piątek, 07 wrzesień 2012 09:30

Panie, co Ty wiesz o Watykanie?

Jedne z najmniejszych państw w świata, w dodatku o dość specyficznej genezie powstania. Jest rzymską enklawą, a na jego czele stoi papież. Co więcej wiadomo o Watykanie?
Sakralne ogólności
Watykan to siedziba najwyższych władz Kościoła Katolickiego, w której rezyduje sam papież. Jest najmniejszym państwem na świecie (jego powierzchnia to zaledwie 0,44 km2). Mimo tego posiada walutę (Euro), konstytucję (Konstytucja Watykanu) oraz rząd. Watykan posiada nawet własne tablice rejestracyjne – SCV (papamobile posiada nr rejestracyjny SCV 1 wypisany czerwonymi literami na białym tle). Pod względem demograficznym kraj ten prezentuje się następująco: żyje w nim 824 osoby, natomiast gęstość zaludnienia to 1873 osób/ km2.

Polityczne sacrum i profanum
Głową państwa jest papież, który może być zastępowany przez Prezydenta Papieskiej Komisji Państwa Watykańskiego. Ustaliły to traktary laterańskie z 11 lutego 1929 r., które jednocześnie ogłosiły niepodległość Watykanu, wydzielając go jako enklawę w Rzymie. Państwo to jest przykładem monarchii elekcyjnej o ustroju teokracyjnym (duchowni decydują o kwestiach świeckich i religijnych). Szefem rządu jest Sekretarz Stanu (który jest jednocześnie szefem dyplomacji) a podstawowym aktem prawnym jest Konstytucja Watykanu z 26 listopada 2000 r. (promulgowana przez papieża Jana Pawła II).

Świecka gospodarka?
Każdy rozsądny człowiek głowi się nad tym, jakim cudem Watykan utrzymuje się jako państwo. Przecież jednym z wymogów państwowości jest posiadanie swojej niezależnej od innych państw gospodarki. O dziwo Stolica Apostolska spełnia ten warunek, utrzymując się na dochodach z pielgrzymek i wizyt turystów w muzeach (których jest siedem). Do tego dochodą aktywa w postaci rękodzieł i emisji znaczków pozctowych, a także inwestycji na rynkach finansowych. Pieczę nad finansami państwa trzyma Instytut Dzieł Religijnych (inaczej Bank Watykanu).

Media

© 2013-2020 by SN2.EU