środa, 09 wrzesień 2015 09:56

Wszystko o implantach zębowych

Od przeszło 30 lat wewnątrzkostne implanty zębowe używa się w rekonstrukcji uzębienia. Z powodzeniem stosuje się je również do stabilizacji protez całkowitych.

 

Na chwilę obecną implanty stomatologiczne (zwane także dentystycznymi, wszczepami), to najnowsze rozwiązanie technologiczne dla tych wszystkich osób, które na skutek choroby, wypadku, próchnicy straciły uzębienie całkowicie bądź częściowo.

Rolą implantów zębowych jest ich funkcjonowanie jak „naturalny” ząb - zarówno pod względem mechanicznym jak i również fizjologicznym.

Implant dentystyczny wykonany jest z tytanu. Tytan to materiał w pełni dostosowujący się do organizmu. Istotny jest fakt, że nie wywołuje on reakcji alergicznych (alergie zdarzają się w sporadycznych przypadkach).

Implanty, co potwierdziła wieloletnia praktyka, są w pełni bezpieczne, trwałe i wytrzymałe. Dzięki ich zastosowaniu odtworzony zostaje mechanizm tzw. „żucia”, który pozwala pacjentom na powrót do normalnego funkcjonowania. Odtworzona zostaje także pierwotna estetyka uśmiechu, która nie tylko poprawia wygląd twarzy (brak zębów powoduje zapadniecie policzków, powstanie zmarszczek), ale co istotne wpływa znacząco na odbudowanie pewności siebie, co z kolei procentuje komfortem psychicznym pacjenta.

Implant stomatologiczny to tytanowa śruba o średnicy 3 - 5 mm i długości 7 - 21 mm. „Wstawia” się ją w kość szczęki, w miejsce brakującego uzębienia. Wszczep po upływie określonego czasu ulega wgojeniu (proces ten nosi nazwę osteointegracji) w kość pacjenta, zastępując korzeń zęba.

Czas wytworzenia trwałego zespolenia w miejscu, gdzie styka się kość z powierzchnią wszczepu tytanowego, wynosi zwykle 3 - 6 miesięcy. Po upływie tego okresu czasu, specjalista może kontynuować dalsze leczenie, które polega na obciążeniu sztucznego korzenia pracą protetyczną m.in. koroną ceramiczną. Odcień takiej korony dopasowywany jest do naturalnego koloru zębów.

System implantologiczny całkowitego zastąpienia zęba (zębów), składa się z trzech elementów:

IMPLANT - tytanowa śruba, którą wkręca się w kość pacjenta.

ŁĄCZNIK - element, który ma za zadanie połączyć sztuczny korzeń z częścią protetyczną.

KONSTRUKCJA PROTETYCZNA - stanowi ją korona bądź most protetyczny, element zatrzaskowy, nośny dla protezy.

Ważne! Zanim rozpocznie się proces implantacji, stomatolog przeprowadza szczegółowe badanie jamy ustnej pacjenta, na które składa się nie tylko sama jama ustna, ale także zęby, dziąsła oraz tkanka kostna w obszarze, w którym planowany jest wszczep.

Przed zabiegiem planuje się sposób leczenia w oparciu o szczegółowe badania kliniczne pacjenta i nowoczesną diagnostykę radiologiczną. Procedura wygląda następująco:

Wywiad lekarski i ocena stanu zdrowia pacjenta - implantolog oceniając stan zdrowia, pyta o przebyte choroby i przyjmowane leki.

Badania szczegółowe - należy do niej diagnostyka radiologiczna (zdjęcia pantomograficzne i tomograficzne), które pomogą stwierdzić czy kości szczęki nadają się do wszczepu.

Przed zabiegiem należy również doprowadzić do porządku stan jamy ustnej - próchnica musi być wyleczona, a kamień nazębny usunięty.

Przedstawienie sposobów leczenia, przebieg - leczenie przebiega dwuetapowo:

- zabieg chirurgiczny
- etap protetyczny

Niektóre gabinety stomatologiczne oferują pacjentom wszczepienie implantu i założenie korony w trakcie jednego zabiegu (jednofazowo).

Pomimo zaawansowanej techniki jaką jest implantologia stomatologiczna, nie każdy może poddać się takiej terapii. Istnieją trzy rodzaje przeciwwskazań.

Miejscowe:

- zbyt małe rozmiary wyrostka zębodołowego do umieszczenia implantu
- nieprawidłowa błona śluzowa w miejscu przyszłego wszczepu
- brak miejsca między zębami sąsiednimi, a także między zębami górnymi i dolnymi

Bezwzględne:

- choroby krwi
- osteoporoza
- choroby nowotworowe
- zły stan higieny jamy ustnej
- ciąża

Względne:

- alergie
- zaawansowana paradontoza
- choroby nerek
- choroby układu oddechowego

Nałogowe palenie tytoniu również jest przeciwwskazaniem. Osoby palące mają cienką i gorzej ukrwioną błonę śluzową, również zaburzenia w krążeniu, może to wpłynąć na czas gojenia się ran po implantacji.

Leczenie należy do trwałych. Raz wstawiony implant będzie służyć do końca życia. Oczywiście pod warunkiem, że zabieg został przeprowadzony w stu procentach dokładnie oraz że właściciel takiego implantu będzie o niego należycie dbać. Chodzi tu o właściwą higienę jamy ustnej.

Implanty stomatologiczne nie obiegają wyglądem od „naturalnego” uzębienia. Wszczepione tytanowe śruby przykrywają całkowicie dziąsła i lśniąca ceramiczna korona bądź korona porcelanowa. Odcień „nowych” zębów dobrany jest tak, aby w jak największym stopniu harmonizować z pozostałym uzębieniem pacjenta.

Sam zabieg jest bezbolesny. Przebiega w znieczuleniu miejscowym bądź ogólnym.

Opisując proces implantologii dentystycznej nie można pominąć tematu odrzucenia implantów przez organizm - niestety takie przypadki się zdarzają.

Zdaniem specjalistów powodem wystąpienia takiej sytuacji jest pojawienie się procesu zapalnego. Wpływ na jego wystąpienie ma stan higieny jamy ustnej - palenie papierosów, nieleczona wcześniej choroba przyzębia (paradentoza).

Sukces przyjęcia się wszczepów zależy od trzech czynników:

- właściwych kryteriów kwalifikacji do zabiegu
- właściwej procedury chirurgiczno - protetycznej
- współpracy pacjenta z lekarzem

Implanty stomatologiczne różnią się:

-kształtem
- rodzajem powierzchni
- sposobem mocowania łącznika do implantu

Na rynku istnieje wiele rodzajów implantów, jednakże w praktyce stosuje się kilka. Rewolucją w świecie stomatologii są implanty zygomatyczne. Poleca się je tym pacjentom, u których braki w uzębieniu są spore lub występuje całkowite bezzębie szczęki. W takich przypadkach tradycyjna implantologia wiąże się z koniecznością zabiegów chirurgicznych (m.in. potrzebą wykonania przeszczepów kości, pobieranych z talerza biodrowego, bądź też gałęzi żuchwy), które mają na celu uzupełnienie istniejących braków.

Dzięki zastosowaniu implantów zygomatycznych, czas leczenia zdecydowanie się skraca. Dzięki dobrej stabilizacji implantu już dzień po można rozpocząć pełną odbudowę protetyczną.

Wszczepy są długości 3 - 5 cm. Wprowadzane są do kości policzkowych pod dużym kątem. Dzięki takiej technice uzupełnienie protetyczne jednego łuku zębowego może być w całości oparte tylko na dwóch implantach.

Implanty cylindryczne - należą do najczęściej stosowanych. Wprowadzane są w głąb kości. Robione są z tytanu, bądź jego związków. Mają kształt śruby lub walca. Zaletą tego rodzaju implantów jest nieograniczona trwałość jak i wskazania lecznicze.

Implanty ceramiczne - wytworzone są z tlenku cyrkonu. W przeciwieństwie do tytanowych, charakteryzują się większą estetyką. Zaletą tego rodzaju implantów jest to, że można je stosować u pacjentów uczulonych na tytan. Zakładane mogą być także u tych pacjentów, którzy mają cienkie i miękkie tkanki (klasyczne implanty mogą prześwitywać przez dziąsła).

Implanty ceramiczne wszczepia się całościowo - jednocześnie śrubę do kości wraz z abutmentem. Jest to zabieg jednofazowy. Obniża to ryzyko nieudanego wszczepu i wystąpienia skutków ubocznych jaskim jest m.in. rozluźnienie pomiędzy dwiema częściami składowymi implantu.

Implanty blaszkowe - dzięki swoim właściwościom uzupełniają one implanty cylindryczne. Wyrabiane są z tytanu. Podobnie jak w przypadku ich cylindrycznych odpowiedników, tu także zabieg polega na wprowadzeniu ich do kości.

Implantologia stomatologiczna to nie tylko estetyka. Dzięki jej zastosowaniu można zahamować i spowolnić proces zaniku kości szczękowych, który następuje na skutek utraty jednego bądź też większej ilości zębów.

Wieloletnie badania dowodzą, że implantologia stomatologiczna jest bezpieczną i najbardziej pożądaną metodą uzupełniania braków w uzębieniu - w 98,9% przypadków wszczepienie implantów kończy się sukcesem.


Źródła: K.T. Śliwowski „Implanty krok po kroku, część II Żuchwa”, wydanie I, 2006 rok. C. Drago, T. Peterson „Implanty dentystyczne”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, wydanie I, 2014 rok.

© 2013-2020 by SN2.EU