środa, 03 lipiec 2013 11:37

Irlandzka zmora – Szyszymora

Banshee, bo tak brzmi oryginalna nazwa tego demona, wywodzi się z mitologii irlandzkiej, gdzie zazwyczaj opisywany jest jako kobieta, zwiastująca śmierć w rodzinie. Czym dokładniej jest szyszymora oraz jaka jest jej historia, przekonacie się zaglądając poniżej!

Pierwotnie banshee była uznawana za pośredniczkę pomiędzy krainą zaświatów a ludźmi i była wiązana z mitem o Tuatha De Danann. Według tradycji, niektóre irlandzkie rodziny miały posiadać związane ze sobą banshee, które miały ukazywać się przed śmiercią któregoś z członków rodziny.

Szyszymory wyróżnia odgłos jaki wydają – jest to bardzo żałosny płacz i zawodzenie, którymi przepowiadają rychłe kopnięcie w kalendarz. W niektórych legendach rozróżnia się nawet ujrzenie oraz usłyszenie szyszymory. Usłyszenie jej zawodzenia ma prorokować śmierć w rodzinie, natomiast ujrzenie jej postaci wróży śmierć osobie, która ją zobaczyła.

Według opowieści, banshee jest kobietą ubraną na biało, posiadającą długie, jasne włosy, które czesze srebrnym grzebieniem. Podobnie jak skrzaty, tak i szyszymory są ściśle związane z danym domostwem, tylko zamiast udzielać pomocy, snują się po okolicy pojękując i co jakiś czas piorąc ubrania osób wybierających się na tamten świat.

© 2013-2020 by SN2.EU