piątek, 30 wrzesień 2016 11:22

Badania USG, Poznań i ciąża. Czemu warto się badać?

Badania ultrasonograficzne wykonuje się od ponad 30 lat, ale wiele kobiet dalej obawia się, że ultradźwięki mogą zaszkodzić zdrowiu ich dziecka. To zła informacja, bo w Wielkopolsce co roku na świat przychodzi blisko 37 000 noworodków – 5 663 w samym tylko Poznaniu. USG jest w trakcie ciąży niezwykle ważne, bo umożliwia rozpoznanie wszelkich nieprawidłowości w rozwoju płodu.


Strach przed badaniem ultrasonograficznym jest naturalny i nie ma się czego wstydzić. USG nie należy jednak omijać szerokim łukiem – w przypadku niezagrożonej, prawidłowo rozwijającej się ciąży powinno się w ten sposób przebadać trzy- lub czterokrotne, choć ostateczna decyzja zależy od matki i lekarza prowadzącego jej ciążę. Samo badanie w żadnym momencie nie zagraża zdrowiu kobiety lub dziecka, bo obraz USG uzyskuje się za pomocą niesłyszalnych fal dźwiękowych. Cała procedura dostarcza bardzo wielu cennych informacji o rozwoju dziecka, wieku ciąży i ryzyku powikłań. Jeżeli lekarz w trakcie badania wykryje chorobę lub wadę płodu, to kieruje brzemienną kobietę do ośrodka referencyjnego – tam przeprowadzana jest dokładna diagnostyka.

 

USG: Poznaniu, nie ma się czego bać

Pierwsze badanie ultrasonograficzne przeprowadza się między 7. a 8. tygodniem ciąży. To dzięki niemu lekarz może wykluczyć ciążę pozamaciczną, określić wiek płodu oraz przewidywany termin porodu. Wtedy to też matka dowiaduje się, czy jest w ciąży pojedynczej, czy mnogiej. W tym czasie lekarz próbuje ustalić określić ryzyko powikłań oraz stan kosmówki, która ok. 16.-18. tygodnia ciąży przekształci się w łożysko. Uwaga: pierwsze badanie wykonywane jest przez pochwę, więc należy się do niego odpowiedniego przygotować, tj. zgłosić się z pustym pęcherzem moczowym (inaczej może on zasłaniać obraz macicy).

Kolejne badania, tzn. po 11. tygodniu ciąży, przeprowadza się już przez brzuch. Na nie można się już zgłosić z marszu, bez żadnych większych przygotowań. Niemniej warto ubrać się w wygodne ubrania, które umożliwią łatwe odsłonięcie brzucha. Drugie badanie USG wykonuje się najczęściej między 11. a 14. tygodniem ciąży. To wtedy lekarz ocenia, czy płód rozwija się prawidłowo. Jak podkreśla dr Michalska Elżbieta z rentgen-poznan.pl, USG pozwala zbadać budowę poszczególnych części ciała, czynność serca i mózgu płodu oraz przezierność karkową (wiąże się z niektórymi zespołami wad wrodzonych, takimi jak zespół Downa).

Trzecie badanie USG przeprowadza się między 18. a 22. tygodniem ciąży. W jego trakcie lekarz zwraca szczególną uwagę na budowę czaszki, kręgosłupa, nerek i serca – w ten sposób chce wykluczyć ich wady wrodzone. Jest to możliwe dzięki temu, że narządy są w tym czasie wystarczająco duże, zaś skostniały szkielet ich nie zasłania. Po 18. tygodniu ciąży można też poznać płeć dziecka.

Poznań: USG niezbędne

Niestety, choć ultrasonografia staje się coraz bardziej niezawodna, to badanie USG nie jest w stanie wykryć wszystkich wad rozwojowych, np. głuchoty. Czasami wada pojawia się lub ujawnia krótko przed samym porodem – wtedy nic już się nie da zrobić. Mimo to badanie ultrasonograficzne jest jednym z najważniejszych badań w ciąży – jest nie tylko całkowicie nieinwazyjne, ale nie niesie także ze sobą ryzyka powikłań.

© 2013-2020 by SN2.EU