×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 63.

Wydrukuj tę stronę
niedziela, 26 luty 2012 19:13

Być w męskiej skórze

Coraz więcej mężczyzn korzysta z dobrodziejstw kosmetologii i medycyny estetycznej. Już nie tylko modele i aktorzy decydują się na upiększanie i odmładzanie, robią to także „zwykli” faceci. Równocześnie wzrastają wymagania, jakie kobiety stawiają swoim partnerom. Atrakcyjny mężczyzna powinien mieć zadbany, młody i zdrowy wygląd.
Cera mężczyzn różni się od skóry kobiecej i wymaga szczególnej pielęgnacji. Skóra mężczyzny jest o 25% grubsza od skóry kobiety, najczęściej jest też ciemniejsza i ma grubszą warstwę rogową. Panowie zwykle mają cerę tłustą, mieszaną lub wrażliwą. Męskie hormony płciowe – androgeny wpływają na wzrost aktywności gruczołów łojowych. Dlatego u mężczyzn częściej występują problemy z trądzikiem i związane z tym blizny potrądzikowe.
Równocześnie androgeny stymulują komórki skóry do produkcji kolagenu i dlatego zawartość kolagenu w skórze męskiej jest większa niż w skórze kobiet. Kolagen to najważniejsze białko, które odpowiada za jędrność i młody wygląd skóry. Nie oznacza to jednak, że mężczyźni są wolni od problemów ze zmarszczkami. Proces starzenia u obojga płci przebiega identycznie – zwykle rozpoczyna się w wieku 25 – 35 lat i wiąże się ze stałym ubytkiem kolagenu o ok. 1% rocznie. W tym okresie u mężczyzn tworzą się pierwsze zmarszczki i kurze łapki wokół oczu, zarysowują się też poziome linie na czole i pionowe bruzdy tuż przy brwiach. Często brak odpowiedniej pielęgnacji sprawia, że starzenie się nabiera tempa.

Blizny są „męskie” czy nie?

Trądzik młodzieńczy jest popularnym schorzeniem skóry wśród nastolatków. Jednak na jego występowanie narażone są również osoby starsze. Szacuje się, że ok. 1/3 populacji po 25 roku życia cierpi na trądzik. Zdecydowanie częściej z tym problemem borykają się mężczyźni. Typowe objawy trądziku to zaskórniki i wykwity skórne. Symptomy te często są niesłusznie bagatelizowane. Nieleczony trądzik może doprowadzić do powstania poważnych zmian skórnych, włącznie z trudnymi do usunięcia bliznami.
Wciąż pokutują teorie, że prawdziwie męska twarz nie powinna być nieskazitelna, jak u kobiety. Badania potwierdzają, że jedna charakterystyczna blizna może dodać mężczyźnie seksapilu. Jednak dotyczy to tylko blizn, które w podświadomości kobiet kojarzą się ze śladami odniesionymi w walce. Blizny potrądzikowe postrzegane są jako nieatrakcyjne i są utożsamiane ze słabością i chorobą.

Jak usunąć blizny po trądziku?

- Współczesna medycyna estetyczna pozwala usunąć lub znacznie złagodzić wiele problematycznych zmian skórnych. W leczeniu blizn skuteczne okazują się nowe technologie. Niezwykle efektywny jest laser frakcyjny, który wykorzystuje metodę frakcjonowanej termolizy. Pod wpływem oddziaływania laserem, skóra w wybranych partiach jest pobudzana do intensywnej regeneracji, na skutek czego staje się jędrna i elastyczna, a nierówności ulegają wygładzeniu - wyjaśnia Dr Beata Kociemba, prezes warszawskiego Instytutu Beauty Derm.
Rewolucyjność lasera frakcyjnego, polega na punktowym oddziaływaniu na skórę. Na obszarze centymetra kwadratowego skóry robione są tysiące mikrootworów, przez które wpuszczana jest wiązka światła laserowego. Naświetlone mikropunkty otoczone są zdrowymi warstwami skóry, co znacznie przyspiesza i ułatwia regenerację skóry i odbudowę włókien kolagenowych.
Zabieg jest całkowicie bezpieczny i nie wymaga podania znieczulenia miejscowego ani rekonwalescencji. Pierwsze efekty zabiegu uwidaczniają się po 2 – 3 tygodniach. Do osiągnięcia pełnego efektu zaleca się zwykle od 3 do 6 zabiegów w odstępach miesięcznych. Po zastosowaniu serii powtórzeń, dochodzi do całkowitej „wymiany” włókien kolagenowych i przebudowy skóry.

Czy starzenie się jest sexy?

Pierwszymi objawami starzenia są zmarszczki mimiczne. Najczęściej tworzą się tzw. „kurze łapki” w kącikach oczu, „lwia zmarszczka” na czole lub „linie palacza” wokół ust. Walka z tymi zmarszczkami za pomocą kremów i tradycyjnych środków kosmetycznych jest trudna, ponieważ skóra w tych partiach cały czas pracuje i jest narażona na nieustanne marszczenie się.
Wielu mężczyzn uważa, że starzenie się jest wyłącznie damskim problemem. Jednakże mit o tym, że „panowie są jak wino – im starsi tym lepsi” powoli odchodzi w niepamięć. Od czasu, gdy kobiety stały się niezależne, przestały w mężczyznach szukać opiekuna i ojca, a zaczęły partnera. A jakim partnerem dla zadbanej 40-latki, wyglądającej na co najmniej 10 lat mniej, jest facet kojarzący się raczej z wychowywaniem wnucząt niż z romantyczną randką?

Toksyna botulinowa - redukcja zmarszczek

Rewolucję w leczeniu zmarszczek mimicznych przyniosło zastosowanie w tym celu toksyny botulinowej. Toksyna botulinowa (botulina), popularnie nazywana Botoxem, jest to preparat, który czasowo blokuje przewodzenie impulsów nerwowych. Dzięki temu rozluźnia  mięśnie i umożliwia rozprostowanie zmarszczek.
Zabieg polega na wstrzyknięciu w wybrane partie skóry preparatu zawierającego toksynę botulinową (np. Botox, Dysport lub Azzalure). Nakłucia przeprowadzane są bardzo cienką igłą, dzięki czemu pacjent niemal nie czuje bólu. Efekt, jaki uzyskujemy po zabiegu, to naturalne wygładzenie zmarszczek. Ostrzyknięte partie twarzy nie są unieruchomione, ani nie nabierają sztucznego wyrazu. Pełen rezultat widoczny jest ok. 7 dni po zabiegu i utrzymuje się 4-6 miesięcy.

Thermage - lifting bez skalpela

Dla osób posiadających głębsze zmarszczki oraz wiotczejącą skórę, doskonałą alternatywę wobec chirurgii plastycznej stanowi thermage. Thermage to pierwszy nie chirurgiczny, nie wymagający gojenia zabieg, który napina skórę, naciąga ją oraz redukuje  zmarszczki. Dzięki temu można odmłodzić twarz nawet o kilkanaście lat.
- Zabieg Thermage polega na przesyłaniu fal radiowych w głąb skóry, za pomocą specjalnego urządzenia. Pod wpływem oddziaływania falami radiowymi na głębokie warstwy tkanek, wiązania kolagenowe zostają naprężone, a komórki skóry pobudzone do intensywnej produkcji kolagenu – mówi Dr Beata Kociemba, laureatka Medalu Europejskiego, przyznanego przez Business Centre Club za usługę bezoperacyjnego liftingu twarzy i ciała metodą "Thermage".
Thermage to niekłopotliwy dla pacjenta zabieg, trwający od 30 do 90 minut w zależności od leczonej powierzchni. Zazwyczaj przed zabiegiem pacjentowi podaje się doustny lek przeciwbólowy. Po zabiegu skóra wygląda normalnie. Efekty wygładzenia uwidaczniają się w okresie od tygodnia do 6 miesięcy po zabiegu. Do osiągnięcia wymaganych efektów zwykle wystarcza jednorazowy zabieg.
W gabinecie Beauty Derm przy ul. Bukowińskiej w Warszawie dostępne jest najnowsze urządzenie Thermage NXT. Thermage NXT to urządzenie do nieinwazyjnego napinania, ujędrniania i konturowania skóry twarzy i ciała za pomocą unikalnej technologii nagrzewania objętościowego falami radiowymi (CRF).