Wydrukuj tę stronę
czwartek, 12 kwiecień 2018 17:00

Dlaczego i kiedy warto zdecydować się na basen kryty?

Własny basen nie jest już odległym marzeniem i luksusem dostępnym wyłącznie dla najzamożniejszych. Coraz więcej osób ma możliwość budowy własnego basenu w ogrodzie, jeżeli tylko dysponuje odpowiednio dużą działką. Bardzo dobrym pomysłem jest oczywiście pływalnia umieszczona wewnątrz domu, jednak takie rozwiązanie należy planować już na etapie projektowania budynku, kiedy mamy na głowie większe zmartwienia i wydatki.

Prywatny basen dla twojej rodziny

W Polsce prywatne baseny najczęściej budowane są na przydomowych działkach, jako element przestrzeni rekreacyjnej dla mieszkańców istniejącego już budynku – zauważa nasz rozmówca z firmy Wodex. – Obecnie inwestycja taka nie jest już szczególnie droga, a własny zbiornik wodny to doskonała alternatywa dla zatłoczonych plaż i pływalni publicznych.

Oczywiście, do budowy basenu warto odpowiednio się przygotować. Trzeba także pamiętać, że obiekt będzie wymagał właściwej konserwacji. Dlatego warto od razu wybrać takie rozwiązanie, które zapewni maksymalny komfort użytkowania, przy minimalnym zaangażowaniu w obsługę i konserwację.

Basen otwarty czy kryty?

Najprostszym sposobem na szybkie wybudowanie przydomowej pływalni jest wybór basenu z odkrytą niecką. Niestety, rezygnując z budowy zadaszenia nad basenem, musimy liczyć się z pewnymi konsekwencjami.

Po pierwsze, do wody z łatwością będą dostawały się rozmaite zanieczyszczenia, w tym liście i kurz. Po drugie, otwarty basen może stanowić zagrożenie dla dzieci i małych zwierząt. I wreszcie po trzecie, decydując się na basen odkryty, trzeba być przygotowanym na to, że możliwość zażywania kąpieli będzie ściśle uzależniona od pogody.

Zdecyduj się na basen kryty

Dlatego jeżeli planujesz budowę przydomowej pływalni, zdecydowanie warto wybrać basen kryty. Solidne zadaszenie znacznie poprawi komfort korzystania z pływalni, a także ułatwi zabiegi pielęgnacyjne i zmniejszy koszty związane z utrzymaniem odpowiedniej czystości wody.

Budowa zadaszenia nad zbiornikiem rekreacyjnym to przede wszystkim większa wygoda i bezpieczeństwo użytkowania. W zadaszonym basenie możesz pływać niezależnie od pogody, nawet w chłodniejsze dni, w czasie deszczu i wieczorem. Jeżeli zdecydujesz się na montaż dodatkowego ogrzewania, twój basen stanie się obiektem całorocznym, dzięki czemu będziesz mógł z niego korzystać nie tylko w sezonie.

Kryty basen to także bezpieczeństwo. Jest to niezwykle ważne, jeżeli w domu mieszkają nie tylko dorośli, ale i małe dzieci. Zabudowa basenu ochroni najmłodszych użytkowników ogrodu przed niebezpieczeństwem wpadnięcia do wody i zapewni ci spokój, kiedy spuścisz swojego malca z oczu.

I wreszcie ostatni, ale niemniej ważny argument, przemawiający za wyborem krytej pływalni: zabudowa chroni basen przed wszystkim, co może przynieść ze sobą wiatr – dzięki temu woda będzie czysta. Dzięki zadaszeniu, w basenie nie znajdziesz liści, śmieci przywianych z ulicy czy od sąsiadów ani innych niepożądanych zanieczyszczeń.

Zadaszenie basenu ma oczywiście więcej zalet. Wśród nich możemy wymienić chociażby łatwiejsze przygotowanie niecki do zamknięcia sezonu, czy możliwość przechowywania pod kopułą innych sprzętów, np. mebli ogrodowych.