wtorek, 26 kwiecień 2016 14:17

Dieta dla aktywnych – jaką rolę odgrywa tu magnez?

Dieta dla aktywnych – jaką rolę odgrywa tu magnez? Źródło zdjęcia: shutterstock.

Systematyczna aktywność fizyczna to dobra forma i lepsze samopoczucie. Musimy jednak pamiętać, że każdy trening oznacza konieczność uzupełnienia ilości magnezu w organizmie. Dlaczego minerał ten jest tak ważnym składnikiem diety dla aktywnych? Jak uniknąć jego niedoborów?

 

Skutki pocenia się

Im intensywniej ćwiczymy, tym bardziej się pocimy. To dobrze, gdyż wraz z potem z naszego organizmu wydalane są szkodliwe dla zdrowia toksyny. Pamiętajmy jednak, że w trakcie pocenia się tracimy również wiele cennych dla zdrowia minerałów. Jednym z nich jest magnez, bez którego ludzki organizm nie jest w stanie prawidłowo pracować.

Konsekwencjami braku odpowiednich ilości magnezu

Gdy tracimy spore ilości minerału, a jednocześnie nie dbamy o to, by uzupełnić jego poziom, musimy się liczyć z poważnymi konsekwencjami. Brak magnezu to szereg dolegliwości, które wpływają na nasze samopoczucie, nastrój oraz wygląd zewnętrzny. Minerał ten wpływa przecież na szereg procesów biochemicznych i fizjologicznych, do których dochodzi w naszym organizmie. Bez magnezu nasz układ nerwowy nie jest w stanie funkcjonować w prawidłowy sposób, brak tego minerału odbija się też na wyglądzie skóry, włosów i paznokci. Większe problemy z trawieniem oraz uciążliwe skurcze mięśni to kolejne dolegliwości, które wiążą się z niedoborem magnezu. Im mniej tego minerału, tym więcej problemów z pracą mięśni w trakcie treningu oraz ich regeneracją po zakończeniu ćwiczeń. Na zbyt małej ilości tego minerału w diecie cierpi też nasze serce, a dolegliwości związane z tym ważnym mięśniem są już poważnym zagrożeniem dla naszego życia.

Zdrowa dieta – podstawa zdrowia i piękna

By nie narażać się na poważne problemy związane z brakiem magnezu, musimy dokładniej zaplanować dietę. Im więcej czasu spędzamy w aktywny sposób, tym staranniej musimy dobierać te produkty, które pojawią się na talerzu. Na szczęście magnez pojawia się w wielu artykułach spożywczych, zatem z uzupełnieniem jego niedoborów nie będziemy mieć większych problemów. O jakie produkty powinniśmy zatem rozszerzyć menu? Z pewnością wartościowymi dodatkami do naszej diety staną się gorzkie kakao oraz gorzka czekolada – wspaniała i zdrowa zarazem przekąska. Podobnie można potraktować takie przysmaki, jak orzechy laskowe i pistacje. Cennym źródłem magnezu są też otręby pszenne oraz warzywa strączkowe, które regularnie powinny się pojawiać na talerzach.

Aktywny styl życia to gwarancja zdrowia oraz możliwość utrzymania dobrej formy do późnej starości. Pamiętajmy jednak, że wysiłek fizyczny jest jednocześnie sporym obciążeniem dla organizmu. Z tego też względu naszym treningom powinna towarzyszyć drobna zmiana w sposobie odżywiania się polegająca m.in. na włączeniu do diety tych produktów, które są dobrym źródłem magnezu.

© 2013-2020 by SN2.EU