środa, 04 październik 2017 09:00

Usługi pogrzebowe w Polsce. Jakie mamy możliwości?

Każda religia i każde państwo posiada swoje własne uwarunkowania prawne dotyczące pochówku zmarłych.

W Polsce usługi pogrzebowe ograniczają się tylko do 3 opcji, podczas kiedy inne kraje, jak np. Stany Zjednoczone, dają już znacznie więcej możliwości.

Jak to wygląda w Polsce?

Po pierwsze, ciało zmarłego jako zwłoki może zostać pochowane w grobach ziemnych, murowanych i katakumbach, a także przez zatopienie w morzu. Ten ostatni przypadek jest wyjątkowy, ponieważ prawo przyzwala na niego jedynie wtedy, kiedy osoba zmarła na morzu i nie jest w stanie być pochowana na lądzie, w ciągu 24 godzin od swojej śmierci. W takiej sytuacji pochówek jest dokonywany według zasad morskich. 

Drugi rodzaj świadczenia usług pogrzebowych dopuszczalnych w Polsce, to pochowanie ciała zmarłego poprzez spopielenie, czyli tzw. kremacja. Proces odbywa się w specjalnych kremacyjnych piecach, które posiadają odpowiednie funkcje do kontrolowania spalin. Owe piece są tak skonstruowane, aby rodzina wedle życzenia mogła obserwować wprowadzenie do nich ciała zmarłego. W Polsce kremacje stanowią zaledwie 7% wszystkich pochówków, co może być spowodowane tym, że, religia katolicka znacznie bardziej przychylnie odnosi się do pochówków zwłok, uważając to za większe uszanowanie zmarłych. Co więcej, w naszym kraju obecnie jest ok 50 krematoriów, czyli o wiele mniej niż zakładów pogrzebowych, oferujących standardowy pochówek w trumnach. Jednak zainteresowanie taką formą pogrzebania zmarłych rośnie z roku na rok coraz bardziej co prowadzi do powstawania nowych miejsc krematoryjnych. 

Obecnie prawo dopuszcza przechowywanie urny z prochami jedynie na cmentarzu. Nie dozwolone jest w Polsce rozsypywanie prochów na morzu, polu, przed domem, czy innym miejscu w którym mogłaby tego chcieć osoba zmarła lub jej bliscy. Takie poczynania traktowane są nawet jako wykroczenie i mogą być obciążone karą grzywny. 

W ostatnim czasie jednak coraz częściej mówi się o zmianach w obrębie usług pogrzebowych, które będą dawały znacznie więcej możliwości na pochowanie bliskich, jak np. tworzenie biżuterii z prochów zmarłych, bądź przetrzymywanie urny we własnym domu. Póki co należy jednak dostosowywać się do obowiązującego prawa w Polsce i chować zmarłych w należyty sposób na cmentarzach. 

Czytany 345 razy

Horoskop

Ryby 19.II. - 20.III.

Ryby 19.II. - 20.III.

  „Marzenie o czymś nieprawdopodobnym ma własną nazwę. Nazywamy je nadzieją.” Jostein Gaarder dalej
Bliźnięta 22.V. - 20.VI.

Bliźnięta 22.V. - 20.VI.

„Jestem optymistą, ale optymistą, który bierze ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy.” Harold Wilson dalej
Baran 21.III. - 20.IV.

Baran 21.III. - 20.IV.

  „Gdy cię mają wieszać, poproś o szklankę wody. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy, zanim przyniosą.” Andrzej Sapkowski dalej
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Rozrywka i kultura

  • 1