czwartek, 31 maj 2012 17:03

"U Noonanów"

Od 27 maja kanał Crime & Investigation Network Polsat rozpocznie emisję nowego serialu dokumentalnego "U Noonanów" (ang. At Home With The  Noonan’s). Serial stanowi kontynuacje wielokrotnie nagradzanego filmu dokumentalnego "Brytyjski gangster" (ang. A Very British Gangster), który był pokazywany między innymi na Warszawskim Festiwalu Filmowym w 2011 roku. Kontrowersyjny serial wyreżyserowany przez uznanego dokumentalistę i dziennikarza śledczego Donalda MacIntyre'a to zdecydowanie najodważniejsza produkcja, nakręcona kiedykolwiek dla Crime & Investigation Network Polsat.

Serial filmowano na przestrzeni 10 lat, co daje głęboki wgląd w historię rodziny i społeczeństwa naznaczonego przez zbrodnię. W sześciu odcinkach przyglądamy się życiu Domenyka Noonana i jego przestępczej grupie, która przez kilka lat kontrolowała część Manchesteru. Po gwałtownej śmierci swego brata Desmonda, Domenyk staje na czele rodziny. Ma 48 lat, z czego 28 spędził za kratami; teraz musi sobie podporządkować ulice. Jego pierwszy syn, 16-letni Bugsy, widział ojca na wolności zaledwie przez 8 miesięcy swego życia.

Wychodząc z więzienia, Domenyk dowiaduje się, że Bugsy właśnie został skazany na pół roku – jest to jego pierwsza odsiadka. Matka Bugsy’ego straciła już czterech z pięciu synów i błaga Domenyka, by nie pozwolił chłopakowi pójść w ślady ojca. Tymczasem w 2011 roku w Londynie i innych miastach Wielkiej Brytanii wybuchają zamieszki, coraz więcej osób trafia za kraty, a grupa przestępcza Noonanów jest stale obecna w mediach.

Jednym z impulsów do rozpoczęcia protestów była śmierci 29-letniego, czarnoskórego Marka Duggana, kuzyna Domenyka, który zginął w wymianie ognia z policjantami, podczas próby aresztowania. Ekipie "Daily Telegraph" udało się sfilmować, jak Domenyk rozmawia z zakapturzonymi uczestnikami zajść w Manchesterze, co dla niektórych było dowodem, iż  atakami mogły sterować gangi.

Po opuszczeniu murów więzienia w 2010 roku, Domenyk natychmiast gromadzi wokół siebie niewielką grupę lojalnych „żołnierzy”, do których zalicza się bardzo mu oddany ochroniarz Cody, aktor Jamie oraz taksówkarz Steve. Każdy z nich ma bujną przeszłość, ale daleko im do wyczynów Domenyka, który pomimo swej niewątpliwej charyzmy i niekwestionowanego uroku osobistego, był już wielokrotnie karany, między innymi za napad na bank, ucieczkę z więzienia i napaść na policjanta. Ma na swoim koncie również wyroki za porwanie, gwałt, torturowanie i przemyt narkotyków.

Osoba słynnego gangstera wraz z rodziną i towarzyszami gwarantuje, że oglądając "U Noonanów", ani przez chwilę nie można narzekać na nudę.

Bohaterowie:

Mandy Noonan
Mandy jest matką Bugsy’ego. Ma sześcioro dzieci z czterema różnymi mężczyznami. Ma za sobą trudne dzieciństwo, ale kocha rolę matki i jest bardzo oddana swojemu najmłodszemu synowi Bugsy’emu. Przyzwyczaiła się już do regularnych odwiedzin funkcjonariuszy policji w jej domu. Wystosowała już kilka wniosków o odszkodowanie do komendy policji za wczesnoporanne nachodzenie w domu.
Jej kuchnia służy jako przytułek dla niezliczonej masy bezdomnych dzieci; niedzielne popołudnia po powrocie z kościoła dom Mandy przeżywa swoje towarzyskie apogeum, A jej świąteczne obiady są żywą legendą. Mandy śmieje się, że jej dom to akcja serialu „Shameless” z prawdziwego zdarzenia, ale jest bardzo dumna ze swojej rodziny i zawzięcie broni swojego byłego kochanka Domenyka. Bugsy stał się głową rodziny w domu Mandy w związku z ciągłym przebywaniem Domenyka w więzieniu.

Bugsy Noonan (17)
Życie Bugsy’ego jako syna gangstera jest filmowane od 10 lat. Widzimy więc jak mały chłopiec powoli stawał się młodocianym przestępcą. W wieku 15 lat Bugsy trafił do więzienia dla małoletnich Hindley Youth Prison, w którym Domenyk 30 lat wcześniej odsiadywał swój wyrok. Ojciec chrzestny z Manchesteru chce żeby jego syn szybko przeszedł szkołę przetrwania i wyciągnął wnioski z tej lekcji.
Bugsy spędził Boże Narodzenie z ojcem zaledwie trzy razy, a siedem ważnych w jego życiu osób już nie żyje – większość zginęła w tragicznych okolicznościach. Chłopak jest oddany swojej matce Mandy i uwielbia rodzinnego psa Tysona. Kolega Bugsy’ego, Wids, miejscowy raper, dostarcza serialowi trochę podkładu muzycznego.   

Wspólnicy  

Lloyd (23), Cage Fighter
Lloyd Harrop szkolił się na księgowego zanim został skazany za grożenie śmiercią w 2007 r. Po wyjściu z więzienia pracował jako ochroniarz w Gay Village, gdzie w marcu 2011 r. poznał Domenyka. Lloyd i Cody, dozorca, zaprzyjaźnili się i wkrótce stali się wspólnikami Domenyka, chroniąc jego imię i wspierając go w wysiłkach na rzecz zwolnienia z odsiadki.
Lloyd nadal pracuje w kilku miejscach jako ochroniarz, a obecnie przygotowuje się do mistrzostw British Ultimate Cage Championships, które odbędą się w listopadzie. Pracuje również na siłowniach w ramach współpracy z organizacją charytatywną Partners of Prisoners, która pomaga w resocjalizacji przestępców.  

Jamie Dorrington (27), kierowca
Jamie pracuje jako kierowca Domenyka od dobrych kilku lat i udało mu się to pogodzić z karierą aktorską. Przełomową rolę zagrał w serialu kryminalnym „The Endz”. Podczas pobytów Domenyka w więzieniu pomagał w organizowaniu manifestacji, ale obecnie, po ponownym skazaniu pracodawcy, powoli odsuwa się od firmy Noonanów i społeczności z Manchesteru. W ostatnich miesiącach Jamie zaczął przygotowywać się do wyjazdu na stałe na południe kraju w celu rozwijania kariery aktorskiej. Podobnie jak wiele innych osób z otoczenia Domenyka, Jamie ma za sobą trudne dzieciństwo, ale nie ma na swoim koncie działalności przestępczej. Kiedy nie pracuje jako szofer Domenyka, zajmuje się chorym krewnym i pomaga młodym przestępcom na warsztatach aktorskich. Wziął też pod swoje skrzydło Bugsy’ego i postanowił zapoznać go z biznesem prowadzonym w klubach nocnych i innymi dozwolonymi prawnie sposobami prowadzenia interesów.

Cody (25), dozorca
Cody Lechey to były żołnierz Armii Brytyjskiej, który służył w Afganistanie i w Bośni. Pracuje dla Domenyka od początku 2011 r. jako dozorca i ochroniarz w wielu sklepach w centrum Manchesteru. Jest lojalnym uczniem rodziny Noonanów, zorganizował protest przeciwko notorycznemu skazywaniu Noonana przed nową siedzibą komendy głównej policji, która wkrótce zostanie otwarta we wschodnim Manchesterze. Cody jest obecnie znany jako Domenyk Lattlay Fottfoy II. Chciałby się wyszkolić na radcę prawnego dla trudnej młodzieży, ale zacięcie trzyma się Domenyka.

Donal MacIntyre (reżyser serialu)
Donal MacIntyre to najbardziej znany brytyjski dziennikarz śledczy, specjalista od demaskatorskich dochodzeń, tajnych operacji i wystąpień publicznych.  Jest Irlandczykiem urodzonym w Dublinie, ale większość dorosłego życia spędził w Londynie.

Jego reportaże były pokazywane w ponad 70 krajach na całym świecie. Zdobył również uznanie jako reżyser nominowany na festiwalach w Irlandii, Hiszpanii i Francji. Dwukrotnie otrzymał prestiżową nagrodę Royal Television Society. Pisywał dla takich dzienników jak Guardian, The New Statesman czy Daily Mail. Obecnie jest autorem działu przestępczości międzynarodowej w irlandzkim Sunday World. W 2000 r. uzyskał grant Reuter Fellowship.

Wykłada gościnnie kryminologię w Birmingham City University.

© 2013-2020 by SN2.EU