sobota, lipiec 13, 2024
środa, 19 grudzień 2012 23:34

Aktywny czy bierny? Sprawdź swój biorytm!

Z całą pewnością słyszeliście kiedykolwiek o biorytmach – są to wykresy, które przedstawiają, czy w danej chwili jesteśmy w formie czy dołku, jeśli chodzi o dany obszar. Oficjalnie teoria na ich temat jest uznawana za pseudonaukę, bo chociaż opiera się na matematyce, to wielu z nas wykorzystuje ją do „przewidywania” swoich poczynań.

Wilhelm Fliess – niemiecki lekarz, wieloletni przyjaciel Freuda, twórca współcześnie nam znanej teorii biorytmów. Ogłosił ją w 1987 roku wraz z hipotezą, że biologiczny rytm człowieka jest ściśle związany z konkretnym wzorcem: po czasie niezwykle aktywnych następuje bierność, w czasie której nasza energia życiowa się regeneruje. Sam Fliess wyróżnił dwie sprawności – fizyczną (której cykl ma trwać 23 dni) oraz emocjonalną (cykl 28 dni, prawdopodobnie na podstawie średniego cyklu miesięcznego kobiet oraz długości trwania faz Księżyca). Po śmierci Fliessa wyróżniono jeszcze trzecią sprawność – intelektualną, której pełny cykl ma trwać 33 dni.

Jak to można wykorzystać? Jeżeli potrafimy dosyć dobrze operować kalendarzem oraz chce nam się liczyć dzień naszego życia (naturalnie od dnia narodzin!) jesteśmy w stanie określić w jakiej fazie danej sprawności jesteśmy. Kiedy jesteśmy u „góry”, wówczas wszystko nam lepiej wychodzi  - praca lub nauka (intelektualna), związek (emocjonalna) oraz ogólna sprawność siłowa. Wiedząc kiedy dane fazy następują, możemy przewidzieć, za które przedsięwzięcia brać się w danym czasie, a które lepiej odłożyć na później.