy cała rodzina ogląda telewizję.

Z uwagi na rozmiar i przeznaczenie do wyboru mamy dwa podstawowe wentylatory: stojące oraz biurkowe. Te drugie są znacznie prostsze. Zazwyczaj mają jeden tryb pracy, głowicy nie da się nastawić na obracanie, a noga nie jest regulowana – bo i po co? Są dedykowane pojedynczej osobie, która chce schłodzić się podczas pracy przed komputerem, odrabiania lekcji czy czytania książki. Wiatr wieje tylko w jej kierunku, na dodatek na wskazaną część ciała, zazwyczaj twarz. Takie wiatraczki mają mniejszą moc, więc zużywają mniej prądu. Są bardziej mobilne.

Nieco większego namysłu wymaga wybór wentylatora stojącego. Tu pojawia się zabawa z mocą czy dodatkowymi opcjami. To, jaki model ostatecznie wybierzesz, w dużej mierze zależy od tego, gdzie i do jakich celów chcesz używać wentylatora stojącego. Ułatwimy Ci zadanie, podsuwając listę pytań:

  1. Czy kupujesz wentylator dla siebie, czy dla całej rodziny?
  2. Jeśli dla siebie, czy ma owiewać całe ciało, czy tylko twarz?
  3. Jeśli dla rodziny, czy ma wiać na wszystkich?
  4. Jak wygląda pomieszczenie, w którym ma zazwyczaj stać: czy jest duże?
  5. Czy w pomieszczeniu zlokalizowane są sprzęty emitujące znaczące ilości ciepła, np. kuchenka?

Znając odpowiedzi na te podstawowe pytania, poświęć chwilę na przejrzenie poradnika: Dobór wentylatora do wielkości pomieszczenia. Dzięki niemu dowiesz się, jaki wentylator jest odpowiedni dla Ciebie i na pewno spełni Twoje potrzeby.

Moc a wydajność – na co zwrócić uwagę podczas zakupu wiatraka domowego?

Im większa moc wentylatora, tym lepsza wydajność. Wiąże się to oczywiście z większym poborem prądu, a więc wyższymi opłatami, jednak nie martw się przedwcześnie. Po pierwsze z wentylatora nie korzystasz przez cały czas, a co najwyżej przez kilka godzin dziennie. Po drugie wentylatory mają najniższe zużycie prądu spośród wszystkich urządzeń do chłodzenia (alternatywy to m.in. klimatyzery i klimatyzatory).

Jedno jest pewne: im większe pomieszczenie chcesz schłodzić, a także im więcej osób chce korzystać z wentylatora w tym samym czasie, tym większa potrzeba wybrania urządzenia o wyższej mocy. Po zakupie staraj się nie stosować przedłużacza – im dłuższy kabel, tym większy spadek napięcia.

Hałasowi mówimy: nie!

Szukasz wentylatora do warsztatu lub kuchni w lokalu gastronomicznym? Nie przejmuj się emitowanym przez niego hałasem – dźwięki płynące z otoczenia i tak go zagłuszą. Jeśli jednak chcesz wybrać urządzenie do domu lub biura, które ma sprzyjać relaksowi bądź skupieniu przy pracy, ocenianie parametru dźwięku jest niezbędne. Im mniej dB, tym lepiej. Porównaj modele, które odpowiadają Ci pod względem innych parametrów, i wybierz ten, który działa ciszej.

Pamiętaj też, by Twój wentylator odznaczał się udogodnieniami, które ułatwią Ci korzystanie z niego. Zależy Ci na regulacji wysokości? Chcesz zmieniać kąt nachylenia głowicy? A może ważne są dla Ciebie obrotowa głowica i mnogość trybów pracy? Sięgnij po najlepsze urządzenie!