piątek, marzec 29, 2024
wtorek, 12 maj 2015 10:08

Gruzińskie wino z francuską nutą

KAKHETI to słynny, gruziński rejon winiarski, w którym rosną jedne z najpopularniejszych endemicznych odmian winogron – Saperavi. Można je spotkać tylko w Gruzji. Z kolei Merlot to odmiana wywodząca się z Francji, spotykana we wszystkich krajach, które szczycą się mocno zakorzenioną kulturą winiarską. To właśnie z połączenia tych dwóch szczepów powstaje wyjątkowe, gruzińskie wino – Marani Kondoli Saperavi-Merlot.

Krzewy obydwu szczepów rosną w Winnicach Kondoli. Już w sierpniu pozbawiane są części owoców, tak, by właściwy zbiór, odbywający się pod koniec września, dostarczył jagód najwyższej jakości.

Starannie wytwarzane

Po zbiorze winogrona są oddzielane od szypułek i łagodnie tłoczone. Następnie odbywa się fermentacja w 225-litrowych beczkach. W tym czasie wino jest ręcznie mieszane. Po 20-25-dniowej maceracji trunek przelewany jest do beczek, w których odbywa się fermentacja malolaktyczna oraz dalszy proces dojrzewania. Zmieszanie następuje po 6-8 miesiącach, następnie wino dojrzewa jeszcze przez 12 miesięcy. Zwieńczeniem całego procesu jest delikatna filtracja oraz butelkowanie. W efekcie powstaje wytrawne, rocznikowe wino czerwone o ciekawym smaku i aromacie.

Owocowe, korzenne, piwniczne

Piękny jest już kolor Marani Kondoli Saperavi-Merlot – intensywna, ciemna, nasycona czerwień. Aromat jest lekko chropawy, z wyczuwalnymi nutami jeżyn, wiśni i likieru wiśniowego. Szczególnie interesująca jest subtelna piwniczność i konfiturowe podbicie z intensywnymi tonami malin w tle. Smak to przede wszystkim owoce, choć dzięki pikantno-korzennemu tłu daleki jest on od oczywistości. Zachwyca jego cielistość i pełnia owocu, jest soczyste, treściwe i łatwe w piciu. Będzie się doskonale komponować z grillowaną wołowiną, dziczyzną i dojrzałymi serami. Przed podaniem warto je przelać do karafki.

Cena: 70 zł
Butelka: 0,75 l