×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 24.

Wydrukuj tę stronę
wtorek, 10 luty 2015 15:23

Wzrok i facet do poprawki

Obecnie atrakcyjność fizyczna jest niezwykle ważna również dla mężczyzn. Wpływa ona na sukcesy na polu zawodowym, łatwość w nawiązywaniu relacji i podnosi samoocenę. Jednak wygląd to nie wszystko. Dobrą kondycją musi cieszyć się również zdrowie, a w tym wypadku niezbędna jest profilaktyka.

Na atrakcyjność fizyczną mężczyzn wpływa ich zadbany wygląd i wysportowana sylwetka. Współczesnym mężczyznom w codziennym dbaniu o urodę nie wystarcza już jedynie mydło i dezodorant. Panie zwracają uwagę na włosy, paznokcie czy dobrą wodę toaletową. Zadbane kobiety, chcą mieć u swego boku równie efektownego partnera. Atrakcyjność tkwi jednak nie tylko w mocnych mięśniach i aparycji, ale też w dobrym stanie zdrowia.

Kulturowy trend na poprawę jakości życia nie przekłada się jednak na profilaktykę zdrowia. Badania pokazują, że mężczyźni nie mają nawyku kontrolowania stanu fizycznego organizmu i robią to ponad 2 razy rzadziej niż kobiety. Wciąż dominuje model mężczyzny niechorującego. Jak ognia unikają wizyt u specjalistów i przykładają uwagę do zdrowia dopiero wtedy, gdy się ono pogarsza. Rola pań w tym wypadku jest nie do przecenienia. Kobieta powinna wytrwale zachęcać swojego partnera do regularnych badań. Mężczyźni w swoim mniemaniu są okazem zdrowia, dlatego ważne są rozmowy i właściwa argumentacja. Można również wspólnie wykonać badania, aby nakłonić partnera do sprawdzenia swojego stanu zdrowia.

Podstawowe badania profilaktyczne należy wykonywać raz w roku. Rodzaj badań uzależniony jest od wieku i stanu zdrowia mężczyzny. Osoby po 30. roku życia powinny poddawać się badaniu wzroku co 3 – 5 lat, po 50. roku życia częściej - co 1 – 2 lata.

Jak pokazuje badanie CBOS, na zlecenie Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, ponad jedna trzecia respondentów badała wzrok ponad dwa lata temu, a 7 % ankietowanych zadeklarowało, że nigdy nie badało swoich oczu. Aż 85 % Polaków nie wie co to jest presbiopia, czyli naturalny proces starzenia się oczu. Nie dziwi więc fakt, iż aktualnie blisko połowa Polaków ma problemy ze wzrokiem. Najczęstsze wady to krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm oraz starczowzroczność.

W przypadku mężczyzn, którzy długo pracują przed komputerem, oglądają telewizję do późnych godzin wieczornych, spędzają niezliczone godziny przed konsolami do gier, mają zły nawyk czytania gazet przy sztucznym świetle czy też pracują w zadymionych pomieszczeniach profilaktyka oczu jest szczególnie ważna.

Gdy pojawi się już wada wzroku, współcześnie niezwykły rozwój medycyny pozwala na szybkie jej rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Połączenie wiedzy medycznej z rozwojem nowych technologii stwarza szansę na podjęcie efektywnej i komfortowej walki z wadami wzroku.

Innowacyjne metody korekcji wad wzroku

Innowacyjnym rozwiązaniem jest stosowanie metody jaką jest ortokorekcja. Prosta czynność, jaką jest założenie soczewek przed położeniem się do snu, zapewnia korekcję wady wzroku na 16 – 40 godzin w ciągu dnia, w zależności od tego jak duża jest wada wzroku oraz jak długo są one stosowane. Takie rozwiązanie dla wielu mężczyzn może być idealną alternatywą gdy tradycyjne okulary bądź soczewki przeszkadzają w codziennym uprawianiu sportów, pracy w warunkach dużej suchości powietrza (nawiew, klimatyzacja, ogrzewanie) czy spędzaniu wiele godzin za kierownicą samochodu oraz przy monitorze komputera.

Ortokorekcja to niechirurgiczna metoda korekcji krótkowzroczności i niewielkiego astygmatyzmu, która polega na modelowaniu kształtu rogówki oka za pomocą najnowszej generacji soczewek ortokeratologicznych zw. OrtoK. Cały proces korekcji odbywa się podczas snu dzięki czemu w ciągu dnia pacjent widzi dobrze bez użycia tradycyjnych soczewek kontaktowych czy okularów. Dodatkowo cały proces jest odwracalny co oznacza, że po zaprzestaniu stosowania ortosoczewek rogówka wraca do swojego pierwotnego kształtu i można ponownie zacząć nosić szkła kontaktowe lub okulary - wyjaśnia optometrysta, Piotr Toczołowski z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

W Polsce od kilkunastu lat dostępne są również metody laserowej korekcji wad wzroku, które polegają na modelowaniu kształtu rogówki za pomocą wiązki lasera. Są to nowoczesne i bardzo precyzyjne zabiegi mikrochirurgiczne korygujące krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Celem zabiegów jest trwała korekcja wady wzroku. W większości przypadków wady koryguje się całkowicie, a pacjent może na zawsze uwolnić się od okularów. Dodatkowo, jedna z najnowocześniejszych metod laserowej korekcji wad wzroku – intraCOR, umożliwia korekcję presbiopii, czyli tak zwanej starczowzroczności – naturalnego procesu starzenia się oka, dzięki czemu pacjent może zrezygnować z okularów do czytania.

„Dla pacjenta jest to metoda bardzo komfortowa, ponieważ zabieg jest całkowicie bezbolesny, trwa bardzo krótko – samo działanie lasera na oko zajmuje raptem 15 sekund – i daje natychmiastowe rezultaty, zauważalne już po kilku godzinach” – podkreśla lek. med. Robert Matusik z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Racjonalna dbałość o zdrowie i o jeden z najważniejszych organów poznawczych jakim są oczy, jest niezwykle ważna w czasach, kiedy na nasz wzrok wpływa coraz więcej szkodliwych czynników zewnętrznych. Oczy, to bardzo skomplikowane i precyzyjne narządy, na których prawidłowe działanie składa się wiele czynników, takich jak dieta, poziom witamin, ćwiczenia. Należy pamiętać, że dzięki nim aż 82% bodźców jest przekazywanych do mózgu. Dlatego tak niezwykle ważna jest profilaktyka i wczesne wykrycie wady wzroku.

Wraz z rozwojem współczesnej medycyny noszenie okularów i soczewek, które w wielu sytuacjach nie są jednak w pełni komfortowe, nie jest już koniecznością. Okulary mogą być jedynie uzupełnieniem modowych trendów. W przypadku mężczyzn korzystających obecnie ze szkieł kontaktowych lub okularów, ankieta CBOS potwierdziła, że przeszło co drugi mężczyzna poddałby się laserowemu zabiegowi korekcji wzroku, aby wyeliminować konieczność noszenia okularów lub szkieł kontaktowych