Wydrukuj tę stronę
wtorek, 02 kwiecień 2019 18:04

Chinosy męskie

Męskie chinosy to spodnie praktyczne i wygodne, dlatego cieszą się dużą popularnością. Mogą być uszyte z grubo tkanej bawełny, gabardyny czy miękkiego płótna o wytrzymałym, skośnym splocie. Ten model casualowych spodni ma lekko podwyższoną talię, dzięki czemu chinosy są niezwykle komfortowe w codziennym użytkowaniu.

Warto mieć je w swojej szafie, zwłaszcza jeśli ceni się schludny wygląd i wygodę.

Skąd wywodzą się chinosy?

Historia chinosów nie jest jednoznaczna, ponieważ istnieją dwie teorie. Jedna z nich głosi, że w XIX wieku dowódca brytyjskiej armii rozkazał przefarbować noszone przez żołnierzy białe, lekkie, bawełniane spodnie, aby poprawić kamuflaż i zmniejszyć widoczność zanieczyszczeń na tkaninie. Do zmiany koloru posłużyły dostępne w okolicy, naturalne „barwniki”, czyli kawa, curry i sok morwowy. Taka mieszanka dała kolor żółto-brązowy, podobny do nieco przybrudzonego piaskowego. Hindusi nazwali ten kolor khaki. Współcześnie khaki to odcień zielonego, podczas gdy klasyczne chinosy mają kolor brudnego piasku.

Druga teoria mówi, iż chinosy powstały pod koniec XIX wieku, kiedy toczyła się wojna hiszpańsko-amerykańska. Wówczas amerykańscy żołnierze nosili spodnie z bawełny, które powstawały w Chinach. Zaczęto wtedy zamiennie stosować nazwę „khaki” z „chino” - słowem wywodzącym się z języka hiszpańskiego. Jednak bez względu na to, która z teorii jest prawdziwa - chinosy męskie zawsze oznaczają wyjątkową wygodę oraz gustowny wygląd.

Ewolucja chinosów

Zanim chinosy trafiły do niemal każdej męskiej szafy, musiały jeszcze przejść wiele zmian. Po prowadzonych wojnach, podczas których okazało się, że są bardzo funkcjonalne, zostały wprowadzone jako odzież cywilna. Początkowo produkcją chinosów zajmowała się przede wszystkim firma Lewis, ale z czasem do swojej oferty wprowadziła je także marka Brooks Brothers. Nadwyżki wojskowej odzieży trafiały natomiast do fascynatów militariów, co miało duży wpływ na późniejszą popularność tego modelu spodni.

Chinosy stały się obowiązującą odzieżą na uczelniach i trafiły do bardziej elitarnej klienteli. W tych czasach studenci nie mogli nosić dżinsów, ponieważ były one kojarzone z klasą robotniczą. Chinosy z powodzeniem wypełniły więc lukę między eleganckimi spodniami a wygodnymi dżinsami, zapewniając schludny wygląd i komfort. Do tej pory chinosy kojarzą się z kulturą i eleganckim stylem życia.

Rodzaje chinosów

Obecnie w sprzedaży są nie tylko męskie chinosy w kolorze khaki, ale dosłownie we wszystkich możliwych kolorach. Do wyboru są także modele z różnorodnych materiałów, np. czystej bawełny, bawełny z dodatkiem lycry, sztruksu oraz innych tkanin. Cechą charakterystyczną tego modelu nadal pozostają skośne kieszenie z przodu oraz tylne kieszenie wewnętrzne. Najpopularniejszym rodzajem chinosów są modele typy regular, które mają proporcjonalnie zwężającą się nogawkę i przeznaczone są dla osób o mocniejszej budowie ciała. Chinosy typu slim mają węższą nogawkę zarówno w udzie, jak i w dole, dlatego nadają się dla mężczyzn o szczupłych nogach. Każdy rodzaj chinosów można nosić niemal ze wszystkim, zarówno ze sportowymi koszulkami, jak i eleganckimi koszulami i bawełnianymi marynarkami.