czwartek, 12 lipiec 2018 09:11

Agroturystyka - jak się promować?

Agroturystyka - jak się promować? Fot.: Zygfryd Słapik

Przede wszystkim na początku rozjaśnijmy sobie pewne pojęcia, bowiem często są one ze sobą utożsamiane. Najszerszym pojęciem jest marketing, czyli dążenie do wytworzenia takiej jakości produktu, by jak najlepiej zadowolić klienta osiągając przy tym odpowiednie dochody.

Elementem marketingu jest promocja, która w swojej podstawowej definicji składa się z czterech podstawowych narzędzi:

- reklamy,

- sprzedaży bezpośredniej,

- public relation,

- promocji sprzedaży.

W ostatnich latach niektórzy jako osobne narzędzie traktują sponsoring. Również za najskuteczniejsze narzędzie przez dłuższy czas uważano sprzedaż bezpośrednią, jednak już coraz więcej z nas nie ufa domokrążcom, zaproszeniom na pokazy produktów, zachęty telefoniczne. Co wcale nie oznacza, że odpowiednio praktykowana sprzedaż bezpośrednia nie będzie skuteczna.

Co sprawdza się w agroturystyce

Oczywiście wszystkie z wymienionych narzędzi, zwłaszcza... sprzedaż bezpośrednia. Warto jednak jest zacząć reklamę swojego gospodarstwa od kroków podstawowych.

Strona internetowa wraz z profilem facebookowym są już niezbędne. Dobrze jeśli layout i interfejs portalu wykona profesjonalista. Nadal wielu klientów gospodarstw agroturystycznych poszukuje papierowych ulotek. A jeśli do tego jeszcze dodamy przeróżne gadżety z logo gospodarstwa...

Jednak na początek to pozornie pierwszy krok, bowiem musimy mieć przede wszystkim świadomość tego, co chcemy reklamować. Reklama raczej nie będzie zbyt skuteczna, jeśli wcześniej nie opracujemy swojego indywidualnego produktu, który sprowadza się do pakietu rozmaitych elementów - począwszy od infrastruktury wraz z bazą noclegową, poprzez regionalną kuchnię, skończywszy na ofercie kulturalno-oświatowej lub nawet terapeutycznej.

Zatem aspekt wizualny reklamy naszego gospodarstwa to nie tylko portal, fanpage i ulotki lub foldery, ale również logo, odpowiednie oznakowanie trasy a nawet ścieżki edukacyjne.

Sprzedaż bezpośrednia

Agroturystyka jest taką dziedziną, w której rzeczywiście sprzedaż bezpośrednia odgrywa chyba najważniejszą rolę i to nie tylko w aspekcie tworzenia odpowiedniego klimatu w gospodarstwie. Powszechną praktyką stało się uczestnictwo ze swoim produktem, kulinarnym lub rzemieślniczym, we różnych konkursach lub festynach.

Dobrze jest zatem mieć stały wgląd w kalendarz imprez lokalnych i regionalnych. Ponadto warto jest mieć wiedzę na temat dostępnych środków finansowych przeznaczonych na agroturystykę.

Promocyjnie opłaci się gospodarzom uczestniczenie w działaniach lokalnych lub regionalnych organizacji pozarządowych.

Zapraszamy do odwiedzin w gospodarstwie agroturystycznym Konstantów

© 2013-2020 by SN2.EU