Wydrukuj tę stronę
wtorek, 26 maj 2020 19:06

Cappuccino – poznaj sekrety jednej z najpopularniejszych kaw!

Kawa w kapsułkach Kawa w kapsułkach

Wśród wielu rodzajów kaw z dodatkiem mleka, od wielu lat prym wiedzie cappuccino. Ten włoski specjał dosłownie zniewala swoim zbalansowanym smakiem, wspaniałym aromatem i gęstą, kremową pianką. Jego sukces tkwi przede wszystkim w idealnie dobranych proporcjach intensywnego espresso oraz delikatnego spienionego mleka. Co jeszcze kryje wyjątkowe cappuccino? Dlaczego jest tak popularne?

 

Skąd się wzięło cappuccino?

Nazwa tego pysznego napoju pochodzi od koloru habitów zakonników kapucynów (cappuccini), jakie niegdyś nosili, a początek jego istnienia jest ściśle związany z historią innej kawy. Otóż w 1901 roku Luigi Bezzera opatentował automatyczny ekspres do zaparzania espresso, które jest konieczne do przygotowania cappuccino. Po prezentacji na Międzynarodowych Targach w Mediolanie urządzenie, ciszyło się ogromnym zainteresowaniem. W późniejszych latach maszyna została ulepszona przez Giovaniego Gaggię, którego firma istnieje do dzisiaj.

Po II Wojnie Światowej automaty do kawy szybko stały się bardzo popularne. Niemal w każdej kawiarni i restauracji można było się napić pysznego espresso i powstałego na jego bazie cappuccino. Mniej więcej w 1950 roku wreszcie opracowano idealne proporcje oraz ostateczną wersję cappuccino, które znamy obecnie.

Jak przygotowywane jest idealne cappuccino?

Klasyczne włoskie cappuccino powinno się składać z 40 ml espresso, do którego wlewane jest 200 ml mleka, spienionego przy użyciu gorącej pary. Na wierzchu napoju musi znajdować się centymetrowa warstwa kremowej pianki, całkowicie pozbawionej pęcherzyków powietrza. W kawiarniach cappuccino zazwyczaj serwuje się we wcześniej podgrzanej filiżance z białej porcelany.

A jak ten pyszny napój przygotowują zawodowi bariści? Najpierw zaparzają porcję aromatycznego espresso. Jednocześnie wlewają mleko do dzbanka i za pomocą specjalnej dyszy spieniają je gorącą parą. Odpowiednie spienienie mleka jest niezwykle ważne, ponieważ to właśnie ono nadaje cappuccino charakterystycznego, lekko słodkiego smaku. Ponadto gęsta piana daje możliwość tworzenia fantazyjnych wzorów na wierzchu napoju. Do latte art bariści wykorzystują także niekiedy kremowo-orzechową piankę z espresso albo posypki (szczypta sypkiej czekolady lub kakao).

Pyszne cappuccino w domu? To możliwe!

Przygotowanie prawdziwego cappuccino w warunkach domowych może czasami przysparzać sporo trudności, ponieważ nie tylko niezbędny jest profesjonalny sprzęt, który właściwie spieni mleko, ale także odpowiednio dobrana mieszanka kawy na espresso . Oprócz tego, aby móc się delektować prawdziwym cappuccino, przy jego przygotowywaniu istotne jest zachowanie idealnych proporcji kawy i mleka.

Osoby pragnące smakować pyszne cappuccino w warunkach domowych, często decydują się na zakup ekspresu kapsułkowego, który w kilka chwil potrafi przygotować różne napoje. Ciekawym przykładem może być oferta ekspresów NESCAFÉ® Dolce Gusto®, które pozwolą nam na rozsmakowanie się w różnorodnych kawach – od klasycznego espresso, poprzez mleczne latte macchiato, wyśmienite cortado na kremowym cappuccino kończąc. Zaparzenie ulubionego napoju z automatu nie wymaga wówczas baristycznych umiejętności, jak w przypadku tradycyjnych metod. Wystarczy jedynie uruchomić ekspres, podstawić filiżankę, wybrać kapsułkę, wcisnąć przycisk i już po chwili możemy delektować się aromatyczną kawą. Do tego typu ekspresów używana jest kawa w kapsułkach, która zachowuje swoją świeżość i złożony bukiet aromatyczny przez cały okres przechowywania dzięki hermetycznemu zamknięciu. Ponadto dokładnie odmierzona porcja kawy i dołączona do zestawu kaw kapsułka z mlekiem daje nam pewność, że przygotowane z nich cappuccino zachowa idealne proporcje.

Ekspresy kapsułkowe, takie jak te, które znajdziemy w ofercie NESCAFÉ® Dolce Gusto®, to łatwiejsza droga do przyrządzenia pysznego, pokrytego gęstą pianką cappuccino w zaciszu własnego domu. Kawa w kapsułkach czyni przygotowanie tej kawy wyjątkowo prostym i przyjemnym.