czwartek, 23 kwiecień 2015 10:43

Kalendarz pyleń – gdy, alergia atakuje!

Pyłki kwiatów, traw i drzew to główni sprawcy alergii i astmy. Przenoszone przez wiatr zaostrzają objawy uczulenia. Wywołują katar, kaszel, łzawienie oczu. Jak zatem się ich ustrzec? Najlepiej unikać alergenów. Wychodząc na spacer warto robić to wieczorem lub rano, najlepiej po deszczu.

Zakładać okulary przeciwsłoneczne i czapkę, a po powrocie do domu zdjąć ubrania i umyć się. Co zrobić jeśli te zabiegi nie wystarczają, a alergia dokucza? Pozostaje sięgnąć po odpowiednie leki oraz śledzić prognozy pylenia roślin, które są ogólnodostępne ( w TV po prognozie pogody czy w Internecie). Najlepiej sprawdzą się leki przeciwhistaminowe, takie jak np. Zyrtec UCB, dostępny bez recepty. Skuteczny w leczeniu objawów nieżytu nosa, kataru, zapaleniu spojówek. Odpowiedni dla dzieci (od 6 r.ż.) jak i dorosłych. Daje ukojenie w przypadku reakcji alergicznych spowodowanych pyłkami roślin, drzew, krzewów, traw i chwastów w okresie ich pylenia oraz obecności roztoczy i grzybów pleśniowych. Każdy alergik powinien również wiedzieć co i kiedy pyli. Dzięki temu będzie mógł się przygotować odpowiednio do wiosny. 

Alternaria – jest jednym z grzybów pleśniowych. Ma silne działanie alergiczne, które wywołują jego zarodniki. Może prowadzić do astmy oraz nieżytu nosa. Grzyb ten zaczyna pylić wczesną wiosną, ma silniejsze działanie niż pyłki roślin. Jego rozwojowi sprzyja wysoka wilgotność powietrza i umiarkowana temperatura. Do powietrza przedostaje się za pomocą wiatru. Im jest on silniejszy tym szybciej alergen się rozprzestrzenia.

Brzoza – to najpopularniejszy alergen, który zaraz po trawie jest najczęstszą przyczyną powstawania kataru siennego. Kwitnie na przełomie marca i kwietnia, wywołując alergię. W Polsce występuje 7 rodzajów tych drzew. Najczęściej spotykane to: brzoza brodawkowata, czarna i omszona.

Babka zwyczajna – to roślina, która rośnie wszędzie. Kwitnie od kwietnia do września. Jest owado oraz wiatropylna. Ma zastosowanie lecznicze. W Chinach jej liście służą do leczenia ukąszeń wywołanych przez węże i skorpiony. Jeśli występują objawy alergiczne na babkę zwyczajną to zazwyczaj towarzyszy jej nadwrażliwość na inne gatunki roślin pylących. Eksperci w ostatnich latach zaobserwowali w Polsce stały spadek jej stężenia, a w Europie południowej znacznie podwyższony.

Bez czarny – jest gatunkiem krzewu z rodziny bzowatych. Najmocniej pyli w czerwcu. Zaliczany jest do grupy wysokiego ryzyka pod względem wywoływania alergii. Paradoksem jest wykorzystywanie kwiatów czarnego bzu do leczenia… uczulenia. Napary z tej rośliny potrafią zmniejszyć atak kataru siennego, łagodzą i wzmacniają błonę śluzową nosa oraz gardła. Niestety nie wszyscy mogą go używać jako środka na odczulanie. Osoby, które są na niego uczulone nigdy nie powinny sięgać po preparaty z zawartością bzu czarnego.

Jesion – eksperci zaliczają go do jednych z najsilniej uczulających alergenów. Występuje głównie w lasach, ale można go również spotkać w parkach i alejach. Uaktywnia się wraz z brzozą, zaczyna pylić na przełomie marca i kwietnia. Wywołuje nieżyt nosa i ostre zapalenie spojówek. Jesion należy do tej samej rodziny drzew co oliwka, która w krajach śródziemnomorskich odpowiada za alergie. Osoby wybierające się na urlop w te rejony powinny wziąć pod uwagę okres pylenia tych drzew (oliwka pyli od kwietnia do czerwca).

Lipa – jej alergeny wywołują zapalenie spojówek, pokrzywkę oraz katar sienny. To drobnolistne drzewo występuje na terenie całej Polski. Pyli stosunkowo krótko. Jej największe stężenie występuje w lipcu. Lipa ma właściwości lecznicze, wykorzystywana jest do leczenia gardła, kaszlu czy gorączki. Pomimo tego, jest silnym alergenem, którego nie można lekceważyć.

Olcha – zwana czarną olszą, w Polsce występuje jako dzikie drzewo. Jest jedną z najczęstszych roślin uczulających w naszym kraju. Reakcja alergiczna na pyłki olchy pojawia się nagle, podyktowane jest to bardzo wysokim stężeniem alergenów w pierwszych dniach ich kwitnienia. Okres pylenia rozpoczyna się w styczniu, a jego kulminacja przypada na połowę marca. Olcha wywołuje katar sienny, nieżyt nosa, a także zapalenie spojówek.

Topola – to najszybciej rozwijające się drzewo w Polsce. Rośnie zazwyczaj na terenach nadrzecznych, parkach i alejach. Największe stężenie alergenów przypada na kwiecień, ale pyłki topoli mogą krążyć w powietrzu nawet do lipca. Męskie odmiany drzewa są głównymi sprawcami alergii. Biały puch, który pojawia się na ulicach w niezliczonych ilościach jest tylko nośnikiem żeńskiej odmiany i nie uczula. Może wywoływać zapalenie spojówek i podrażniać błonę śluzową nosa.

Trawy – to najczęstsza przyczyna alergii w Polsce. Występują wszędzie. To rośliny wiatropylne. Znanych jest około 10 000 rodzajów traw. Główny okres pylenia przypada na drugą połowę maja, cały czerwiec i pierwszą połowę lipca. Najwyższe stężenie pyłku przypada w godzinach wczesno porannych pomiędzy godz. 5 a 8 oraz w drugiej części dnia w godzinach od 17 do 19. U osób uczulonych może wywoływać astmę pyłkową, która objawia się kaszlem, dusznościami, świszczącym oddechem jak i uciskiem w klatce piersiowej.

Wierzba – to drzewo wiatropylne, które jest ogromnym wyzwaniem dla alergika. Pomimo, że stężenie pyłku w powietrzu atmosferycznym jest średnie. Na święta wielkanocne, alergeny w postaci wierzbowych palm, popularnie zwanych kotkami trafiają do naszych mieszkań. W cieple i wodzie zaczynają rozkwitać uwalniając duże ilości pyłku, który uczula. Największe stężenie alergenów występuje w kwietniu, jednak osoby uczulone mogą odczuwać dyskomfort również na początku maja.


Kalendarz pyleńŹródło: http://biomax.pl/

© 2013-2020 by SN2.EU