Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 15 sierpień 2016 17:25

Pielęgnacja trawnika dla początkujących

Coraz więcej osób, które kupiły nowy dom lub mieszkanie, nie jest zadowolonych z trawnika rosnącego w ogrodzie. W przypadku domów z rynku wtórnego, ogrody zazwyczaj posiadają własny, pierwotny trawnik, tzw. samosiejkę, który nigdy nie będzie wyglądać tak doskonale, jak ten znajdujący się w pięknym ogrodzie zamożnych sąsiadów. To samo dotyczy zakupu mieszkania z ogródkiem od dewelopera. Sprzedawca zawsze oszczędza na jakości trawy, którą sadzi.

Wbrew pozorom, uzyskanie doskonałego trawnika wcale nie jest takie drogie. Wystarczy wiedzieć, jak się do tego zabrać, by jak najszybciej uzyskać pożądany efekt oraz by nie przepłacić.

Poradnik dot. pielęgnacji trawnika dla początkujących
1. Sprawdź pH gleby
Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek pracy, najpierw należy sprawdzić rodzaj posiadanej ziemi. Do tego celu będą przydatne wszelkie, nawet najprostsze mierniki kwasowości gleby, które można kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Gdy już poznamy właściwości naszej ziemi, to możemy ją zostawić, gdy jest bardzo dobra, wymienić na nową i lepszą lub poprawić tę teraźniejszą. Odpowiednie pH podłoża dla trawnika to 5,5–6,5. Posiadając zbyt kwaśną glebę, należy posypać ją dolomitem lub kredą, a zbyt zasadową - torfem lub nawozem siarczanowym.

2. Sprawdź rodzaj gleby
Odpowiednie pH to nie wszystko. Równie ważna jest jakość gleby, czy jest odpowiednio lekka, czy będzie gwarantować dobry dostęp powietrza i wody do korzeni trawy, czy nie ma w niej chwastów, czy jest dość żyzna. Jeżeli, któreś z tych wymagań nie jest spełnione, to należy to zmienić. Glebę użyźniamy nawozem organicznym lub substratem torfowym. Rozpulchniamy gliną lub piaskiem z torfem. Zbyt piaszczystą glebę możemy wzbogacić kompostem lub próchnicą.

3. Wybierz odpowiednie nasiona trawy
Po dokładnym przygotowaniu gleby, gdy jest już pozbawiona chwastów, przekopana, rozluźniona glebogryzarką i ubita, należy wybrać dobry rodzaj nasion trawy, który nie tylko sprawdzi się na tej glebie, ale również na tym konkretnym ukształtowaniu podłoża. Optymalnie dopasowane nasiona trawy powinny również odpowiadać naszemu sposobowi życia. Jeżeli trawnik ma pełnić tylko funkcję ozdobną i raczej nikt nie będzie po nim często chodził, to wybierzemy inny rodzaj nasion niż wtedy, gdy mieszkają z nami małe dzieci, które całe dnie biegają po trawie. W doborze odpowiedniego rodzaju nasion zawsze pomagają sprzedawcy, np. pracujący w renomowanej firmie Garden Flora.

Na zasianiu dobrych nasion najczęściej wszystko się kończy. Trzeba jeszcze dbać o odpowiednie nawodnienie trawnika, początkowo nie chodzić po nim, a w razie wystąpienia takiej konieczności nawet dodatkowo nawozić. Pamiętajmy jednak o tym, by podlewać ogród wczesnym rankiem i/lub wieczorem. Nigdy w pełnym słońcu!