czwartek, 27 lipiec 2017 08:00

Wakeboarding i bezpieczeństwo dla początkujących

Bezpieczeństwo to nie tylko dobrze dobrany sprzęt bo nawet najlepsze modele z wakeshopu nie zapewnią nam go, jeśli nie zadbamy o nie sami. Warto przyswoić sobie podstawowe sygnały stosowane do komunikowania się podczas uprawiania sportów wodnych. Dotyczą one nie tylko wakeboardingu, ale też kitsurfingu i innych sportów wodnych. Są to uniwersalne sygnały stosowane do porozumiewania się na całym świecie wśród wodniaków.

 

Bezpieczeństwo to nie tylko dobrze dobrany sprzęt bo nawet najlepsze modele z wakeshopu nie zapewnią nam go, jeśli nie zadbamy o nie sami. Warto przyswoić sobie podstawowe sygnały stosowane do komunikowania się podczas uprawiania sportów wodnych. Dotyczą one nie tylko sportu jakim jest wakeboard, ale też kitsurfingu i innych sportów wodnych. Są to uniwersalne sygnały stosowane do porozumiewania się na całym świecie wśród wodniaków.

Jeśli się jest początkującym należy powiadomić o tym innych. Opiekun wyciągu w wakeparku, czy kierujący łodzią, dostosuje wtedy prędkość do Twoich umiejętności oraz poinstruuje Cię o obowiązujących zasadach.

Prędkość

Kciuk do góry podczas jazdy oznacza, że chcemy przyśpieszyć. Trzymamy kciuk uniesiony w górę dopóki prędkość będzie taka jaką chcieliśmy osiągnąć.

Analogicznie jeśli chcemy zwolnić to stosujemy odwrotność gestu czyli kierujemy kciuk w dół. Również trzymamy w tej pozycji, aż do osiągnięcia pożądanej prędkości.

OK

Wszystko w porządku czyli znak ok. Markujemy go robiąc z kciuka i palca wskazującego kółko. Stosujemy go gdy płyniemy na desce i chcemy pokazać że wszystko w porządku jak i wtedy gdy puścimy drążek (bar) i wpadniemy do wody i chcemy pokazać, że wszystko w porządku.

Stop

Chęć zatrzymania się sygnalizujemy poprzez klepnięcie w głowę. Dlaczego akurat taki sygnał? Odpowiedź jest bardzo prosta, jest to gest dobrze widoczny z większej odległości, a osoba płynąca na desce jest zwykle w dość dużej odległości od innych.

Zmiana kierunków

Wyciągnięta ręka w prawo oznacza chęć skrętu w prawo analogicznie wyciągnięta ręka w lewo znaczy chęć skrętu w lewo. Są to proste sygnały do komunikacji zmiany kierunku stosowane podczas pływania na desce do wakeboardu za łodzią. Wakepark na wyciągu, z oczywistych powodów nie posiada tej zasady.

Bezpieczeństwo to podstawa podczas uprawiania sportów wodnych. Dlatego warto o tym pamiętać, nie tylko ze względu na własną osobę, ale też mając na uwadze bezpieczeństwo innych osób. Znajomość podstawowych znaków komunikowania się będzie w tym przypadku pomocna.

© 2013-2020 by SN2.EU