wtorek, 04 lipiec 2017 17:05

Jak wybrać myjkę ciśnieniową? Sprawdź kilka prostych porad

Myjka ciśnieniowa to bardzo przydatne narzędzie o wielu zastosowaniach. Aby wybrać model dostosowany do potrzeb, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów, takich jak moc, ciśnienie robocze, ciśnienie maksymalne, długość węża oraz obecność akcesoriów i przystawek.

 

Myjka ciśnieniowa – jakie są jej zastosowania?

Ze względu na odmienne parametry pracy, myjki ciśnieniowe dostępne na rynku mogą mieć bardzo różne zastosowania. Praktycznie wszystkie sprawdzą się w przypadku mycia samochodu. Należy jedynie pamiętać, że zbyt małe ciśnienie robocze może okazać się niewystarczające do usunięcia wszystkich zabrudzeń, natomiast zbyt duże może uszkodzić odpryskujący lakier. W przypadku mycia elewacji przydatna będzie myjka z regulacją ciśnienia, co sprawi, że będzie ona bardziej funkcjonalna. Myjka ciśnieniowa do kostki brukowej musi natomiast charakteryzować się dość dużą mocą, aby poradzić sobie ze wszystkimi zabrudzeniami. Myjki ciśnieniowe bywają także niekiedy używane do mycia okien, choć w tym przypadku lepiej sprawdzą się urządzenia parowe.

Moc myjki ciśnieniowej

Jednym z najważniejszych parametrów charakteryzujących myjki ciśnieniowe jest moc. Od tej właśnie cechy – a także od konstrukcji lancy – zależy, jak wysokie ciśnienie robocze będzie osiągać urządzenie. Ponadto, moc przekłada się na zużycie prądu podczas pracy.

Ciśnienie robocze i ciśnienie maksymalne

Kolejnym ważnym parametrem jest ciśnienie robocze, czyli uśredniona wartość ciśnienia generowanego przez pompę. Niektóre modele, zwłaszcza te o bardzo dużym ciśnieniu, dysponują regulacją. Wartość ciśnienia maksymalnego ma mniejsze znaczenie, choć warto zwrócić na nią uwagę, jeśli planujemy myć powierzchnię delikatną.

Podawanie wody, czyli wydajność

Podawanie wody to cecha mniej istotna, określająca wydajność myjki. Większość urządzeń mieści się w przedziale od 300 do 600 litrów na godzinę. Podczas mycia za pomocą urządzenia ciśnieniowego zazwyczaj używana jest zimna woda; jeśli jednak dopuszczamy możliwość pracy za pomocą wody podgrzanej, powinniśmy sprawdzić, czy wybrana myjka posiada taką opcję.

Długość węża oraz zbiornik na detergent

Długość węża myjki ciśnieniowej przekłada się na zasięg pracy urządzenia. W przypadku długich węży często możemy się spotkać z bębnami, służącymi wygodnemu przechowywaniu. W przypadku zbiornika na detergent znaczenie ma jego pojemność oraz sposób podłączania.

Przydatne akcesoria do myjki ciśnieniowej

Kupując myjkę ciśnieniową przeznaczoną do różnych zastosowań, powinniśmy zwrócić uwagę na zestaw dysz i szczotek. Najważniejszą końcówką jest lanca ciśnieniowa. Przydatna może być także dysza rotacyjna, pozwalająca skierować strumień wody pod ostrzejszym kątem. Do czyszczenia zabrudzeń służą różnego rodzaju szczotki i pianownice.

Kupując myjkę ciśnieniową, należy zastanowić się, do jakich zastosowań będzie nam potrzebna – czy tylko do mycia samochodu, czy może też do czyszczenia elewacji lub chodnika. Od tego zależeć będą: potrzebna moc, ciśnienie robocze i maksymalne oraz wiele innych parametrów.

 

© 2013-2020 by SN2.EU