Wydrukuj tę stronę
wtorek, 15 maj 2018 17:23

Jaką kostkę brukową wybrać?

Współczesny rynek, oraz duża konkurencja powodują, że w ofercie mamy bardzo duży wybór wzorów, rozmaitych kształtów, barwnych kolorów, faktur kostki brukowej. Także widełki cenowe są przystępne zarówno dla tych, którzy szukają niecodziennych barwnych wzorów, jak i dla tych ceniących minimalizm i prostotę

Zanim ruszymy do sklepu w obliczu kupna potrzebnej nam kostki brukowej do budowy podjazdu, tarasu, bądź też jako element wspaniałego, upragnionego ogrodu, warto rozeznać się trochę co w trawie piszczy i przejrzeć dokładnie ofertę producentów, aby być w stu procentach zadowolonym po zakupie.

Przy wyborze kostki brukowej z pewnością trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę do przede wszystkim grubość, kształt, faktura, kolor oraz materiał z jakiego kostka jest wyprodukowana.

Podział kostki brukowej

Kostkę brukową dzielimy na dwa zasadnicze typy:

Kostka brukowa standardowa - zwana jest również przemysłową. Jest najbardziej popularna i najczęściej spotykana, spośród wszystkich dostępnych na rynku. Cechuję ją niezwykła prostota, gładka powierzchnia oraz szara barwa i prostokątny kształt.

Kostka burkowa szlachetna - cechuje ją, jak sama nazwa wskazuje szlachetne pochodzenie, a więc już podczas produkcji lub zaraz po jej zakończeniu jest podawana specjalnej obróbce, aby nadać jej efektownych walorów estetycznych bądź innych szczególnych właściwości.

Do tego typu kostki brukowej możemy zaliczyć następujące jej odmiany:

 • o powierzchni postarzanej, zostaje poddana procesowi postarzania, przez co nadaje nawierzchni specyficznego i uroczego wyglądu
 • o powierzchni szczotkowanej, jej powierzchnia podczas produkcji podlega szczotkowaniu, co daje efekt porowatości,
 • o powierzchni strukturalnej,  jest produkowana tak, że imituje szlachetne powierzchnie, na przykład z kamienia naturalnego,
 • o powierzchni płukanej, wierzchnia warstwa tej kostki, zostaje poddana obróbce, która polega na wypłukaniu drobin betonu i przez to wyeksponowane zostają barwne ziarna kruszywa. Posiada właściwości antypoślizgowe,
 • o powierzchni łupanej, zostaję poddana procesowi postarzania, w efekcie posiada nierówne krawędzie i swoim wyglądem przypomina kamień łupany

Kształt kostki burkowej

Co raz to bardziej wyrafinowane gusta klientów, oraz ich oczekiwania, muszą ciągle zmierzać się z ofertami producentów, tak więc na rynku istnieje mnogość kształtów kostki, tak aby każdy mógł znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Do najczęściej spotykanych form należą:

 • cegiełka,
 • kwadrat,
 • trapez,
 • kość,
 • fala,
 • młotek

Grubość kostki brukowej

Ze względu na grubość wyróżnia się kilka najczęściej spotykanych wariantów. Zależy ona od jej trwałości i wytrzymałości na obciążenia, na które kostka będzie narażona podczas użytkowania, a jest to kolejno:

 • grubość 4cm - stosowana do lekkich obciążeń, jak chodniki, alejki ogrodowe
 • grubość 6cm - dla nawierzchni dostosowanej do ruchu pieszych oraz samochodów do 3,5t
 • grubość 8cm - stosuję się jako nawierzchnia dla ulic narażonych na spore obciążenie (samochody ciężarowe),
 • 10cm i więcej - dla nawierzchni o dużej wytrzymałości, w ruchu ciężkich pojazdów i maszyn generujących duże obciążenie.

Barwy kostki brukowej

Producenci dysponują bardzo dużo ilością barw i odcieni kostek. Najczęściej wybierane warianty do budowy nawierzchni to:

Kolor melanżowy - warstwa wierzchnia, charakteryzuję się różnoraką pod względem natężenia kolorystyką. Można spotkać kostkę, w której będą dominowały dwa bądź trzy kolory, jak i również takie, które będą mieniły się wieloma kolorami. Odpowiednio położona, zadbana kostka brukowa, potrafi cieszyć oko bardzo długi okres czasu, nie tracąc swoich właściwości estetycznych oraz użytkowych.