Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 13 styczeń 2020 11:15

Jak dobrać dodatki do skandynawskiego wnętrza?

Obrazy na ścianę Obrazy na ścianę

Styl skandynawski charakteryzuje się prostotą, a także oszczędnością form i kolorów. Nie oznacza to jednak, że takie wnętrze nie wymaga żadnych dodatków. Dodatkowe elementy nadają mu charakteru, wyrazu oraz przytulności. Obrazy na ścianę, stojące ozdoby, a może kwiaty? Co będzie najlepiej wyglądało w skandynawskim wnętrzu.

Obrazy na ścianę – elegancko i efektownie

Dodatkami, które świetnie urozmaicą ascetyczne wnętrze są obrazy na ścianę. Do skandynawskiego stylu będą pasowały dzieła niemal w każdej stylizacji. Można postawić zarówno na nowoczesne wzory i intensywne kolory, jak i nieco bardziej tradycyjne motywy, w tym martwą naturę, pejzaże i portrety. Warto przy tym pamiętać, że dodatki do skandynawskiego wnętrza najczęściej pełnią rolę swoistego "rozweselacza". Dodają zatem koloru oraz przytulności dość chłodnemu i jednolitemu kolorystycznie wnętrzu. Należy jednak mieć na uwadze jedną zasadę – nie przesadzić. Nie chodzi bowiem o to, by obrazy zapełniały absolutnie każdą ścianę. Mają stanowić jedynie subtelny dodatek. Wystarczy zatem jeden, dwa obrazy w pomieszczeniu.

Świeczniki, lampiony, lampy – ciepło i przytulnie

Doskonałą ozdobą skandynawskiego wnętrza mogą być nie tylko obrazy na ścianę. Tę rolę świetnie odegrają również wszystkie "elementy świetlne" – lampy, lampiony oraz świeczniki. Ciepłe światło idealnie wypełnia bowiem zimne, oszczędne w kolorach wnętrze. W połączeniu z drewnianymi dodatkami, charakterystycznymi dla stylu skandynawskiego, stworzą niepowtarzalny efekt. A z jakiego materiału powinny zostać zrobione takie dodatki? Nie ma w tym zakresie żadnych ograniczeń. Możemy postawić na lampy i świeczniki drewniane, metalowe, ceramiczne, kolorowe, białe albo czarne. Tak naprawdę do skandynawskiego wnętrza będzie pasowało absolutnie wszystko. Obowiązuje jednak ta sama zasada – nie przesadzić. Każda komoda i stół nie musi zostać zajęta przez kolejną lampę albo świecznik. Wystarczy kilka, delikatnych źródeł światła.

Koce i poduszki – na długie, zimowe wieczory

Takie dodatki jak obrazy na ścianę oraz świeczniki, lampiony i lampy, mogą zostać również uzupełnione o praktyczne ozdoby w formie koców i poduszek. Oszczędne w kolorach i formach wnętrze potrzebuje gadżetów, które dodadzą mu przytulności. Nic w tym zakresie nie sprawdza się lepiej niż przyjemne w dotyku koce i poduszki. Można postawić na jednolity kolor tych dodatków. Można też poszaleć i wybrać zupełnie różne barwy i ich odcienie. A przy okazji takie koce i poduszki idealnie sprawdzą się podczas długich, zimowych wieczorów z książką lub z interesującym filmem.