Rodzaje wideokonferencji w biznesie
Wideokonferencje dają możliwość organizowania spotkań z ludźmi z całego świata, bez względu na dzielącą was odległość. Brak konieczności dojazdu to z kolei oszczędność czasu i kosztów. W zależności od potrzeb firmy mogą odbywać się następujące rodzaje spotkań:
- wideokonferencje jeden na jeden – pomiędzy dwoma osobami, mogą być to np. rozmowy biznesowe lub konsultacje,
- wideokonferencje grupowe – więcej niż dwóch uczestników, np. zebrania zespołów projektowych i prezentacje,
- webinaria – uczestniczą w nich prelegent i liczni widzowie (zwykle nie mają możliwości interakcji poza zadawaniem pytań przez chat), np. wykłady i szkolenia,
- wideokonferencje hybrydowe – kiedy część uczestników znajduje się w tej samej lokalizacji, a pozostali dołączają za pośrednictwem wideokonferencji.
Wideokonferencja może zastąpić tradycyjne szkolenia, prezentacje oraz spotkania biznesowe, przynosząc korzyści wszystkim uczestnikom.
Jakie znaczenie podczas wideokonferencji ma rodzaj łącza internetowego?
Do przeprowadzenia wideokonferencji niezbędne są komputer lub urządzenie mobilne, kamera internetowa i mikrofon, a także oprogramowanie do przesyłania dźwięku i obrazu. W nowoczesnych salach konferencyjnych często używa się również projektorów lub tablic interaktywnych. Nawet zaawansowany technologicznie sprzęt będzie jednak bezużyteczny, jeśli nie zadbasz o dobrą jakość łącza internetowego. Dlaczego to takie ważne? To za pośrednictwem Internetu dochodzi do przesyłania dźwięku i obrazu. A co ważne, komunikacja odbywa się dwukierunkowo – dane są nie tylko wysyłane, ale i odbierane.
Źle dobrane łącze internetowe może spowodować, że zrealizowanie połączeń wideo będzie wyjątkowo trudne. Zacinający się dźwięk lub obraz utrudnią komunikację, a także wpłyną negatywnie na wizerunek firmy. I z tego powodu, warto upewnić się, że firmowy Internet cechuje się parametrami, które pozwalają na płynne i bezproblemowe prowadzenie wideokonferencji.
Internet do wideokonferencji – najważniejsze wymagania
Jaki rodzaj Internetu dla firm sprawdzi się podczas wideokonferencji? Na początek należy przeanalizować, które parametry łącza są kluczowe dla jakości wideorozmów. A są to przede wszystkim:
- wartości upload i download – idealna synchronizacja parametrów upload (wysyłania danych) i download (pobieranie) minimalizuje ryzyko opóźnień w wysyłce lub odbiorze danych, co przekłada się na brak zakłóceń,
- przepustowość i szybkość łącza – przepustowość nie może być niższa niż 8 Mb/s (zarówno przy przesyłaniu, jak i odbieraniu danych), a prędkość to minimum 200 Mb/s (jeśli w spotkaniu uczestniczy więcej osób to nawet 500 lub 1000 Mb/s),
- odporność na zakłócenia – wideokonferencja nie zostanie przerwana w przypadku kiepskiej pogody.
Istotna jest więc odpowiednia przepustowość i prędkość łącza, a także stabilność oraz niezawodność. Najlepiej, jeśli łącze jest symetryczne (upload i download mają tę samą wartość).
Internet światłowodowy dla firm – sposób na wideokonferencję bez zakłóceń
Biorąc pod uwagę wymienione wyżej wymagania wobec Internetu podczas prowadzenia wideokonferencji, warto zwrócić uwagę na łącze światłowodowe. Jest to najnowocześniejszy sposób dostarczania Internetu, cechujący się niemal bezawaryjną pracą, stabilnością i niezawodnością. Łącze światłowodowe zapewnia także wysoką prędkość połączenia – w przypadku znanego operatora INEA światłowodowy Internet dla firm to nawet 1000 Mb/s i opcja zmiany prędkości w trakcie trwania umowy. W zależności od lokalizacji łącze może być też symetryczne.
Zaawansowane rozwiązania, które wspierają pracę firmy
Internet światłowodowy dla firm to świetne rozwiązanie w przypadku wideokonferencji, które pozwala na prowadzenie rozmów bez zakłóceń. Warto jednak pamiętać, że każdy rodzaj komunikacji internetowej jest narażony na liczne zagrożenia, w tym ataki hakerskie. Jak im zapobiec? INEA oferuje nie tylko superszybki Internet dla biznesu, ale też rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa teleinformatycznego, m.in.backup danych do chmury, systemy DLP i XDR, usługę ANTY DDOS czy antywirus. Dzięki temu zadbasz zarówno o doskonałą jakość połączenia, jak i bezpieczeństwo przedsiębiorstwa.