czwartek, 18 styczeń 2018 08:31

Muzyka elektroniczna a techno - w czym tkwi różnica?

Wiele osób – szczególnie tych, które same siebie nazywają muzycznymi laikami – używa terminów „techno” i „muzyka elektroniczna” wymiennie. To jednak duże uproszczenie – muzyka elektroniczna to niezwykle pojemne określenie, w ramach którego mieści się o wiele więcej gatunków, niż tylko techno. Czym więc charakteryzuje się muzyka elektroniczna w ogóle i jakie cechy charakterystyczne techno odróżniają je od innych gatunków electro?

 Czym jest muzyka elektroniczna?

Muzyka elektroniczna to – w największym skrócie – muzyka tworzona przy pomocy elektronicznego instrumentarium. Miejsce tradycyjnych instrumentów zajmują tu więc syntetyzatory i dźwięki generowane komputerowo. Początków muzyki elektronicznej należy upatrywać w przemianach, jakie zaszły w muzyce rozrywkowej pod koniec lat 70. XX wieku. Ówczesna muzyka taneczna, ale też rockowe zespoły, chętnie eksperymentowały z instrumentami elektronicznymi. Triumfy święciły wówczas zespoły uważane za prawdziwych prekursorów elektroniki – niemiecki zespół Kraftwerk oraz japońska formacja Yellow Magic Orchestra.

Eksperymenty z elektronicznymi dźwiękami w znanych i lubianych już wcześniej gatunkach szybko przerodziły się w coś więcej. Początek lat 80. to narodziny klasycznych gatunków muzyki elektronicznej. Jednym z nich jest właśnie techno.

Techno – krótka historia

Jak więc powstało techno? W wielu kręgach za jego „ojców” uważa się muzyków wywodzących się ze środowiska DJ’skiego w Detroit, które w połowie lat 80. opanowało tamtejszą scenę klubową. Warto wiedzieć, że właśnie z Detroit pochodzi też sama nazwa techno – wzięła się bowiem od tytułu kawałka „Techno City”, który w 1984 r. wylansował jeden z DJ’ów z Detroit, Juan Atkins. To on, wraz z Richardem „3070” Davisem oraz Johnem „Jon 5” Houselym, założył legendarną formację Cybotron, uważaną dzisiaj za pierwszy zespół techno w historii muzyki elektronicznej.

Jak scharakteryzować techno?

Czym więc techno różni się od innych gatunków muzyki elektronicznej? Cechą charakterystyczną techno jest regularny, jednostajny rytm, zawsze utrzymany w metrum cztery czwarte. W utworach techno próżno szukać tradycyjnego instrumentarium – ich linia melodyczna opiera się niemal wyłącznie na dźwiękach syntetycznych bądź elektronicznie przetworzonych. To odróżnia techno np. od house’u, w którym często pojawiają się tematy zagrane na gitarze, skrzypcach czy pianinie. W swojej klasycznej wersji techno posiada bardzo szybkie tempo – to około 120-140 uderzeń na minutę. Co istotne, muzykę techno produkuje się zazwyczaj tak, by poszczególne kawałki można było łączyć ze sobą w prosty sposób. Dlatego też najczęściej są to utwory instrumentalne, bez partii wokalnych, często spotykanych w gatunkach takich jak house czy trance.

Dlaczego nazwa techno bywa więc utożsamiana z całością muzyki elektronicznej? To proste. To właśnie techno osiągnęło w muzyce rozrywkowej największą popularność ze wszystkich nurtów elektroniki. Co więcej, dało podwaliny wielu innym gatunkom, jak jungle, rave czy popularny w ostatnich latach dubstep.

Czytany 2000 razy
© 2013-2019 by SN2.EU