środa, 13 kwiecień 2016 17:18

Czy wyjazdy do pracy w USA są nadal modne?

Praca za granicą nie jest już tematem poruszającym wyobraźnie tłumów. Również USA nie jawi nam się niczym eldorado. Czy wyjazdy za pracą do USA to nadal temat godny uwagi?

 

Mimo sukcesywnego poprawiania się warunków pracy, wynagrodzenia i ogólnej sytuacji gospodarczej kraju oraz malejącego bezrobocia wielu Polaków wciąż kusi możliwość wyjazdu do pracy za granicę. Z raportu przygotowanego przez Work Service i CEED Institute 2015 roku wynika, że ponad 1 milion Polaków zdecydowana jest na emigrację zarobkową, a ok. 27% myśli o wyjeździe na stałe. Główna grupa zainteresowana wyjazdem w poszukiwaniu pracy to ludzie młodzi poniżej 35 roku życia.

Wyjechać, ale gdzie?

Najpopularniejsze destynacje to kraje Europy zachodniej, takie jak Wilka Brytania, Niemcy, Norwegia, ale wciąż na celowniku osób myślących o wyjeździe pojawia się USA. Zmienia się jednak liczba osób, które rozważają taką możliwość, niż miało to miejsce w latach ubiegłych. Skąd ta zmiana? Przede wszystkim Stany Zjednoczoną nie są już tak kuszące pod względem zarobków. Wciąż są one wyższe niż w Polsce, ale nie przewyższają tych, które są oferowane w krajach Europy Zachodniej. I chociaż wciąż mówi się o amerykańskim śnie, to bardziej realny staje się on w Wielkiej Brytanii, czy Niemczech niż za oceanem. Słychać to również w opiniach osób powracających z pracy za granicą, które trafiają do firm oferujących zwrot podatku z USA.

Inna rzeczą decydującą o tym, że bardziej atrakcyjne są kraje europejskie jest odległość i koszty podróży i powrotów do rodziny. Przemieszczanie się drogą lotniczą między kontynentami nastręcza sporo trudności, pochłania dużo więcej czasu, a koszty są zdecydowanie wyższe od tych, które ponieść trzeba podróżując po Europie. Pojawia się tutaj jeszcze jedna istotna kwestia - konieczność posiadania wizy, bez której granicy nie uda się przekroczyć. Jej koszty i niepewność pozytywnego rozpatrzenia wniosku również wpływają na obniżenie zainteresowania tą destynacją. 

Kuszące bo…

Tak, nie jest to dla nikogo dziwne, że głównymi przyczynami, dla których ludzie decydują się na wyjazd do pracy zagranicę jest brak odpowiedniej pracy w Polsce, perspektywa wyższych zarobków oraz wyższe standardy życia. Jednak oprócz tych najbardziej oczywistych powodów pojawiają się takie, jak lepsza perspektywa rozwoju zawodowego, możliwość podróżowania, lepsze warunki socjalne, czy też przyjazna administracja publiczna i korzystniejszy system podatkowy, zwłaszcza dla osób, które myślą o własnej działalności gospodarczej.

Mimo tak wielu czynników, które przemawiają za wyjazdem bardzo wielu ludzi ostatecznie nie decyduje się na ten krok. Głównym powodem jest tutaj oczywiście przywiązanie do rodziny i przyjaciół oraz chęć bliskiego kontaktu z Polską.

© 2013-2020 by SN2.EU