Wydrukuj tę stronę
wtorek, 08 październik 2019 13:37

Rashguardy męskie – najlepsze koszulki dla aktywnych mężczyzn

fot. materiały prasowe fot. materiały prasowe

Na rynku odzieży sportowej dla mężczyzn można spotkać różnego rodzaju topy dla aktywnych Panów.

Producenci proponują zarówno klasyczne koszulki termoaktywne i fitnessowe, jak i specjalistyczne ubrania, takie jak rashguardy. Czym są rashguardy i dlaczego warto się do nich przekonać?

Topy dla fighterów?

Rashguardy to specjalistyczne koszulki sportowe chroniące przed otarciami i infekcjami skórnymi – w języku angielskim rashguard oznacza „ochrona przed wysypką”. Pierwsze topy tego typu powstały w Australii, gdzie polecano je amatorom różnego rodzaju sportów wodnych, takich jak wind i kitesurfing czy nurkowanie. Zalety odzieży rashguard szybko docenili również zawodnicy MMA i innych sportów walki, dlatego to właśnie z nimi kojarzy się tego typu ubrania. Rashguardy męskie okazują się jednak wyjątkowo praktyczne nie tylko dla „fighterów”, ale i wszystkich mężczyzn prowadzących aktywny tryb życia i uprawiających sporty – zarówno zawodowo, jak i amatorsko.

Rashguardy a koszulki termoaktywne

Niewtajemniczeni niesłusznie stawiają znak równości między rashguardami a klasycznymi ubraniami termoaktywnymi. Tymczasem, rashguardy różnią się od nich wieloma aspektami. Przede wszystkim, wykonywane są z innego rodzaju tkanin. Nie są to koszulki i topy z naturalnej wełny czy bawełny, a produkty ze specjalnych mieszanek wyjątkowo elastycznych i rozciągliwych, a jednocześnie mocnych materiałów syntetycznych, odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo, wszystkie rashguardy, w odróżnieniu od ubrań termoaktywnych, wykonywane są metodą bezszwową bądź posiadają płaskie szwy typu flat lock, które nie przeszkadzają podczas wysiłku fizycznego.

Zalety rashguardów

Przede wszystkim, rashguardy okazują się znacznie wygodniejsze od ubrań termoaktywnych - elastyczne, bezszwowe (lub wyposażone w szwy płaskie) topy i T-shirty, nazywane też przez profesjonalistów „drugą skórą”, nie krępują bowiem ruchów podczas uprawiania sportów. Ponadto, chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi i infekcjami skóry. Trwałe materiały, z jakich są wykonywane, sprawiają, że charakteryzują się długą żywotnością. Co więcej, koszulki rashguard regulują temperaturę ciała podczas wysiłku równie dobrze co klasyczne ubrania termoaktywne. Dodatkowo, mają tzw. funkcję kompresyjną – poprawiają pracę mięśni i wspierają ich regenerację po treningu.

Rashguardy męskie, w odróżnieniu od ubrań termoaktywnych, wybieranych przede wszystkim przez amatorów sportów zimowych, sprawdzają się przez cały rok i w różnego rodzaju aktywnościach. Koszulki rashguard regulują temperaturę ciała, są przewiewne, wygodne i elastyczne, odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz długowieczne, a do tego wykazują się zdolnością do poprawiania pracy mięśni i regeneracji po treningu. Polecane są wszystkim mężczyznom prowadzącym aktywny tryb życia i uprawiającym sporty jako najlepsze koszulki do treningów i sportowej rekreacji.