czwartek, 10 czerwiec 2010 20:29

Ranking najlepszych karabinów świata

Przedstwiamy Państwu ranking karabinów przeprowadzony przez znawców tej dziedziny. Zestawienie dotyczy najlepszych karabinów bojowych wykorzystywanych w ciągu stu ostatnich lat. Eksperci – amerykańscy i brytyjscy zawodowcy i analitycy wojskowi oceniali broń kierując się pięcioma kryteriami.

Za najważniejsze punktowane cechy karabinów eksperci uznawali ich celność oraz efektywność bojową. W dalszej kolejności oceniano myśl techniczną i konstrukcję karabinu, wygodę i sprawność obsługi oraz awaryjność i czas przydatności bojowej karabinu.

M14

Ostatnie miejsce w rankingu TOP 10 najlepszych karabinów ubiegłego stulecia zajął amerykański M14. Karabin był produkowany w latach 1957-64 i nie doczekał się szczególnych sukcesów bojowych. Był wykorzystywany m.in. przez armię USA, Filipin, Izraela, Tajwanu i Wenezueli. Karabin M14 był bronią solidną i niezawodną, lecz nie przewyższał swoimi osiągami karabinu M1 Garand. Przede wszystkim dlatego, że nie sprawdzał się jako karabin strzelający seriami. Zbyt silny nabój powodował, że broni nie dało się opanować i utrzymać na celu. W 1963 roku, wstrzymano jego produkcję. Do tego czasu wyprodukowano 1,3 mln sztuk karabinu M14.

Typ: Karabin automatyczny/półautomatyczny
Wyprodukowany w: USA
Kaliber: 7.62 x 51 mm
Pojemność magazynka: 20 nabojów
Teoretyczna szybkość ognia: 700 strzałów na minutę


STURMGEWEHR 44

Miejsce dziewiąte przypadło niemieckiemu, znienawidzonemu przez obrońców Warszawy - STURMGEWEHR 44. W skrócie Stg 44 służył Wehrmachtowi w latach 1944-45. Wyprodukowano ok. 500 tys. sztuk tego karabinu. Po II wojnie z Stg 44 strzelali partyzanci AK i podziemia antykomunistycznego. Nieoczekiwanie karabin znalazł też zastosowanie w wyposażeniu milicji Niemieckiej Republiki Demokratycznej, jednak z powodu wycofania z produkcji amunicji do tego typu broni, w latach 60 karabin przestał być wykorzystywany do celów wojskowych.

Typ: Karabin automatyczny/półautomatyczny
Wyprodukowany w: Niemczech
Kaliber: 7.92 x 33 mm
Pojemność magazynka: 30 nabojów
Teoretyczna szybkość ognia: 500 strzałów na minutę

M1903 Springfield

Na ósmej pozycji uplasował się historyczny, amerykański M1903 Springfield. Ten powtarzalny karabin został opracowany i był produkowany przez amerykański rządowy arsenał Springfield Armoury. Znajdował się na wyposażeniu armii USA od 1903 roku. Ostatnie modyfikacje karabinu miały miejsce jeszcze w pierwszych latach II wojny światowej, ale już wtedy było on wypierany z armii przez Garanda M1. M1903, jak na swoje czasy, był uważany za karabin bardzo skuteczny. Jego celna siła rażenia (tzw. zasięg skuteczny) oscylował wokół 800 metrów.

Typ: Karabin powtarzalny (manualny)
Wyprodukowany w: USA
Kaliber: 7.62 x 63 mm
Pojemność magazynka: 5 nabojów
Teoretyczna szybkość ognia: 10 strzałów na minutę

STEYR AUG

Siódme miejsce w rankingu zajął bardzo nowoczesny, austriacki, skonstruowany w latach sześćdziesiątych STEYR AUG. Wszystkie późniejsze jego modyfikacje były znakomite i udane, a najlepszą wersją jest prawdopodobnie karabin z 1977 roku. Steyr AUG okazał się handlowym sukcesem austriackiego przemysłu zbrojeniowego, o czym może świadczyć sprzedaż karabinu głównie do armii australijskiej i nowozelandzkiej, a także wyposażenia całej amerykańskiej ochrony linii brzegowej – US Coast Guard.

Typ: Karabin automatyczny/półautomatyczny
Wyprodukowany w: Austrii
Kaliber: 5.56 x 45 mm
Pojemność magazynka: 30 i 42 nabojów
Teoretyczna szybkość ognia: 650 strzałów na minutę

Mauser 98 K

Mauser 98 K – szóste miejsce w rankingu karabinów ostatniego stulecia. Niemcy wyprodukowali go jeszcze w ostatnich latach XIX wieku. Następnie udoskonalali tak, że broń stała się podstawowym wyposażeniem armii niemieckiej w pierwszej wojnie światowej i faszystowskiej podczas pierwszych lat II wojny. Mausera produkowały także zakłady zbrojeniowe w Czechach i Jugosławii.

Typ: Karabin powtarzalny (manualny)
Wyprodukowany w: Niemczech
Kaliber: 7.92 x 57 mm
Pojemność magazynka: 5 nabojów
Teoretyczna szybkość ognia: 5 - 10 strzałów na minutę

FN FAL

Piąte miejsce eksperci przyznali belgijskiemu karabinowi FN FAL. Producenci wzorowali się na niemieckim karabinie Sturmgewehr 44. Nie przeszkadzało to jednak dać inspiracji innym szybkostrzelnym karabinom. Ze wzoru FN FAL skorzystały takie znane karabiny jak: austriacki Steyr Stg 58, brytyjski L1A1 SLR czy brazylijski IMBEL LAR oraz kanadyjski C2. W latach pięćdziesiątych i do czasów zimnej wojny FAL był używany przez około 50 światowych armii. Australijczycy strzelali z niego w Wietnamie, armia izraelska w czasie wojny sześciodniowej, a także obie strony frontu w czasie konfliktu o Falklandy/Malwiny.

Typ: Karabin automatyczny/półautomatyczny
Wyprodukowany w: Belgii
Kaliber: 7.62 x 51 mm
Pojemność magazynka: 20 nabojów
Teoretyczna szybkość ognia: 650 - 700 strzałów na minutę

M1 Garand

Czwarte miejsce od ekspertów otrzymał półautomatyczny karabin M1 Garand – podstawowe wyposażenia amerykańskiego żołnierza w czasie II wojny światowej. Amerykanie wykorzystywali Garanda od 1936 roku. Zakłady zbrojeniowe wyprodukowały ponad 6 milionów tych karabinów, a ostatni zszedł z taśmy produkcyjnej w 1960 roku.

Typ: Karabin półautomatyczny
Wyprodukowany w: USA
Kaliber: 7.62 x 63 mm
Pojemność magazynka: 8 nabojów
Teoretyczna szybkość ognia: 30 strzałów na minutę

LEE-ENFIELD SMLE

Trzecią pozycję w zestawieniu otrzymał klasyk. Brytyjska broń LEE-ENFIELD SMLE - popularny „Śmierdziel” (Smelly). SMLE był wykorzystywany od 1916 roku i zadebiutował w pierwszej wojnie światowej. Swoje dni świetności przeżywał w 1956 roku podczas kryzysu wokół Kanału Sueskiego, w który zaangażowały się także Wielka Brytania i Francja. Karabin, choć nie był nawet półautomatyczny, był niezwykle szybkoładowalny, co jak na tamte czasy dawało mu przewagę nawet nad nowocześniejszą bronią. SMLE uważany jest do dziś dzień za niezawodny i niezwykle precyzyjny. „Śmierdziel” służy jeszcze niektórym armiom na Bliskim Wschodzie i w północnej Afryce.

Typ: Karabin powtarzalny (manualny)
Wyprodukowany w: Wielkiej Brytanii
Kaliber: 7.7 x 56 mm
Pojemność magazynka: 10 nabojów
Teoretyczna szybkość ognia: 15 – 20 strzałów na minutę

M-16

Nieoczekiwanie na drugim miejscu uplasował się standardowo wykorzystywany w amerykańskich siłach zbrojnych Stanów Zjednoczonych - M-16. Ten karabin jest bronią, która do dziś spełnia swoje zadania w amerykańskiej armii. Jest na jej wyposażeniu już od lat 60-tych ubiegłego stulecia. Od wielu lat jest także wykorzystywana przez partnerów i wrogów USA oraz armie Sojuszu Północnoatlantyckiego – NATO.

Typ: Karabin automatyczny/półautomatyczny
Wyprodukowany w: USA
Kaliber: 5.56 x 45 mm
Pojemność magazynka: 20 – 30 nabojów
Teoretyczna szybkość ognia: 700 – 950 strzałów na minutę

AK-47

Pierwsze miejsce w rankingu najlepszych karabinów minionego stulecia zajął AK-47, popularny Kałach. Kałasznikow wygrał we wszystkich punktowanych kategoriach oprócz celności. Precyzja zawsze była dużym mankamentem tego karabinu. Jednak zdobycz punktowa z pozostałych kryteriów pozwoliła mu wyprzedzić konkurencyjną broń.

Typ: Karabin automatyczny/półautomatyczny
Wyprodukowany w: Związku Radzieckim
Kaliber: 7.62 x 39 mm
Pojemność magazynka: 30 nabojów
Teoretyczna szybkość ognia: 600 strzałów na minutę

© 2013-2020 by SN2.EU