czwartek, 22 marzec 2018 14:00

Wkładki laktacyjne - czy rzeczywiście są niezbędne, kiedy karmisz piersią?

Trudno jest przewidzieć poziom produkcji mleka w okresie laktacji – jest to bowiem zależne indywidualnie od każdej kobiety. Jednak wiele pań podczas kompletowania wyprawki dla noworodka dodaje do listy wkładki laktacyjne. Czy faktycznie te akcesoria przydają się w okresie laktacji? Sprawdzamy.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wkładek laktacyjnych. Chociaż sporą popularnością cieszą się produkty wielorazowe (np. z wełny merino lub innych tekstyliów), nadal jednorazowe wkładki laktacyjne wybierane są najczęściej. Tak duże zainteresowanie tego typu akcesoriami wynika z ich przydatności.

Wkładki laktacyjne – kiedy się przydają?

Chociaż wkładki, np. wkładki laktacyjne Discreet Elegance wydają się być niepozornym produktem, tak naprawdę są bardzo przydatne kobietom. Ich rola sprowadza się do pochłaniania wyciekającego mleka.

Mimo że wkładki są najczęściej stosowane przez kobiety po porodzie, wiele pań sięga po nie jeszcze w okresie ciąży. Warto bowiem mieć świadomość, że produkcja mleka rozpoczyna się na etapie oczekiwania na dziecko. Zdarza się zatem, że zawirowania hormonalne mogą przyczyniać się do wycieku tzw. pokarmu początkowego. Jego ilość jest dużo mniejsza, dlatego wymiana wkładek może odbywać się dużo rzadziej.

Nie da się ukryć, że wkładki laktacyjne stają się produktem pierwszej potrzeby u wielu kobiet po porodzie. Chociaż w pierwszych godzinach po urodzeniu dziecka produkcja mleka zaczyna się rozkręcać, w pierwszych tygodniach laktacji pokarm wytwarza się niemal non stop. Dlatego tak częste są wycieki mleka – szczególnie, jeśli mama nie nadąża tak często przystawiać malucha do piersi.

Wkładki laktacyjne – by zapobiec wyciekom pokarmu

Jednorazowe wkładki np. wkładki laktacyjne Discreet Elegance powstały po to, by zapewnić komfort kobietom karmiącym piersią. Z uwagi na swoją funkcję absorbującą, pomagają zachować suchość bielizny i ubrania przez cały dzień i noc. Zapobiegają wyciekom pokarmu, chroniąc odzież wierzchnią przed powstaniem nieestetycznych i krępujących plam.

Do najważniejszych zalet wkładek laktacyjnych zaliczyć można m.in.:

  • dużą chłonność, dzięki czemu ich wymiana może odbywać się co kilka godzin
  • profilowany kształt – zapewnia to jeszcze większy komfort (np. wkładki laktacyjne Discreet Elegance dobrze dopasowują się do piersi, stając się niewyczuwalnymi)
  • gotowość do użycia – zamknięte w jednorazowych opakowaniach, można mieć zawsze pod ręką, by móc je wymienić gdy zajdzie taka potrzeba.

Jakie wkładki laktacyjne wybrać?

Z wyborem wkładek laktacyjnych nie powinnaś mieć problemu – na rynku dostępnych jest wiele modeli. Ważne jest jednak, abyś zwróciła uwagę przede wszystkim na:

  • wypełnienie – wkład żelowy uważany jest za jeden z najlepszych pochłaniaczy, dzięki czemu na długo pozostawia uczucie suchości
  • jakość materiału – najlepiej, jeśli będzie spełniał normy dla wyrobów medycznych (tak jak np. wkładki laktacyjne Discreet Elegance)
  • przyczepność – dwa paski mocujące zapewniają lepsze przyleganie do bielizny.

 Wybór wkładek laktacyjnych ma znaczenie. Od ich rodzaju zależeć będzie Twój komfort związany z nadmiernym wyciekaniem pokarmu w okresie laktacji.

Czytany 216 razy

Razem przez życie

  • 1