Wydrukuj tę stronę
środa, 18 kwiecień 2018 10:25

Diabeł tkwi w szczegółach: jak wybrać wieszaki do łazienki?

Wydawać by się mogło, że dobór akcesoriów łazienkowych to błahostka mająca niewielkie znaczenie i pozbawiona większych konsekwencji. To błąd. Takie elementy jak lustra, półki, uchwyty czy wieszaki na ręczniki decydują o funkcjonalności łazienki w nie mniejszym stopniu niż wybór wanny, natrysku czy umywalki. W tym tekście przyjrzymy się bliżej właśnie wieszakom ręcznikowym. Czym kierować się, dokonując ich zakupu?

 

Funkcjonalność przede wszystkim

Choćbyśmy zamontowali najpiękniejsze wieszaki do łazienki, jakie dostępne są na rynku, na nic się one nie zdadzą, jeżeli nie będą prawidłowo wywiązywały się ze swojej roli. Co nam po złoconych detalach, jeśli na przykład odstający od ściany wieszak zawadza w ciasnej łazience? Wybierając akcesoria tego typu, warto kierować się rozsądkiem i zwracać uwagę na funkcjonalność produktów. Jeśli wyposażamy małą łazienkę, zdecydujmy się na haczyki mocowane do ścian. Jeśli natomiast dysponujemy wolną przestrzenią, możemy pozwolić sobie na eleganckie wieszaki stojące i inne tego typu modele.

Styl dodatków i ich wpływ na wystrój łazienki

W zależności od stylu łazienki, na jaki się zdecydujemy, powinniśmy dobrać odpowiadające mu akcesoria. Najłatwiej jest wyposażać całe pomieszczenie od samego początku. Wtedy można inspirować się katalogami wnętrzarskimi i dopasować wszystkie planowane elementy do siebie nawzajem. Nieco trudniej urządzić łazienkę remontowaną, której projekt zmieniał się już tak wiele razy, że wszystkie te zamysły zlały się w jeden bliżej nieokreślony styl. Wtedy łatwo dopuścić do tego, by taki szczegół jak wieszak doprowadził do fatalnego zgrzytu.

Warto więc pamiętać przynajmniej o podstawowych zasadach. Spójrzmy na naszą łazienkę – jest urządzona bardziej w stylu nowoczesnym czy klasycznym? To decydująca różnica. Podczas gdy modernistyczne wnętrza lubią chromowane powierzchnie, szkło i minimalizm, te tradycyjne preferują złoto, pastele i bogatsze zdobienia.      

Liczy się spójność

Podsumowując, można powiedzieć, że najważniejszą zasadą jest to, by nie mieszać różnych stylów. Jeśli część wykorzystanych w łazience dodatków wyróżnia się chromowanymi powierzchniami, wybrane przez nas wieszaki na ręczniki nie powinny odbiegać od tego trendu. Zachowanie spójności decyduje o ogólnym wyglądzie wnętrza i naszym samopoczuciu w nim. Łatwym sposobem na uniknięcie wystrojowej wpadki jest stosowanie jednolitej kolorystyki. Postarajmy się więc, aby wszystkie urządzenia sanitarne pozostawały w jednej barwie (najczęściej białej), armatura w drugiej (zazwyczaj srebro), a dodatki w jeszcze innej (tutaj sprawdzi się właściwie każdy kolor).

Więcej na: topsanit.pl