Wydrukuj tę stronę
wtorek, 16 luty 2016 17:31

Wyposażenie domu, w tym zakup mebli w internecie – czy warto?

Wyposażenie domu, w tym zakup mebli w internecie – czy warto? Źródło zdjęcia: shutterstock.

Współcześnie w sieci możemy kupić dosłownie wszystko: książki, kosmetyki, a nawet artykuły spożywcze. Dlaczego więc nie mielibyśmy kupować mebli? Takie rozwiązanie pozwala nie tylko oszczędzić czas, ale może okazać się tańsze niż zakupy w tradycyjnym sklepie.

Internet daje nieograniczone możliwości, szczególnie wówczas, gdy poszukujemy niekonwencjonalnych, unikatowych elementów wyposażenia wnętrz. Zamiast odwiedzać tradycyjne sklepy i spędzać długie godziny na żmudnych poszukiwaniach, możemy spokojnie wybrać to, czego szukamy, w zaciszu domowym. Podobnie jak w przypadku innych produktów, także tu jest kilka zasad, o których dobrze jest pamiętać przy wyborze mebli w internecie.

Czym kierować się przy zakupie mebli przez internet?

Okazuje się, że najczęściej meble przez internet kupują mieszkańcy małych miasteczek i wsi, co jest spowodowane głównie słabo rozwiniętą infrastrukturą handlową. Blisko 60% internautów deklaruje tę formę nabycia elementów wyposażenia wnętrz.
Decydując się na kupno mebli w sieci, warto kierować się kilkoma zasadami, które sprawią, że będziemy w pełni usatysfakcjonowani.
Przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić wszystkie koszty związane z zakupem. Oprócz zapłacenia za sam mebel zwykle będziemy zobowiązani do pokrycia kosztów transportu, choć nie zawsze. Przykładowo, przeglądając rabaty do sklepów meblowych na Promoszop, możemy znaleźć oferty, gdzie sprzedawca dostarczy nam zamówiony asortyment na własny koszt. Korzystając z tego typu rozwiązań, możemy liczyć również na kilkudziesięcioprocentowe obniżki cen samych mebli. Może się zatem okazać, że zakup elementów wyposażenia wnętrz w sieci będzie zdecydowanie korzystniejszy finansowo niż w sklepie stacjonarnym – oszczędzimy bowiem nie tylko na cenie dostawy, ale też samych produktów.

Czerpmy z doświadczeń innych

Jeżeli obawiamy się, czy to, co chcemy kupić, będzie odpowiadało naszym oczekiwaniom, warto zapoznać się z opiniami innych użytkowników. Klienci sklepu internetowego zwykle zamieszczają informacje dotyczące zgodności produktu z opisem na stronie, jakości obsługi, kontaktu ze sprzedającym czy stosunku jakości produktu do ceny. Dzięki temu możemy zapoznać się z odczuciami i doświadczeniami innych kupujących.
Przed dokonaniem ostatecznego wyboru dobrze jest sprawdzić, czy na stronie sprzedającego podane są wszystkie dane teleadresowe. Będzie to przydatne, jeśli zechcemy skontaktować się w celu uściślenia danych technicznych zamawianego towaru lub szczegółów dostawy. Dane te będą również konieczne w przypadku ewentualnych reklamacji.

Bezpieczne zakupy przez internet

Tym, co przemawia na korzyść kupowania mebli przez internet, jest również bezpieczeństwo transakcji. Chodzi tu zarówno o zabezpieczenia stosowane przez sklepy internetowe dbające o poufność danych swoich klientów, jak i możliwość zwrotu lub wymiany zamówionych artykułów.
Zgodnie z Ustawą z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz.U. z 2014 r., poz. 827) każdy klient, który zamówił towar przez internet, może odstąpić od umowy kupna-sprzedaży w ciągu 14 dni kalendarzowych od dnia otrzymania przesyłki. Jeżeli zatem – z różnych względów – meble, które zamówiliśmy, nie odpowiadają naszym oczekiwaniom, możemy je odesłać do sprzedawcy bez podania przyczyny. Jest to oczywiście rozwiązanie ostateczne, jednak warto pamiętać, że mamy taką możliwość. Wcześniejsze dokładne sprawdzenie wszystkich danych technicznych, wyglądu, funkcjonalności, a także zapoznanie się z opiniami innych klientów uchroni nas przed rozczarowaniem i niepotrzebnymi problemami.

Jak kupujemy meble i elementy wyposażenia wnętrz?

Okazuje się, że statystyczny Polak wymienia meble średnio co 8 lat. 75% respondentów badania przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie jednego z wiodących producentów mebli deklaruje konieczność wymiany wyposażenia lub zakupu nowych mebli do swojego mieszkania. Wśród nich większość stanowią kobiety. Nie od dziś wiadomo, że to panie zwykle decydują o sprawach związanych z aranżacją wnętrza domu. Kryteriami, którymi kierowali się ankietowani, były: styl, jakość, a także cena mebli.

Meble to jednak nie wszystko, co decyduje o wyglądzie, funkcjonalności i atmosferze pomieszczenia. Niebagatelne znaczenie mają inne akcesoria i dodatki. Tak naprawdę urządzanie mieszkania i domu to czysta przyjemność – tak przynajmniej stwierdziło 96% ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Westwing Home & Living. Oferta sklepów jest na tyle szeroka, że łatwo można w niej znaleźć poszukiwane akcesoria i elementy wyposażenia wnętrz. Okazuje się, że tego typu asortyment bardzo chętnie kupujemy również jako prezent dla najbliższych. Niemal 80% badanych przyznaje, że obdarowało rodzinę lub przyjaciół jakimś elementem dekoracyjnym do mieszkania.

Podobnie jak w przypadku każdego asortymentu, możemy być pewni, że przy zakupie mebli nasza transakcja będzie w pełni bezpieczna. Tym, co przemawia za taką formą transakcji, jest między innymi możliwość porównania ofert, a także znalezienie wyjątkowych okazji cenowych. Dzięki kodom rabatowym możemy nie tylko kupić meble z darmową dostawą, ale również w niższej cenie.