poniedziałek, 15 lipiec 2013 16:29

Jak prawidłowo odżywiać się w pracy?

Ciągły pośpiech, stres, natłok obowiązków związanych z pracą i życiem prywatnym sprawia, że wielu osobom brakuje czasu na zastanawianie się nad tym co i o której godzinie powinny zjeść. Dlatego w żywienie zapracowanych osób często wkrada się chaos – sięgają po zupełnie przypadkowe produkty ,

np. drożdżówki, słodkie napoje, słodycze, dania typu fast food, słone przekąski.

Takie rozwiązania żywieniowe zaspokajają na krótki czas doskwierający w pracy głód. Jednak częste sięganie po tego rodzaju produkty – bogate w kalorie, ubogie natomiast w cenne składniki odżywcze, w dłuższej perspektywie czasu może stać się poważnym zagrożeniem dla stanu zdrowia. Nieprawidłowe żywienie może przyczynić się do  rozwoju szeregu chorób, m.in. otyłości, cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, niektórych nowotworów, itd. Odpowiedni, zdrowy sposób żywienia nie tylko zmniejsza ryzyko rozwoju wielu chorób, ale także wpływa na poprawę efektywności pracy i lepsze samopoczucie. Warto zatem zweryfikować swój sposób żywienia i zastanowić się, czy aby na pewno jest prawidłowy.

Kodeks prawidłowego żywienia:

Prawidłowe żywienie polega na dostarczeniu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiedniej ilości i odpowiednich proporcjach, przy uwzględnieniu liczby posiłków i ich rozłożenia w ciągu dnia. Ilość poszczególnych produktów w codziennym jadłospisie powinna zależeć od wieku, płci oraz wykonywanej pracy i aktywności fizycznej.

Należy bezwzględnie przestrzegać szeregu zasad:

1)    Spożywać codziennie od 4 do 5 posiłków w odstępach około 3-godzinnych. Pozwala to na utrzymanie względnie stałego poziomu glukozy we krwi, co zapobiega napadom głodu.

2)    Codziennie jeść I i II śniadanie, ponieważ, po długiej nocnej przerwie posiłki te dostarczają niezbędnej porcji energii potrzebnej do efektywnej pracy.

3)    Spożywać ostatni posiłek nie później niż 3-4 godziny przed snem. Umożliwia to wykorzystanie skumulowanej w tym posiłku energii przed wieczornym wypoczynkiem.

4)    Jeść powoli, nie spieszyć się. Sygnał o uczuciu sytości pojawia się dopiero po około 20 minutach po rozpoczęciu jedzenia. Takie postępowanie chroni organizm przed przejadaniem się.

5)    Jeść w miejscu do tego przeznaczonym - przy stole w kuchni lub jadalni. W pracy – w miejscach wydzielonych do tego celu.  Jedzenie w innych miejscach, np. przed komputerem, telewizorem, czy podczas czytania odciąga uwagę od jedzenia i nie pozwala kontrolować ilości spożywanych pokarmów.

6)    Pić odpowiednie ilości właściwych płynów (niegazowana woda mineralna, herbata bez cukru lub lekko słodzona).

7)    Należy sprawdzać wartość odżywczą kupowanych produktów i wybierać te, które zawierają najwięcej cennych żywieniowo składników (witamin i składników mineralnych) i jak najmniej tych składników, których nadmiar stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia (tłuszcz, cukry proste, sól).

 

Jak zatem komponować poszczególne posiłki przed pracą i w pracy?

Najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest pierwsze śniadanie. W jego skład powinny wchodzić przede wszystkim produkty zbożowe z pełnego ziarna: chleb razowy, naturalne płatki zbożowe. Produkty te są źródłem węglowodanów złożonych, z których energia uwalnia się jeszcze przez kilka godzin po posiłku. Zapewnia to sprawne funkcjonowanie układu nerwowego, w tym zdolność koncentracji. Ważnym elementem pierwszego śniadania są również produkty dostarczające pełnowartościowego białka. Należą do nich: produkty mleczne (mleko, jogurty, kefiry, ser twarogowy i podpuszczkowy), chude wędliny oraz jaja. Uzupełnieniem pierwszego śniadania powinny być zawsze warzywa lub owoce. Śniadanie najlepiej zjeść je jeszcze w domu, przed wyjściem do pracy.

Praca pochłania zazwyczaj co najmniej osiem godzin w ciągu dnia. W tym czasie należy zjeść przynajmniej dwa posiłki. Po około trzech godzinach po spożyciu pierwszego posiłku poziom glukozy we krwi zmniejsza się, a wraz z nim zdolność koncentracji i co za tym idzie – efektywność pracy. Dlatego niezmiernie ważne jest dostarczenie kolejnej porcji energii. Dobrym przykładem prawidłowo skomponowanego drugiego śniadania jest kanapka, przygotowana z pełnoziarnistego pieczywa z dodatkiem wędliny lub sera oraz warzywa. Uzupełnieniem tego posiłku może być produkt mleczny lub owoc (np. jabłko, mandarynka). Dla osób, które mogą poświęcić w domu więcej czasu na przygotowanie drugiego śniadania dobrym rozwiązaniem jest sałatka na bazie produktów zbożowych – ryżu, kaszy lub makaronu z dodatkiem surowych lub gotowanych warzyw oraz wędliny -  mięsa, ryby lub jajka zaprawiona sosem jogurtowym lub skropiona oliwą z oliwek. Osoby, które mogą zjeść obiad w godzinach pracy jak najbardziej powinny skorzystać z takiej możliwości, pamiętając jednak o tym, aby nie dublować tego posiłku po powrocie do domu. hashq http://pioropolis.pl

© 2013-2020 by SN2.EU