×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 67.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 63.

Wydrukuj tę stronę
niedziela, 20 styczeń 2019 15:28

Prezydent podpisał nowelizację ustawy hazardowej

W dniu 16 czerwca 2011 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisław Komorowski, podpisał ustawę o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Nowelizacja, w odróżnieniu od ustawy z 2009 roku, wprowadza warunki prawne do legalnego urządzania zakładów wzajemnych w Internecie.

Stowarzyszenie Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich uważa, iż proponowane zmiany nie zapewnią prawnego wsparcia dla legalnego przemysłu bukmacherskiego, co w konsekwencji doprowadzi do wyparcia krajowych podmiotów przez nielegalny biznes z zagranicy. Jednocześnie nie poddają się i zapowiadają dalszą walkę z nielegalną konkurencją oraz absurdalnością polskiego prawa.

NOWELIZACJA USTAWY HAZARDOWEJ

Przewidziane w uchwalonej nowelizacji ustawy zasady opodatkowania internetowych zakładów wzajemnych drastycznie odbiegają od poziomu opodatkowania tego sektora obowiązującego w większości krajów Unii Europejskiej. Zawyżone stawki podatkowe sprawiają, iż rządowa oferta legalizacji zakładów internetowych jest ekonomicznie nieatrakcyjna oraz trudna do zaakceptowania z biznesowego punktu widzenia. Nowelizacja ustawy o grach hazardowych nie zawiera dostatecznej zachęty ekonomicznej do ukształtowania silnego, legalnego partnera regulatora rynku w przeciwdziałaniu istniejącej patologii w tym segmencie. Nielegalny rynek zakładów bukmacherskich osiąga w Polsce przychody kilkakrotnie wyższe od obrotów legalnych bukmacherów, powodując znaczące straty budżetowe. Wobec silnie zróżnicowanych reżimów prawnych i podatkowych legalni bukmacherzy nie będą wstanie przygotować oferty konkurencyjnej do propozycji czarnorynkowej. W efekcie należy spodziewać się kontynuacji procesu wypierania z krajowego rynku licencjonowanych firm. Stracą na tym zarówno polscy gracze, legalnie działające firmy bukmacherskie, jak i również Skarb Państwa.

Postulaty Stowarzyszenia zmierzające do urealnienia proponowanych w projekcie nowelizacji rozwiązań podatkowych i ich przybliżenia do średniego poziomu europejskiego, nie zostały uwzględnione w trakcie procedury legislacyjnej. Zdaniem przedstawicieli najskuteczniejszą metodą walki z nielegalnym rynkiem bukmacherskim jest stworzenie warunków ekonomicznych do rozwoju legalnego segmentu w tym obszarze działalności gospodarczej, który stanie się w walce z szarą strefą naturalnym partnerem regulatora rynku. Tego rodzaju współpraca połączona z zastosowaniem administracyjnych narzędzi restrykcyjnych przyniosłaby oczekiwane sukcesy rynkowe, zapewniając jednocześnie wzrost wpływów do budżetu Państwa. Niestety powyższe podejście do sposobu regulacji zakładów wzajemnych nie znalazło uznania Ministerstwa Finansów. Regulator rynku zakłada, że przyjęty w uchwalonej nowelizacji ustawy pakiet restrykcji administracyjnych będzie wystarczający do skutecznego zwalczania nielegalnych serwisów zakładów internetowych.

DZIAŁANIA STOWARZYSZENIA

Pomimo zakończenia procesu legislacyjnego, Stowarzyszenie Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich nie poddaje się i zamierza prowadzić własne działania na rzecz walki z nielegalnym rynkiem bukmacherskim. W chwili obecnej Stowarzyszenie przygotowuje „Czarną Księgę” łamania przez zagraniczne serwisy bukmacherskie przepisów ustawy o grach hazardowych, która uwidoczni skalę występujących naruszeń w tym obszarze aktywności gospodarczej. Na własnej stronie internetowej opublikuje zestawienie korzyści wynikających z gry w legalnych zakładach bukmacherskich, jak również zagrożeń  związanych z typowaniem  wyników spotkań u nielegalnych bukmacherów. Z kolei w przypadku nie uwzględnienia przez rząd uwag dotyczących Zielonej Księgi przygotowywanej przez Unię Europejską, Stowarzyszenie poinformuje Komisję Europejską o własnym stanowisku w tej sprawie.

Wyświetlony 2044 razy