czwartek, 18 lipiec 2013 16:33

Telewizor LCD, plazmowy, LED czy 3D?

Telewizory kineskopowe powoli przechodzą do historii. W sprzedaży są już wyłącznie telewizory z płaskimi ekranami. Do wyboru są cztery typy: LCD, plazmowe, LED i 3D. Na który z nich się zdecydować? Jakie są ich wady i zalety?  Przy zakupie nowego telewizora bierze się pod uwagę wiele czynników, a jednym z najważniejszych jest to jaki typ ekranu posiada dany telewizor.
Dotychczas powstały cztery typy, telewizory LCD, plazmowe, LED oraz 3D. Podział wynika z różnic w ekranie. Dobrze jest poznać wady i zalety każdego z tych typów, by wiedzieć co nas może czekać po zakupie danego telewizora. Ten wybór jest najważniejszy, bo niesie ze sobą największe różnice między telewizorami.

Oczywiście jeśli jednym z kryteriów zakupu ma być cena, dobrze wiedzieć, które telewizory można kupić po przystępnej cenie, a które są bardzo drogie. Najtańszymi telewizorami są telewizory z ekranem LCD, następnie trochę droższe od nich telewizory plazmowe, potem LED, a najdroższe to telewizory wykorzystujący technologię 3D.

Telewizory LCD (Liquid Crystal Display) posiadają ekrany ciekłokrystaliczne. Nie potrafią oddać idealnej czerni. Zawsze występuje ona jako odcień szarości. Dzieje się tak z powodu niskiego kontrastu, przez co nie widać także wszystkich szczegółów obrazu. Poza tym przy szybko zmieniających się obrazach, może powstać efekt smużenia. Pierwsze modele LCD miały niski kąt widzenia, co nie pozwalało na oglądanie telewizji inaczej, jak tylko siedząc naprzeciw telewizora. Obecnie wciąż się je doskonali. Zaletą LCD jest niewątpliwie to, że nie odbija światła. To poprawia komfort oglądania telewizji w ciągu dnia oraz w mocno oświetlonym pomieszczeniu. LCD są najbardziej wytrzymałe ze wszystkich typów. Mogą pracować do stu tysięcy godzin. A także nie zużywają tak dużych energii jak plazma. Dostępne są w różnych rozmiarach. Z łatwością można kupić zarówno mały, średni jak i duży telewizor LCD.

Telewizory plazmowe oferują bardzo intensywny obraz, żywsze barwy niż w LCD i doskonałą czerń ze względu na wysoki kontrast. Nie występuje w nich efekt smużenia, barwy nie zlewają się, przez co szczegóły obrazu są lepiej widoczne. Ekrany plazmowe charakteryzują się wysokim kątem widzenia, co oznacza, że nie trzeba siedzieć wyłącznie naprzeciwko telewizora, aby doskonale widzieć obraz. Wadą plazmy jest to, że piksele, które składają się na obraz, z czasem się wypalają. Przy bardzo częstym oglądaniu danej stacji, jej logo umieszczone w rogu ekranu, może zblednąć. Plazmy odbijają światło, co może źle wpływać na komfort oglądania. Minusem jest również krótsza żywotność. Pracują prawie o połowę mniej niż telewizory LCD. Ponadto są dostępne dopiero od 32 cali. Mniejsze plazmy nie są produkowane.

Telewizory LED (light-emitting diode) , to właściwie telewizory LCD, ale ich ekran nie jest podświetlany lampami, tylko diodami. Ważne, aby diody były rozmieszczone na całej powierzchni matrycy. Jeśli będą znajdować się wyłącznie przy krawędziach, to telewizor nie będzie się zbytnio różnił od zwykłego LCD. Diody wpływają na lepszy kontrast, a co za tym idzie, na lepszą jakość obrazu. Wyświetlają doskonałą czerń. LED niwelują wady LCD. Są od nich dużo cieńsze i zużywają jeszcze mniej energii. Dostępne są w różnych wielkościach.

Telewizory 3D oferują oglądanie filmów w trójwymiarowej technologii. Jednak nie da się oglądać bez specjalnych okularów. Do danego modelu pasują wyłącznie okulary od producenta. Przy dłuższym oglądaniu filmów na telewizorze 3D wzrok może się szybciej męczyć i mogą pojawić się zawroty głowy. Najmniejszy dostępny rozmiar to 40 cali, gdyż są to telewizory do kina domowego. M.B. http://albercik.pl/
Wyświetlony 318 razy
© 2013-2019 by SN2.EU